Jak investovat před krizí

autor: | 10. září 2018

Je vidět, že skončily prázdniny. Jen za poslední týden nás kontaktovalo několik nových klientů s žádostí o schůzku, z čehož máme samozřejmě radost. Někteří z nich chtějí zainvestovat hotovost, kterou postupem života nashromáždili na svém účtu. Často mě překvapí, jak dlouho jsou lidé ochotní  držet si velkou a přebytečnou hotovost na svém běžném účtu, kde postupem času peníze svou hodnotu jen ztrácí. 

Když jsem se ptal těchto klientů na důvody, proč tyto prostředky nezainvestovali už dříve, vysvětlil jeden, že řešil jiné záležitosti a k úvahám o investicích ho přinutilo až to, že suma na účtu překročila psychologickou hranici několika milionů korun, která i jemu už přišla dostatečná na to, aby  věnoval svůj čas na řešení co s ní. Jiný zase odpověděl, že důvodem je inflace, kterou několik let nepozoroval, ale nyní vidí, že se vrací do hry. 

Zkusil jsem si z Global Wealth Report vytáhnout data k historickým výnosům, které přinášela hotovost vs. akcie a výsledek hodně vysvětluje. Hotovosti se dařilo z velké části pokrývat ztráty způsobené inflací. Ikdyž o zhodnocení 1,9% na  depositech v Evropě od roku 2010-2016, jsem si mohli v ČR nechat většinou jen zdát (asi nám evropský průměr zvyšují naši přátele z jižních států). V posledních letech ale hotovost tuto schopnost jednoznačně ztratila! Inflace nám dnes znovu atakuje hranici 2,5% p.a. a vklady v bankách většinou stále leží pod hranicí 1% p.a.. To je důvod, proč stále více lidí, hledá cesty, jak své prostředky efektivně zhodnocovat a držet alespoň krok s inflací.

Jak investují bohatí

Většina nových klientů přichází s dotazem, jestli je vhodné nyní investovat anebo by měli raději vyčkat s investicí na finanční krizi a investovat až v ní. To by samozřejmě bylo ideální při splnění dvou podmínek:

  1. Krize by přišla tak brzy, aby ztráty z toho,  že stojí s hotovostí mimo trh a nevydělávají, nebyly příliš velké.
  2. Dokázali by skutečně zainvestovat své úspory v okamžiku největší paniky na finančních trzích. To se dnes snadno řekne, ale ve chvíli, kdy média chrlí černé scénáře o konci světa, to není vůbec snadné.

Já na tuto otázku odpovídám „šalamounsky“.  Ukazuji například to, jak k tomuto tématu přistupují světový milionáři.

Na grafech můžeme vidět, jak se v uplynulých letech vyvíjela celková alokace majetku globálních milionářů. Vidíme, že akciová složka v něm postupně získává na velikosti a hotovost setrvává v podobných hodnotách. Co si z toho můžeme vzít pro naše vlastní portfolia?

Řekl bych, že hlavně to, že bohatí nemění svá portfolia z roku na rok podle toho, v jaké fázi se zrovna trh nachází, ale z většiny své portfolio drží ve standardní strategické alokaci, kterou si zvolili. Využívají okamžiky poklesů trhů k levným nákupům z hotovosti, kterou mají pro tyto případy standardně k dispozici, ale nehromadí obrovské sumy hotovosti navíc v očekávání poklesů trhů. Uvědomují si, že na takový pokles můžou čekat i několik let a v tomto čase na hotovosti významně ztrácejí.

Nobelova nadace

My v portfoliích našich klientů využíváme investiční portfolio, shodné s portfoliem Nobelovy nadace.

Nobelovu nadaci zná nejspíše každý z nás. Ročně se z této nejznámější světové nadace čerpají prostředky v hodnotě zhruba 14 milionů švédských korun na její chod včetně ocenění laureátů Nobelových cen. Tyto ceny jsou čerpány z majetku, který nadaci odkázal významný švédský průmyslník Alfred Nobel ve své závěti v roce 1896.

Alfred Nobel ve své závěti uvedl, že prostředky této nadace mohou být investovány pouze do švédských státních dluhopisů. V době, kdy základní měny byly vázané na zlato a inflace téměř neexistovala, to byla logická úvaha. To se ale v následujících letech změnilo. Konec zlatého standardu na začátku 20. století znamenal příchod fenoménu pravidelné roční inflace, která v kombinaci se světovými válkami přivedla v 50. letech Nobelovu nadaci téměř k zániku. Reálná hodnota celého portfolia klesla až na 1/3 původní hodnoty.

Tehdy zasáhla švédská vláda, která rozhodla o zásadní změně investičního portfolia Nobelovy nadace. Od té doby drží ve svém portfoliu 55 % v akciích, v dluhopisech už jen 15 % a zbytek jsou alternativní investice jako nemovitosti a hedgeové fondy. Díky této změně portfolia, začal majetek nadace v dalších letech významně narůstat a do konce 20. století se vrátil na svou původní reálnou hodnotu.

Dnes je  reálná hodnota majetku této nadace i hodnota Nobelovy ceny více než trojnásobná a neustále roste. A to i přesto, že každý rok necelé 4% majetku vyčerpá na chod nadace a udílení cen. Díky svému stáří toto portfolio již prožilo většinu období, která na finančních trzích postupem let přicházela. Za tu dobu potvrdilo svou roli Wealth protection portfolia (Ochrana bohatství), které chrání majetek před nečekanými riskantními propady. I proto se jedná o nejčastěji používané portfolio našich klientů.

Vývoj portfolia 1970 – 2016

Více se, o celém portfoliu, jeho historii a nastavení,  můžete dočíst v naší knížce Rentiérské minimum, které je ke stažení zde.

Ať už zvolíte pro správu svých investic portfolio Nobelovy nadace nebo jakékoliv jiné, udělejte z toho Vaše strategické a dlouhodobé rozhodnutí. Nepřehodnocujte ho při každém zakolísání trhu a buďte trpěliví, ikdyž se zrovna pár let nedaří!

Úspěchu na finančních trzích se dociluje právě vytrvalostí a trpělivostí. To je jedna ze základních přidaných hodnot, kterou se snažíme při každé příležitosti předávat našim klientům. Díky pečlivě sestavenému finančnímu a investičnímu plánu víme, kdy budeme potřebovat jaké peníze a také víme, jaké zdroje budeme mít v průběhu času k dispozici. Proto můžeme investiční strategii dobře předem naplánovat a pak se jen dlouhodobě držet nastavené cesty.

další zdroje: https://www.worldwealthreport.com

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.