Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P březen 2025 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P březen 2025.
Textový přepis
Jiří: Vítám vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů. Podíváme se, jak se v březnu dařilo finančním trhům, vynechat nemůžeme téma nového zákona na danění kryptoměn v České republice a nevyhneme se ani plánovanému zavádění cel ve Spojených státech.
Moje jméno je Jiří Cimpel a se mnou je tady jako vždy analytik a společník ve firmě Dan Majstorović.

Dan: Začněme pohledem od začátku letošního roku, kdy Evropa překvapivě a nestandardně předbíhá americký akciový index. Od začátku roku přichází pro Evropu relativně pozitivní zprávy – uvolněnější měnová politika, snižování úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky, výhled na to, že by se mohla uklidnit situace v rusko-ukrajinském konfliktu… To všechno spolu s tím, že zatím nepůsobí žádná celní politika ze strany Ameriky, pomáhá evropským akciovým indexům překonávat poměrně výrazně ostatní indexy.
Více tuto problematiku rozebereme ještě v našich Investičních výhledech, takže pokud vás zajímá větší detail, proč je Evropa od začátku roku takto výkonná, můžete si je pustit zde.
Jiří: Tento obrázek je samozřejmě zajímavý zvlášť po letech, kdy jsme ukazovali, jak Amerika svými výnosy válcuje Evropu. Teď vidíme úplně opačný obrázek, ale je důležité si uvědomit, že se díváme na velmi krátké období dvou měsíců.

Když se podíváme na delší výhled, americké akcie jsou samozřejmě stále dlouhodobě vysoko nad výnosem evropských, je to více než dvojnásobek hodnoty z roku 2016. Mezi nimi se daří globálním akciím, to znamená mixu Evropy, Ameriky a samozřejmě i zbytku světa. Platí, že pokud chcete mít klid a jistotu, kupte si střed, kupte si MSCI World nebo All Country Index, které zahrnují oba indexy.
Je vidět, že zaškobrtnutí Ameriky je zatím pořád jenom krátkým pozastavením na té růstové křivce, ale samozřejmě jako Evropany nás těší, že i Evropa umí ukázat, že její akcie a její firmy mohou růst.
Dan: Pokud nechci spoléhat jenom na jedno aktivum, je dobré se podívat, jak fungují ostatní aktiva v podobě zlata, nemovitostí, dluhopisů vůči třeba právě akciovým indexům. Můžeme vidět, že index ceny zlata zde vyhrává. Není se čemu divit, pořád panuje velká nejistota toho, kam se bude ubírat obchodní válka Ameriky vůči dalším zemím světa, co se bude dít dál, jestli se vyhoupne inflace, nevyhoupne inflace…Tato nejistota pomáhá ceně zlata. Asi to nepůjde donekonečna, neuvidíme raketový růst, ale pokud nechci spoléhat jenom na akcie a chci být ochráněný pro různé situace na trhu, je vhodné do portfolia zařazovat i ostatní typy aktiv, jako je třeba zlato.
Nemovitosti a dluhopisy jsou od začátku roku mírně v plusu, ale není to nic významného. Nemovitostní index je do velké míry ovlivněný americkým chováním. Amerika aktuálně pracuje s výhledem úrokových sazeb spíše umírněněji, pravděpodobně nebudou klesat tak rychle a intenzivně, jak se očekávalo. To je samozřejmě pro nemovitostní trh trošku zpomalující, ale neznamená to, že se efekt nedostaví v průběhu následujících měsíců nebo let.
Jiří: Zároveň můžeme říct, že pokud máme po dvou měsících růst na 2 %, když to vynásobíme šesti, dostaneme se na atraktivní roční hodnotu. Je potřeba říct, že hodnota zlata +11 % od začátku roku je spíš nadstandardní a je daná nervozitou, která na finančních trzích samozřejmě v tuto chvíli vládne. Já si vzpomínám, že konkrétně zlato jsem před pár měsíci komentoval slovy, že je otázka, jestli do něj vstupovat, když je na té úrovni, na které je. Po pár měsících se ukázalo, že v růstu směle pokračuje, takže uvidíme, kam ta nervozita dojde a kam až se může došplhat cena zlata. Každopádně my ho využíváme v konzervativnějších portfoliích, máme v něm čtvrtinu našich permanentních portfolií a my i naši klienti jsme samozřejmě za ten růst rádi.
Podívejme se nyní na novinku na českém trhu. V půlce února vyšel zákon o danění, o digitalizaci finančního trhu a tenhle zákon staví kryptoměnová aktiva z daňového pohledu na úroveň cenných papírů. To znamená, že i na držbu například bitcoinu nyní platí časový test. Při držbě kryptoměny přes 36 měsíců jste od daně ze zisku osvobození, pokud je kumulovaný prodej v součtu v daném roce do 40 milionů. Platí také hodnotový test, to znamená, pokud prodeje uskutečníte do 100 tisíc v roce, nemusíte aktivum danit. Důležité je, že samozřejmě se tento zákon vztahuje i na již v minulosti nakoupené kryptoměny. Tedy ty, které už máte déle než tři roky, můžete i nyní prodávat bez daňové povinnosti.
Je dobré také říct, že ani se změnou daňového zákona se nelze na kryptoměny dívat stejně jako na cenné papíry. Stále se z našeho pohledu jedná o investici spekulativního rázu, ale tímto se určitě velmi přiblížily investičnímu spektru. V investičních portfoliích mohou případně hrát roli jako nějaký doplněk nebo jako satelit vašeho jádrového bezpečného portfolia.
Dan: V poslední době jsou v médiích hojně probírána cla a celní politika. Zde můžete vidět, co znamená navýšení cel na úrovně, o kterých se dnes mluví. 25% cla Kanada, Mexiko na část zboží a zároveň možné zavádění cel na Evropu. Cla pro Kanadu a Mexiko už mají jasnou účinnost od 4. března, stejně jako i 10% cla na Čínu. Výše těchto cel se začíná dostávat na úroveň, kde byly někdy koncem 60. let, čímž se dostáváme velmi daleko do historie. Krátkodobě to pravděpodobně může pomoci státní kase Ameriky, ale dlouhodobě to má i nějaké negativní konsekvence, které se mohou časem promítnout.
Jiří: Myslím si, že na tomto grafu je docela hezky vidět, že výše v současnosti zaváděných cel a jejich dopad je výrazně vyšší než v tom předchozím Trumpovo období, kdy byly jenom takovou pomyslnou vlnkou. Nyní ta křivka skutečně šplhá vysoko. Uvidíme, s jakými dopady se bude muset Amerika potýkat. V každém případě americká ekonomika je tou nejsilnější ekonomikou na světě. My stále zůstáváme optimističtí ohledně jejího vývoje i její držby v našich dynamických portfoliích. Ameriku zatím stále spíše převažujeme na úkor zbytku světa.
To je dnes z naší strany všechno. Děkujeme za pozornost. Doufám, že pro vás byla tato témata zajímavá a pokud vás zajímá větší detail, pusťte si naše Investiční výhledy, kde rozebereme jednotlivé otázky více do hloubky.