Hlavní kancelář: Palackého 272/8, Plzeň
734 258 888

Posouzení bonity při vyřízení hypotéky

Když žádáte o hypotéku, potřebuje banka posoudit vaši bonitu, neboli schopnost splácet. K tomu se využívají různé registry, lidově často zvané registry dlužníků. To je trochu zkreslující název, protože registry v sobě uchovávají nejen negativní záznamy (např. pozdní splátky, překročení kontokorentu), ale i záznamy pozitivní (včas a pravidelně splácený úvěr).

Banky běžně kontrolují tzv. bankovní a nebankovní registry, pro které se hojně využívají jejich zkratky BRKI (Bankovní Registr Klientských Informací) a NRKI (Nebankovní Registr Klientských Informací). Některé banky nahlíží ještě do registru SOLUS.

Bankovní registry (BRKI) evidují každého, kdo má nebo v minulosti měl úvěr a dokonce i toho, kdo o úvěr teprve žádá. Nebankovní registr (NRKI) shromažďuje informace od nebankovních institucí, například leasingových společností. Registr SOLUS eviduje záznamy nejen od společností poskytujících úvěry, ale i těch, které poskytují jiné služby, například pojišťovny, mobilní operátoři, distributoři energií a další.

Pokud si nejste jistí, zda máte registry v pořádku a chcete si je prověřit dřív, než budete žádat o hypotéku, můžete je požádat o výpis.

Všechny potřebné informace včetně ceníků najdete na těchto odkazech:

Hypoteční minimum

8 častých chyb při vyřizování hypotéky

Pokud řešíte hypotéku a nechcete udělat chybu, stáhněte si e-book Hypoteční minimum.

2. ledna 2016