4 klíčová pravidla úspěšných investorů

autor: | 9. září 2020

Aby Vaše investice byla úspěšná, je třeba dodržovat základní investiční pravidla. Těch je mnoho, ale 4 z nich jsou klíčová, protože Vám pomohou skutečně dosáhnout Vašich cílů. Většina úspěšných dlouhodobých investorů je využívá už od počátků finančních trhů a s velkou pravděpodobností budou fungovat i u Vás.

1. investiční pravidlo
Sledujte dlouhodobý investiční horizont

Každý investor s delším investičním horizontem by se měl zaměřovat na dlouhodobé investice. To jsou ty, které směřují k trvalému zhodnocování majetku a jeho ochraně před inflací. Vhodným investičním nástrojem mohou být například akcie.

Akcie z dlouhodobého hlediska inflaci jednoznačně poráží a přináší investorům reálný dlouhodobý výnos. Investice do nich je při rozumné diverzifikaci celkem bezpečná. Můžete pro jejich nákup využít například některý z široce diverzifikovaných pasivních ETF fondů. Hlavním rizikem celé investice je, že neudržíte své emoce na uzdě, porušíte svůj investiční plán v období poklesů a prodáte svou investici předčasně.

2. investiční pravidlo
Krátkodobé poklesy jsou v investici normální

Každá bouře se přežene, záleží jen na její délce a intenzitě. Burzovní statistiky ukazují, že trhy přibližně dvě třetiny času rostou a třetinu klesají.

Na obrázku níže vidíte, že akciové trhy mnohem více a častěji rostou, než klesají. Po každém poklesu vždy přijde mnohem silnější růst. Stačí tedy jen zavřít oči a počkat, až se trhy vrátí k normálu.

Ideálním investorem by byla Šípková Růženka. Ta by investovala své prostředky s cílem vytvořit si rentiérské portfolio a pak by prostě na 15 let usnula. Až by se vzbudila, měla by mnohem více, než na začátku investovala, bez ohledu na to, v jaké fázi zrovna bude trh. Své peníze by si tak mohla v klidu začít užívat.

Jaká je ale situace u klasického investora? Většinou zcela opačná. I když investuje na 15 let, své portfolio sleduje v mobilu často, prakticky denně a i při sebemenším poklesu se nervuje tím, o kolik peněz zrovna přišel. To je zaručená cesta do pomyslného investičního pekla!

Historie akciového trhu - medvědí a býčí trh na amerických akciích. Investiční pravidla v praxi.
Historie medvědích a býčích trhů (růstů a krizí)

3. investiční pravidlo
Řekněte si, proč investujete!

Je to něco, co naši klienti dobře znají. Než začnete investovat, měli byste si ujasnit cíle. Proto s každým klientem začínáme naši spolupráci podrobným zpracováním jeho aktuální finanční mapy. Definujeme si nejen jeho investiční cíle, ale i současné a budoucí finanční možnosti a možné překážky, které jej na cestě čekají.

Patrně víte, zda jen chcete nechat své úspory vydělávat, nebo chcete investovat s konkrétním časovým horizontem. Od toho se odvíjí Vaše cesta (investiční strategie) k tomu, jak cílů dosáhnout.

Dojde-li ke změně Vašich investičních cílů, je třeba změnit i Váš plán. Pokud jsou Vaše cíle stále stejné, držte se cesty, kterou jste si zvolili jako správnou a nepodléhejte tlaku vnějších okolností.

4. investiční pravidlo
Hrajte si jen s tím, co můžete ztratit!

Toto investiční pravidlo patří mezi nejdůležitější.  Ochrání Vás totiž před skutečnými ztrátami.

Omezte svou burzovní hru jen na tu část peněz, u kterých Vás případná ztráta nebude bolet. Zjistíte-li, že nemáte peníze, u kterých Vám jejich ztráta nevadí, nehrajte burzovní hry a držte se hlavně prvních tří pravidel.

Většina burzovních novinových článků, analytických reportů a investičních pořadů je plná „zaručených“ rad a doporučení, která akcie bude v dalších dnech a týdnech hvězdou a která propadákem. Většina z nich v lepším případě vyjde jen v 50 %. Ukazuje se, že je to stejné, jako byste si hodili korunou a koupili nebo prodali podle toho, jaká strana mince Vám padne.

Nebuďte proto naivní a nevěřte zaručeným radám burzovních makléřů a obchodníků, kteří se často snaží vydělat hlavně na tom, že Vy budete co nejvíce obchodovat a oni budou inkasovat tučné poplatky za Vaše transakce.

Warren Buffett jednou řekl, že investuje do takových akcií, které může ve svém portfoliu držet navždy! To je podle mě funkční investiční pravidlo pro každého rozumného dlouhodobého investora!

A pokud i přesto máte chuť si zariskovat a koupit do svého portfolia nějakou tu žhavou akcii, kryptoměnu a nebo třeba dluhopis, dělejte to jen s malou částí svého portfolia. Na tyto sázky byste neměli dát více než 15 % z Vašeho celkového investičního majetku.

Investiční pravidla v praxi

Jako vždy platí, že nic není dogma. Jistě Vás napadne řada situací, kdy některá výše uvedená investiční pravidla neplatí. I přesto jsou tato základní investiční pravidla stavebními pilíři úspěšných dlouhodobých investorů již po desítky let. Řídí se jimi nejen jednotliví investoři, ale i velcí správci majetku jako například Nobelova nadace nebo Norský ropný fond, kteří spravují majetky v mnoha stovkách miliard EUR.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.