Klíčová vlastnost, kterou lidé obdivují

autor: | 30. března 2022

Jeden z mých dlouholetých klientů žil na začátku naší spolupráce velmi úsporný život. Na dovolenou jel maximálně do Chorvatska a to vždy do levného apartmánu bez jídla. Oblečení nosil jen to, co nafasoval. Jídlo se nakupovalo v akci a vše, co se vydělalo, se muselo uložit.

Už od začátku jsme měli jasně definovaný plán naší cesty, kde viděl, že se postupně dopracujeme k majetku přes 50 milionů Kč, ale v první fázi si to sám nedokázal ani představit. Mým úkolem bylo nejen pomoci mu dosáhnout tohoto cíle, ale také ho na tuto situaci připravit a pomoci mu, aby se naučil žít život jako ‚bohatý‘. Jako první jsme spolu definovali, co pro něho vlastně znamená „žít život jako bohatý člověk“.

Jedněmi z našich zásadních témat byla rodina, vztahy s nejbližšími, budování důvěry a také velkorysost. Dnes je hodnota jeho portfolia vysoko přes 30 milionů Kč a je v první předrentiérské fázi života. Již přestává odkládat další vklady a začíná upravovat svůj život. Díky penězům, které již neodkládá, má možnost snížit si svou pracovní zátěž a postupně navyšovat životní úroveň své rodiny.

Cílem je dosáhnout plynulého přechodu do rentiérské fáze života, což obnáší nejen přípravu finanční, ale i mentální. Většinou nejde prostě jen přestat chodit do práce. Do určitého věku to většinou stejně dlouho nevydržíte. Proto budujeme sociální vazby s lidmi v podobné situaci, oprašujeme staré zájmy a koníčky nebo tvoříme nové. Společně pak pracujeme na rodinném plánu, jak tento přechod realizovat spolu s klientovou životní partnerkou.

Velkorysost

V předchozím příběhu jsem zmínil téma velkorysosti. Tu totiž většina mých klientů rentiérů shodně označuje za klíčovou vlastnost, kterou jako lidé obdivují, vyhledávají a sami u sebe pěstují.

Velkorysost není jen o tom, kdo zaplatí útratu za rodinnou večeři v oblíbené restauraci. Mnohem více souvisí s vaším přístupem k životu a majetku.

Všichni asi známe postavu Gluma z Pána prstenů, který chtěl sobecky svého „miláška“ (Prsten moci) jen sám pro sebe. Prsten se postupně snažil ovládnout všechny, kteří se ocitly v jeho blízkosti, a probouzel u nich jejich sobecké touhy a pocity.

Právě sobectví a sebestřednost jsou pravým opakem velkorysosti a jsou největším rizikem pro každého rentiéra. Bohužel se setkávám s řadou případů, kdy sobeckost vyhraje nad velkorysostí a život se pak promění v noční můru. Pro Gluma byl Ďábel ukrytý ve zlatém prstenu, pro někoho jiného bude ukrytý ve zlaté kleci, kterou si kolem sebe vystaví a kterou se uzavře vůči všem a všemu. Nejsou to ale peníze, co kazí charakter, peníze charakter pouze zvýrazní.

Za velkorysé považuji třeba situace, kdy se rozhodnete ustoupit a realizovat nižší výnos, než byste mohli v případě, že by takový vyšší výnos někoho nebo něco poškodil – zkrátka že nejdete za vítězstvím přes mrtvoly. Také ji vidím v situacích, kdy se dokážete povznést nad minulé křivdy, odpustit a nepřenášet si tyto negace do svého budoucího života. Pozoruji ji také v přístupu ke svému majetku a ochotě své bohatství sdílet se svými nejbližšími. A nakonec v maličkostech, jako je ochota dát v restauraci nebo hotelu smysluplné ‚dýško‘, pustit auto vyjíždějící v hustém provozu z vedlejší silnice, netroubit zběsile na nejistou paní ve staré škodovce, která se pomalu šine po silnici zrovna ve chvíli, kdy spěcháte na důležité jednání… Sami si asi dokážete doplnit mnoho dalších situací.

S velkorysostí se nerodíme, ale můžeme se narodit do rodiny, kde je velkorysost přirozeným rysem a jste k ní od mala vedeni. Pokud to tak není, můžete ji v průběhu života sami u sebe pěstovat. Nebuďte na sebe přísní, někdy prostě každému ujedou nervy, ale už to, že si to následně uvědomíte, je první krok k tomu příště reagovat lépe.

Čím více peněz máte, tím více si vás lidé všímají a tím větším můžete být vzorem. Je jen na vás, jakým vzorem pro své okolí budete!

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

FED jako významný hráč na finančním trhu

Proč právě FED přitahuje takovou pozornost? Objasníme Vám klíčovou roli FEDu pro dlouhodobé investory a jejich investice. Pochopíte, proč byste ho měli brát vážně při svých investičních rozhodnutích.

Investice pro děti „tata banka“

Jako táta dvou dětí často řeším, jak učit své děti pracovat s penězi, aby si jich vážily, ale na druhou stranu se jimi nenechaly pohltit. Všichni...

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.