3 největší chyby rentiéra

autor: | 6. prosince 2020

Minulý týden jsem seděl s naším klientem na pravidelné výroční schůzce. V počátku naší spolupráce nám předal do správy 5 milionů s jasným zadáním: „Chci být rentiér, ale nevím jak na to!“ Nebyl tehdy spokojen s tím, že mu bankéřka v privátní bance jen prodávala nové a nové produkty spíš s ohledem na splnění svého obchodního plánu, než na jeho dlouhodobé cíle. Začali jsme sestavením jeho finanční mapy, definoval si dlouhodobé cíle a vytvořili jsme investiční plán, podle kterého postupujeme a který průběžně upravujeme.

Po 5 letech má dnes, díky každoročním novým investicím a investičnímu plánu, investiční majetek v hodnotě přes 20 milionů Kč, který mu jen v letošním roce přinesl výnos přesahující 2 miliony Kč. To mu umožňuje čerpat nekonečnou rentu min. 800 tisíc Kč ročně. Je z něj tedy rentiér! Mohl by samozřejmě čerpat i více, ale doporučujeme rentiérům čerpat ze svého majetku ročně jen 4% rentu, aby ji mohli čerpat jen z výnosů a měli jistotu, že vydrží i v letech, kdy se investicím tolik dařit nebude.

Přesto tento klient svou rentu zatím stále nečerpá a dál chodí do práce.

1. chyba
Jen renta z vás rentiéra nedělá

Proč svou rentu nečerpá a stále chodí do práce? Protože se vždy soustředil na vytvoření majetku, který mu umožní čerpat rentu. Zatím ale dostatečně nepřemýšlel nad tím, jak svůj život změní, až tento okamžik přijde. Ten okamžik přišel dříve, než on sám čekal a než na to byl připravený.

Pokud Vám to přijde směšné, zkuste si sami zapřemýšlet nad tím, co byste dělali, pokud byste přestali chodit do práce. I pro jedince s rozumně vyváženým poměrem mezi prací, rodinou a zábavou je většinou těžké si v produktivním věku např. kolem 50 let představit, že prostě zítra už na svou 8hodinovou směnu nenastoupí.

Je to ale pouze past, do které se jako společnost sami chytáme. Mezi klienty mám řadu spokojených rentiérů, kteří prodali své firmy ve věku kolem 50 let a nepodlehli potřebě nastoupit do jiného rozjetého vlaku. Většinou se  věnují rodině, zdraví, cestují a sportují. Někteří si našli jako částečné naplnění i to, že se ve spolupráci s námi starají o svůj majetek a investice. Zpětným pohledem vždy hodnotí své rozhodnutí změnit svůj životní styl jako správné.

Cestování Japonsko

Pokud plánujete svůj přechod do rentiérské fáze, nezapomínejte, že se z vás rentiér musí stát nejen na vašem účtu, ale také ve vaší hlavě!

Jak si můžete sami sestavit svůj rentiérský plán a vytvořit si své investiční portfolio z pasivních ETF fondů, se naučíte v našem balíčku Investuj sám.

2. chyba
Neorientujte se jen na kupóny a dividendy

Často u našich nových klientů vídám, že své investice přizpůsobují v maximální míře tomu, aby byly schopné generovat pravidelnou rentu v podobě vyplácené hotovosti. Nejčastěji jako investiční nástroje využívají dluhopisy, často se jedná o české korporátní dluhopisy nebo české dividendové akcie.

V žádném případě nemám nic proti českým firmám a tomu, že bychom měli podporovat v prvé řadě právě naše domácí české výrobce a podniky. ALE! Pokud mluvíme o vašich celoživotních úsporách, myslím si, že opatrnosti není nikdy dost!

Dluhopisy

Klasické portfolio rentiéra často vypadá jako ucelená sbírka velkých českých emitentů korporátních dluhopisů distribuovaných například bankou J&T.  Bohužel poslední měsíce stále více a více potvrzují, že prostě nemusí platit to, co máte na papíře. U firemních dluhopisů vždy existuje nemalé riziko, že i sebevětší emitent se může dostat do problémů a své dluhy zkrátka nesplatit. Jako rentiéři byste se měli snažit takové riziko ze svého portfolia zcela vyloučit.

České akcie

České firmy vyplácí ve srovnání se zahraničními společnostmi celkem štědré dividendy. To je spolu s nulovým kurzovým rizikem (protože investujete v české koruně) velkým magnetem pro řadu investorů. Je třeba si uvědomit několik nevýhod takového přístupu. Tou první je, že veškerý váš majetek zůstává i nadále zcela vázaný na to, jak se daří ČR, což nemusí být tak úplně dobrý nápad. Už naše babičky říkávaly: „Nikdy nedávej všechna vejce do jednoho košíku!“ a této rady bych se držel i u investic. Přeci jen jsme už v minulosti zažili mnoho kotrmelců a rychlých změn, proti kterým můžete své investice lépe ochránit např. nákupem akcií mezinárodních a globálně působících společností.

Druhým problémem českých akcií je soustředění se na velikost vyplácené dividendy. Pro možný růst ceny dané akcie je to velmi limitující. Dlouhodobě vidíme, že výnos takového portfolia je relativně nízký ve srovnání s podobnými zahraničními společnostmi.

Daně

Posledním faktorem jsou daně. Pokud vybíráte svou rentu v podobě dluhopisového kupónu nebo akciové dividendy, nevyhnete se 15% dani z tohoto výnosu. Oproti tomu, pokud jako rentiér budete raději držet aktiva, která dividendy ani kupony nevyplácí, ale reinvestují je a o to rychleji zvyšují svou cenu, můžete se dani vyhnout.

Stačí dodržet tříletý daňový test – držet daný cenný papír déle než tři roky, poté je jakýkoliv jeho prodej osvobozen od daně ze zisku. Svou rentu můžete vybírat postupným částečným odprodejem svého portfolia, ušetříte tím na daních a zároveň minimalizujete rizika spojená s lokálními společnostmi. O tom, jak čerpat ze svého portfolia pravidelnou rentu s pomocí „tříkyblíkového“ systému, jsem psal v tomto článku.

3. chyba
NÁKUPEM investičních produktů si podřezáváte větev

Často se u nových klientů setkávám s portfolii, která vypadají trochu jako dort, který dělal pejsek s kočičkou v pohádce Josefa Čapka. Většinou je portfolio namíchané z mnoha různých fondů nebo řady dluhopisů a občas stále ještě i z pěkné řádky investičních certifikátů. Tato portfolia mají společné to, že už na první pohled mix těchto produktů nemá žádnou celkovou strategii. Investor k nim přicházel postupem času a nakupoval je podle toho, jak mu přicházely do cesty a jak mu je kdo nabídl.

Vynechám teď diskuzi o tom, kolik jste asi museli v takovém případě zaplatit na různých vstupních poplatcích. Hlavní problém je, že většinou nad takovým portfoliem ztrácíte celkový přehled a začíná být problém vyhodnotit, jak vlastně celkové portfolio vypadá a z jakých aktiv se skládá. Často je problém i spočítat takovou základní věc, jako je průběžná úroveň vašeho zhodnocení.

Vaše portfolio by mělo mít logiku. Neměli byste do něj investice NAKUPOVAT, ale měli byste si je VYHLEDÁVAT a VYBÍRAT podle toho, co právě potřebujete! Ideálním nástrojem pro správu vašeho portfolia je dlouhodobý investiční plán, který vám může být dobrým průvodcem.

Pokud hledáte dlouhodobého partnera pro práci s vaším investičním plánem a investicemi, jsme zde pro vás. S investicemi začínáme už od 1 000 000 Kč nebo pravidelné investice 20 000 Kč měsíčně. NAPIŠTE SI O KONZULTACI JEŠTĚ DNES.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.