Máme za sebou další měsíc i kvartál letošního roku. Pro finanční trhy je ten letošní rok plný zážitků. Jak jsme v prvním kvartále letošního roku viděli jeden z největších prodpadů na finančních trzích, ve druhém a třetím kvartále jsme zažili jeden z nejsilnějích růstů. Letošní rok zkrátka ukazuje, že některé věci prostě do budoucna budou jinak a je třeba s tím počítat.
Jednou ze zajímavostí letošního roku, které jistě ovlivní finanční trhy a investory v dalších letech, je bezprecedentní “tisk” nových peněz ze strany centrálních bank po celém světě. V posledních deseti letech jsme trochu zapomněli na to, jak velkým nebezpečím pro investora je inflace. Těch příštích deset let nám inflaci zase silně připomene. Dlouhodobá hotovost držená na spořicích a termínovaných vkladech nebo ve fondech peněžního trhu se už dnes při inflaci přesahující 3 % p.a. stává ztrátovým aktivem. Je jen trochu děsivé, jak moc peněz domácnosti v ČR stále drží na bankovních účtech. Snad se nám postupně podaří tento český fenomén zlomit a přiblížit nás více západnímu standardu, kde jsou investice již zcela běžnou záležitostí pro většinu domácností.
V těchto aktualitách z finančních trhů jsem se podíval nejen na to, jak se dařilo finančním trhům v posledních týdnech, ale i na výše zmiňované téma spojené s bobtnající hotovostí na účtech ECB a mám pro vás i pohled na to, jak se jednotlivým třídám aktiv dařilo v posledních 15 letech a jak se z tohoto období můžeme poučit do let dalších.