Aktuality z finančních trhů 02/2020

autor: | 5. února 2020


Textový přepis videa

Dobrý den, já Vás zdravím u našich  letošních už druhých aktualit, tentokrát za měsíc leden. Moje jméno je Jiří Cimpel a dnes tu se mnou bude kolega, Dan Majstorović.
Leden je za námi a my se podíváme na to, co se v tomto měsíci stalo zajímavého,  jak se to promítlo směrem k trhům, ukážeme si, jak se trhy vyvíjely ne jen za ten první měsíc letošního roku, ale i v delším časovém horizontu a nakonec pro Vás máme jednu speciální pozvánku na naši akci, která proběhne příští týden.

Jiří: Dane, jak se dařilo trhům od prosince do ledna?

Dan: Máme za sebou leden, krátký časový úsek, úsek, který nám hodně ovlivňují média a médii nafouklé bubliny. Můžeme vidět, že hlavní třídy akcií se pohybovaly kolem 0, významný pokles vidíme na rozvíjejících se trzích a to je zrovna dané těmi médii, americko-čínskou obchodní dohodou, corona virem atp.

Dan:  V tom dlouhém horizontu od roku 2018 vidíme, že americké akcie jsou 33 % v plusu,  23 % jsou světové akcie a ostatní jsou něco málo po 10 %.
Můžeme zhodnotit, že se trhům za ty poslední 2 roky daří.

Jiří: Na tomhle obrázku je dobře vidět, že čím delší časový horizont používáme na ten pohled na finanční trhy, tím méně významné se zdají nárůsty nebo propady, které v tom časovém období nastaly. Protože ještě před rokem touto dobou se mluvilo o tom, že je tady začátek krize, měli jsme trhy v poklesu 25 % a vypadalo to, že se z něj jen tak nezmátoříme a rok na to už můžeme vidět, že celý tenhle pohyb byl taková běžná standardní korekce.
Zpětně se dá říct, že to byla velká šance nakoupit akcie ve výprodeji. Ale je dobré si zkusit vzpomenout na ten začátek, protože tenhle pocit jsme v té době nikdo neměl. Proto je dobré si uvědomit, že neinvestujete na období měsíců, týdnů, ani na období jednoho roku, investujete na mnohem delší časový horizont a tímto pohledem byste se měli na Vaši investici dívat.

Dan: Když se podíváme na jednotlivé třídy aktiv – na akcie, dluhopisy, nemovitosti a zlato jako komoditu, vidíme, že ty 2 poslední roky byly růstové pro všechny třídy aktiv. Což je samozřejmě pozitivní, nahrává to ale nějakým rizikovým faktorům, což ale teď nechci komentovat.

Jiří: Je docela zajímavé vědět, že ta  modrá  spodní čára jsou inflační dluhopisy a i v období, kdy se mluví o tom, že velká část států Evropy atd. vydává dluhopisy se záporným kupónem, i přesto v tomto období ty dluhopisy dokázaly udělat skoro 13% zhodnocení. Je to proto, že jsou to inflačně vázané dluhopisy a na téma inflace jsme si připravili také jeden obrázek.

Dan: Tím, že jsou to inflační dluhopisy, jsou navázané na inflaci. A když se podíváme na tu českou, můžeme vidět, že z těch historických minim, kdy se ta inflace pohybovala kolem 0, se dneska dostáváme na úroveň kolem 3 %. Poslední hodnota v grafu je 3,2 %. To už jsou poměrně významné hodnoty, kdy jako dlouhodobí investoři bychom se měli zamyslet nad tím, co využijeme za nástroje pro to, abychom tu inflaci porazili. Protože to by měl být ten náš hlavní cíl – ochránit své peníze před inflací.

Jiří: Je pravda, že pokud nechám peníze na běžném účtu při inflaci 3 %, tak po 10 letech zjistím, že si za ty peníze koupím polovinu toho, co bych si za ně koupil dnes. Aktuálním se tedy stává to, že největším rizikem investora je peníze neinvestovat a nechat je ležet na běžném účtu, tzn. nechat ty peníze s jistotou požírat inflací.

Jiří: Vybral jsem 3 věci, které byly v lednu aktuální a byly jich plné noviny. Bylo to téma coronaviru a jeho vlivu na dlouhodobé investice a na hospodářství a ekonomiku jako takovou. Měli jsme možnost sledovat to, že skutečně po 4 letech od referenda proběhl Brexit a Británie vystoupila z Evropské Unie a posledním tématem bylo to, že američané se dohodli s Čínou na první fázi obchodní dohody.
Všichni teď čekáme, co se bude dít, protože je to teprve první krůček, ale samozřejmě pro trhy je to pozitivní  zpráva. Dobré by bylo říci, jak by, Dane, podle Tebe měl na tyto události reagovat dlouhodobý investor?

Dan: Já si myslím, že na toto by dlouhodobý investor neměl vůbec reagovat. Měl by držet svou strategii, tak jak ji držel do teď, vytrvat a být trpělivý. Nenechat se unést novinovými články a médii nafouknutými bublinami, protože tou byl i SARS, ZIKA, ale například o obyčejné chřipce, na kterou umírá až 1 500 lidí jenom v České republice se média moc nezmiňují.
Coronavirus, Brexit, USA/Čína, všechno to jsou nové věci, které samozřejmě svět zajímá a ovlivní, ale jenom krátkodobě.

Jiří: Můžeme říct, že příští měsíc budou další 3 zajímavé věci, které můžeme vypíchnout. Kdybyste své portfolio neustále přizpůsobovali aktualitám, tak budete platit jenom transakční poplatky a z výsledku budete smutní.
Takže nepanikařte, drže se svého investičního plánu.

Poslední, co jsem sliboval, je pozvánka na náš webinář, který proběhne příští týden v úterý 11. 2. od 17:30 h. Bude na téma „Jak úspěšně investovat v dalších deseti letech“. Chceme se v něm podívat právě na to, jak se změnila portfolia investorů po velké krizi v roce 2008, co podle nás přinese další desetiletí a jak tomu přizpůsobit i Vaše investiční portfolio.
Takže bude to zajímavé, budeme se s Danem těšit na viděnou s těmi z Vás, pro které to je aktuální téma. Registrovat se můžete na našich webových stránkách nebo přímo na odkazu, který je dole v prezentaci.
Za nás je to z aktualit měsíce ledna všechno, budeme se těšit v úterý a nebo další měsíc u dalších aktualit zase na viděnou.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.