Aktuality z finančních trhů 03/2020

autor: | 4. března 2020


Textový přepis videa

Dobrý den, tady je Jiří Cimpel, majitel a investiční poradce ve společnosti Cimpel & partneři. Já Vás zdravím u našich aktualit za měsíc únor a začátek měsíce března. Dnes tu se mnou bude společník a analytik naší firmy Dan Majstorović. Zdravím Tě Dane.

Dan: Ahoj Jirko, dobrý den.

Jiří: Tématem našich aktualit bude samozřejmě aktuální probíhající korekce na finančních trzích v rámci reakce na epidemii koronaviru. Podíváme se, jak by na tu současnou situaci měl reagovat podle nás dlouhodobý investor.
Co můžeme na finančních trzích od začátku roku vidět, je pokles. Za měsíc únor ztrácely trhy řádově 7 – 15 %. Nevidíme pokles v měsíci únoru na amerických akciích, ale to je dané tím, že my přepočítáváme kurzové pohyby a pokud jste sledovali trh, tak jste viděli, že dolar se stal bezpečným přístavem a výrazně posiloval a tím samozřejmě ztráty pro korunového investora z části eliminoval. Jinak ale pokles v rámci jednoho týdne byl velmi silný, byl jeden z nejsilnějších od roku 2008, kdy jsme zažívali finanční krizi. Tak jak byl ten pokles silný, tak relativně silně reagují trhy i v začátku měsíce března, kdy od pondělí vidíme na finančních trzích zklidnění a návrat indexů , nebo minimálně nabraly směr vzhůru k návratu do původních hodnot.
Vždy je zajímavé podívat se na trhy i z toho delšího pohledu.

Dan: To je právě to, jak by se měl dívat dlouhodobý investor, protože z toho dlouhodobého pohledu – a teď se díváme od toho roku 2018 do 3. 3. 2020 – vidíme, že ten pokles nebyl až tak významný, jak se v tom krátkodobém měřítku může zdát. Čím delší horizont budeme sledovat, kdybychom tu křivku natáhli na 10 let, tak ho tam vlastně ani nepoznáme. Držme se toho, že jsme dlouhodobí investoři, pracujme s těmi trhy a dívejme se na to s odstupem a poklesy vnímejme jako příležitosti k nákupu aktiv ve slevě.
Když se budete držet svého investičního plánu nebo investiční strategie, budete vlastně rebalancovat – vyvažovat si – to své portfolio a tím pádem dokoupíte vždy do té roviny, kam potřebujete a ještě ve slevě. Pokud máte volnou hotovost, je to vhodná doba ji využít k tomu, abyste nakoupili.

Jiří: Je dobré říci, že ta korekce, která probíhá, je vlastně běžnou věcí na finančních trzích. Když se podíváme na korekce v řádu 10 %, jsou to poklesy, které můžeme vidět na akciích i několikrát za rok, pokud se bavíme o poklesech 10 – 20 %, tak ty přichází na finanční trhy v průměru 1x za 2 až 3 roky. Teď se nám sešly za loňský a za letošní rok  vlastně 2  korekce přes 10 %, obě shodou okolností na začátku roku. Uvidíme, jestli to bude znamenat klidnější vody pro další období, nebo se blížíme do období zvýšené volatility v souvislosti s poslední fází ekonomického cyklu, kdy má ekonomika tendenci zpomalovat.
Dane, Ty jsi připravil obrázek, jak se dařilo jednotlivým třídám aktiv.

Dan: Na tom grafu můžete vidět akcie, nemovitosti, inflační dluhopisy a zlato. Já bych z toho vypíchnul 2 domény – akcie a zlato. V tuto chvíli, kdy tady máme koronavirus, lidi mají tendenci utíkat z akcií a hledat nějaké bezpečné aktivum a tím je vnímané zlato. Tím pádem můžeme vidět, že protipól klesajících akcií bylo stoupající zlato, inflační dluhopisy si držely svou úroveň, takže i to je určitý stabilizátor toho portfolia. Proto my v našich portfoliích využíváme kombinace. Využíváme i zlato v našem konzervativním portfoliu, které odpovídá podle rakouské školy tzv. stálému neboli permanentnímu portfoliu.

Jiří: Ten pohyb je tam jasný – útěk z akcií znamená nákup jiných aktiv. V tomto případě to byla pozitivní reakce vůči zlatu, které významně posílilo.
Takže i pro dlouhodobého investora může být zajímavá kombinace různých aktiv v portfoliu, abyste si tu kolísavost portfolia v tom krátkodobém měřítku mírně snižovali.
Co bude dál? Jaký bude další vývoj? My to samozřejmě nevíme a nebudeme predikovat, jaký bude, to nám nepřísluší. Z pohledu finančních trhů vidíme několik možných scénářů. Jeden je to, že se situace zklidní a dojde k postupnému útlumu epidemie a trhy budou reagovat pozitivně a vrátí se zpátky na původní hodnoty a budou pokračovat v nastaveném růstu, samozřejmě je tu i druhý scénář, že prodloužení toho dodavatelského řetězce způsobí hlubší problémy a zpomalení ekonomiky a můžeme samozřejmě zažít i dlouhodobější pokles na trzích. Takže pracujeme s oběma scénáři, ani jeden z nich není katastrofou a z našeho pohledu skutečně jako dlouhodobí investoři byste ve svém portfoliu neměli dělat žádné panické změny, utíkat z jedněch aktiv a přehazovat peníze do druhých aktiv. Pokračujte prostě v cestě, kterou máte nastavenou a jenom se připravte na to, že zprávy nemusí být jen růžové, jak jsme si v posledních letech zvykli a že nějakou volatilitu v dalších obdobích zažít můžeme.  Naši myšlenku dobře charakterizuje obrázek, který vidíte níže.

Jiří: Zde vidíte, jak se  v jednotlivých letech mění ti největší hráči na finančních trzích. A jen řeknu, že v roce 1980  bylo 10 největších firem v čele s IBM a v roce 2020 mezi 10 největšími firmami není ani jedna z  nich. Takže z našeho pohledu i sázka na jednotlivé akcie může být rizikem, může být komplikací. Myslíme si, že mnohem efektivnější je nákup celého indexu prostřednictvím nějakého pasivního nebo indexového fondu, kdy nemusíte řešit jestli zrovna IBM patří nebo nepatří mezi největší firmy, jestli jste dobře vybrali nebo ne. Pokud jste koupili v roce 1980 ETF fond nebo pasivní fond na index S&P 500, Váš výnos byl řádově 2 700 %, pokud jste si koupili IBM, vydělali jste taky, ale bylo to jen 700 %. Takže vidíte, že ten stock picking – výběr těch konkrétních akcií a hledání toho vítěze, se ne vždycky musí vyplatit a pokud nejste analytici, kteří by měli čas na to věnovat denně potřebné množství času ke sledování firem, jejich výročních zpráv a sledovat jejich průběžné cally nebo tiskové konference atd., je mnohem efektivnější a jednodušší nákup indexu a nesázet na jednu kartu.

Dan: Když to shrneme,  je velmi pravděpodobné, že když vyberete jednu firmu z TOP 10 z S&P 500 letos, že za 10 let tam nebude. Může a nemusí, ale ve většině případů jsme viděli, že tomu tak je a důležité je říci, že nevydělává pouze těch TOP 10 firem v tom indexu, ale vydělávají i ty ostatní. Takže když dáte všem těm firmám stejnou váhu, uvidíte, že rozdíl ve výkonnosti toho indexu nebude tak rapidní. Na indexu S&P to bylo například 240 % vůči 260 %, takže i ostatní firmy vydělávají – nebojme se kupovat celý index.

Jiří: Takže bych se rozloučil 3 body:

  • nečasujte trh,
  • diverzifikujte
  • a držte se svého finančního plánu.

Přejeme Vám klidný březen a těšíme se na aktuality měsíce dubna a jsem samozřejmě zvědavý, jaká čísla budeme moct za ten březen ukazovat.

Na shledanou.

Dan: Na shledanou.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.