Aktuality z finančních trhů 1/2023

autor: | 5. ledna 2023

Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš podcast Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy 1/2023 | Kdy akcie začnou růst nebo na youtube: Investiční výhledy 1/2023 | Kdy akcie začnou růst

Textový přepis

Jiří: Vítám vás u dalšího dílu Aktualit z finančních trhů, tentokrát novoročního. Hodnotit budeme prosinec a samozřejmě shrneme i celý rok 2022. Mé jméno je Jiří Cimpel a spolu se mnou je tady jako vždy analytik a partner ve firmě Dan Majstorović. Ahoj, Dane. 

Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den. 

Jiří: Když se podíváme, jak uzavřely akcie rok 2022, můžeme vidět, že ho uzavřely celkem slušným výplachem. Pro americké a globální akcie byl prosinec nejhorším měsícem celého roku, respektive trhy dosáhly nejnižších hodnot. Pokud jste byli zainvestovaní v amerických akciích od začátku až do konce roku, byl pokles na konci roku nejvyšší. Zajímavým průnikem byla změna mezi americkými a evropskými akciemi, protože evropské neuzavřely rok až tak špatně jako americké, končily na −11 %, kdežto ty americké skoro na −18 %.  

Za prosincovým poklesem stojí samozřejmě klasické výprodeje probíhající na trhu ke konci roku, kdy investoři, fondy i banky realizují část zisků a ztrát tak, aby optimalizovali svoje nákladové daňové položky. Vliv má samozřejmě i ne úplně pozitivní vyjádření FEDu a jeho mírné zhoršení výhledu pro příští rok.  

Jak to vypadá, Dane, v delším horizontu? 

Dan: V delším horizontu ten propad samozřejmě také vidíme. Na druhou stranu, pokud na to budu koukat od roku 2018, i přes propady jsme pořád plusoví, ať už z pohledu Ameriky, která je necelých 60 %, tak světový index ukazuje 43 %. Evropa nám tady i přes „lepší“ výsledek za loňský rok vychází nejhůř, je na necelých 19 %. 

Jiří: U evropských akcií stojí ten pozitivní vývoj v loňském roce na tom, že Evropa je hlavně dividendová a jsou tu hodnotové společnosti. Versus Amerika, která je hodně růstová, je tam hodně technologických firem, na které ty úrokové sazby dopadají samozřejmě mnohem hůř. 

Dan: Přesně tak, to může samozřejmě působit na technologické firmy i delší dobu. Vzhledem k tomu, že vysoké úrokové sazby pro ně znamenají relativně drahé financování, budou to mít komplikované. Proto nespoléháme jenom na jeden sektor, ale používáme indexy, které jsou široce rozkročené nejenom v technologiích, ale i v ostatních oblastech ekonomie. 

Jiří: Pokud se podíváme i na další třídy aktiv, můžeme vidět, že pro akcie, nemovitosti, dluhopisy… prostě pro všechny byl loňský rok těžký. Takové neutrální na trhu bylo zlato, které narostlo v loňském roce. Co mi tady přijde zajímavé, je, když se podíváme na horní dvě křivky, které ukazují hnědá akcie a žlutá zlato. Můžeme vidět, že se nám potkaly. To znamená od roku 2018 doteď, pokud jste investovali do zlata nebo do akcií, vydělali jste úplně stejně. Máte dnes o plus mínus 40 % víc, dokonce u zlata o kousíček víc než u akcií. 

Jiří: Což bych si ovšem úplně nevsadil, že to tak bude i za dalších 5 let. U zlata se díváme na celkem vysokou hodnotu, která vystřelila v období covidu. Období nervozity na trzích je samozřejmě pro alternativní investice vodou na mlýn. Akcie jsou teď aktuálně po značných poklesech, takže pro dalších 5 let mají výrazně lepší startovací pozici než zlato jako takové.  

Zároveň si dovolím ještě uzavřít akciovou část tím, že začátek roku v téhle podobě si jako případní noví investoři můžeme jenom přát, protože samozřejmě je to fantastická startovací pozice do dalších let. Z pozice investora, který je dlouhodobě zainvestovaný a prožívá tu korekci, prožívá krizi a pokles na akciovém trhu, to samozřejmě není tak příjemné. Ale z pohledu krátkodobého nebo začínajícího investora, který teď vstupuje, nebo investora, který posílá pravidelné investice, je to současné období takovými žněmi, kdy může nakupovat a investovat. 

Dan: Ty žně jsou způsobené hlavně vývojem inflace a nějaké peněžní zásoby, která byla vytvořená dřív, a ta vytlačila inflaci vysoko. Co je pro nás zajímavé sledovat z pohledu globálního, světového investora, je důležitý pohled na americkou inflaci, protože na tu bezprostředně reaguje americká centrální banka FED. To je to, co vlastně říkal Jirka před chvílí, že byl FED přísnější a vyhlídky na rychlost zpomalování inflace trošku zhoršil, ale je dobré říct, že zpomaluje, ten trend je tam jasně daný.  

U České republiky ta čísla vypadají trochu hůř, vyskočila nám inflace z původně poklesových 15,1 % na 16,2 %. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit kontext, čím je to způsobeno. Určitou roli tam hrála i taková statistická hra s čísly v tom smyslu, že v minulém roce bylo v tomto období odpuštěné DPH na cenách elektřiny a zemního plynu. Vyměřovací základ je potom nižší a tím pádem nárůst je v letošním roce o to vyšší. Samozřejmě i ceny energií tady u nás v Evropě rostly a jsou hlavním tahounem inflace, i to má vliv, ale neznamená to automaticky, že bychom se měli odrážet k nějakým vysokým číslům z pohledu inflace. Spíš si myslím, že to v následujících měsících bude mít obrácený trend a půjde to zase o kousek níž.  

Jiří: Pokud jste to úplně nepochopili, tohle je dobrá zpráva 😊 Inflace klesá, což bude mít samozřejmě pozitivní dopad v klesajícím tlaku, který je vyvíjen na centrální banky z pohledu rostoucích úrokových sazeb nebo vůbec zachování vysokých sazeb. 

Jiří: Poslední obrázek, který pro vás máme, ukazuje zajímavou statistiku a od CNN. Fear & Greed Index krásně ukazuje, že aktuálně se nálada na finančních trzích a nálada investorů nachází ve strachu – fear. Když mají investoři strach, ceny cenných papírů klesají a investice z trhů spíše odchází. To je samozřejmě přesně ten okamžik, který hraje do karet těm, kteří chtějí nakupovat.  

To potvrzuje i druhý obrázek od Morningstaru, který ukazuje férovou hodnotu – Fair Value – amerických akcií. Ukazuje zelenou barvou, že jsou akcie aktuálně pod svou férovou hodnotou, jsou podhodnocené a tím pádem je do nich zajímavé nastupovat.  

Co můžeme s jistotou říci, je, že klesající trend na akciových trzích se otočí. Co nevíme, je, KDY se otočí. Faktorů, na které čekáme, pro to otočení je víc. Tím nejpodstatnějším je, řekl bych, zastavení růstu úrokových sazeb a změna rétoriky centrálních bank, hlavně té americké, a řekněme, v ideálním případě, i snižování úrokových sazeb. Ale na to snižování si pravděpodobně ještě chvíli počkáme.  

Toho postupného zpomalení, zastavení, si myslím, se dočkáme někdy v dohledné době, protože Amerika je vlastně na 4,5 % a mluví o úrokových sazbách na úrovni kolem 5,1 %. Můžeme si krásně spočítat, že to hlavní tempo růstu, kdy vystoupaly do 4,5 %, už máme za sebou. Čeká nás tedy nějaký doběh, kdy budou hledat úroveň, ve které s růstem skončí. Pak uvidíme, co bude dál.  

Pravděpodobně se dočkáme recese, možná už ji tady máme. Recese je samozřejmě další impuls, který možná vypadá pro investory negativně, ale naopak pro kapitálové investory je vlastně pozitivním okamžikem, protože je to přesně ten opačný tlak, který bude vyvíjený na centrální banky, aby začaly spíš stimulovat než utahovat ekonomiku. To znamená, je to chvíle, kdy se můžeme dočkat dřívějšího začátku případného poklesu sazeb, což jednoznačně bude pozitivní impulz pro finanční trhy a jejich další růst.  

Nebojte, trhy se otočí, není to konec světa, není to začátek žádné jako apokalypsy. Je to celkem normální tržní cyklus a teď jen čekáme na tu jeho otočku. Asi za sebe řeknu, že jsem optimistický a věřím, že ta otočka proběhne v tomto roce. Nebudu spekulovat KDY, ale věřím, že už v tomhle roce se dočkáme toho, že trhy přestanou klesat a začnou růst. Nebudu teď sázet na to, jestli na konci roku budeme na hodnotách, na kterých jsme byli na začátku loňského roku, ale myslím si, že budeme na hodnotách vyšších, než jsme teď. 

To je od nás s Danem všechno. My vám děkujeme, že jste se dívali i na tyhle naše první Aktuality v letošním roce. Doufám, že nám udržíte svou pozornost a důvěru i v dalších dílech a budeme se těšit brzy na viděnou.  

Pokud chcete další nebo hlubší informace k tomu, co jsme říkali, najdete je na našem podcastu, pro který natáčíme s Danem rozšířené Aktuality, takzvané Investiční výhledy, kde tato témata rozebereme více do hloubky. Díky a příště zase na viděnou. 

Dan: Děkujeme a na viděnou. 

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.