Aktuality z finančních trhů 11/2022

autor: | 3. listopadu 2022

Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš podcast Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy 11/2022 – Je čas nakupovat? nebo na youtube: Investiční výhledy 11/2022 – Je čas nakupovat?

Textový přepis

Jiří: Vítám vás u dalšího dílu Aktualit z finančních trhů, tentokrát budeme hodnotit měsíc říjen. Moje jméno je Jiří Cimpel a se mnou je tady jako vždy Dan Majstorović, analytik a partner firmy. Ahoj, Dane. 

Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den. 

Jiří: Dnes bychom chtěli probrat nejenom aktuální situaci na trzích, ale podívat se i na to, jestli je „pořád“ nebo „už“ čas nakupovat. Podíváme se i na to, jaké jsou základní ukazatele na finančních trzích a co nám aktuálně ukazují.  

Prvním obrázkem, jak jste zvyklí, je to, jak se chovaly akcie od začátku letošního roku. Můžeme vidět, že začátek aktuálního kvartálu vypadá pozitivně. Uvidíme, jestli to neskončí jako v létě, kdy jsme po letním pozitivním nadšení viděli podzimní zchlazení, ale to nám ukáží až další týdny. Každopádně akcie americké a globální jsou aktuálně na úrovni kolem − 10 % v korunovém vyjádření. Tomu letos významně pomohl právě dolar a jeho posílení, které nám část ztrát na akciových trzích kompenzovalo. 

Dan: Druhý obrázek jako obvykle ukazuje delší pohled, který by nás měl hlavně zajímat. Dává nám takový ten střídmý pohled na poklesy, které dnes intenzivně prožíváme, ale s odstupem času už je dál tak intenzivně prožívat nebudeme. Ukazuje, že od roku 2018 je akciový světový index na 51,6 %, americký na necelých 75 %, jen Evropa teď bohužel na základě poklesů zaostává na 15,34 %. 

Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál, jestli se už dočkáme nějakého vzchopení, nebo ne. Ono bude záležet na dalších datech, o kterých si řekneme za chviličku. 

Jiří: Každopádně je dobré říci, že o takový zoubek, jako tomu bylo v covidu, nepůjde. Je vidět, že v roce 2020 byl ten zub relativně rychlý. Tady musíme říci, že pokles skutečně trval nebo trvá ne úplně krátkou dobu. A ještě asi nějakou chvíli trvat bude, než dojde k tomu, že se trhy vrátí zpět na svoje maxima. Jestli už je to konec poklesu, nebo ne, to skutečně ukáže až další vývoj na trzích.  

Co se dělo napříč jednotlivými aktivy. Můžeme vidět, že akcie měly tendenci posilovat. Ani další třídy aktiv, jako jsou dluhopisy nebo nemovitostní akcie, neměly tendenci dál klesat, ale stagnovaly nebo mírně rostly. Co se nám otočilo směrem dolů, je cena zlata. I na zlato negativně dopadá růst úrokových sazeb, které vytváří prostředí pro uložení peněz i různými jinými cestami, než tomu bylo u zlata. Dnes můžeme právě díky vyšším sazbám ukládat peníze na termínovaných vkladech a spořicích účtech. Nebo se nám vrací zpět na trh i různé fondy peněžního trhu nebo repofondy. To platí nejenom v Česku, ale začíná to právě platit i v Americe nebo v Evropě, kde začala Evropská centrální banka navyšovat úrokové sazby, protože ani jí už nic jiného nezbylo. 

Dan: Ty jsi, Jirko, před chvílí zmínil, že nám při poklesech hodně pomohl dolar. Korunové vyjádření ve vztahu k dolaru je velmi příznivé. Setkávám se s názorem lidí, jestli je bezpečné vyvádět peníze do dolaru, jestli se nemůže stát, že dolar najednou prudce oslabí.  

Jiří: Já si, Dane, pamatuji, je to pár let zpátky, co prodejci zlata mluvili o tom, že přijde nová americká měna, že bude americký dolar nahrazen takzvaným Amerem, což byla měna, kterou měla vydat americká unie států, myslím, že to bylo Mexiko, Amerika a Kanada. Nic takového se nám nechystá. 

Dan: Nezaznamenal jsem nic takového. Spíš slýchám nějakou variantu, že by se americký dolar nějakým způsobem víc digitalizoval, že by vyšla nějaká jako elektronická měna, možná kryptoměna, nevím. 

Myslím si, že aby nastal nějaký obrovský převrat, nebude to lusknutím prstu. Co ukazuje tento obrázek, je množství státních rezerv globálně a měny, ve kterých jsou tyto státní rezervy drženy. Co tam vidím, je 59 % držených v dolaru, před rokem to bylo víc jak 60 %. Pořád se bavíme o úrovni 60 % celosvětových rezerv držených v dolaru. To je obrovská dominance. Pokud se podívám na tržní kapitalizaci Ameriky, to znamená firmy, které působí ve světě, tak to je určitě také přes 50 %. Abyste mohli obchodovat jednak akcie a jednak i s těmito společnostmi, potřebujete dolar a na tom se jen tak snadno něco nezmění. Proto i uklidňuji lidi, kteří mají nějaké téma třeba dedolarizace nebo nějakého podobného oslabení dolaru, že si úplně nemyslím, že je to téma, které uvidíme a stane se hned. A když už to bude nastávat, bude to nějaká postupná výměna. 

Jiří: Já se chci zaměřit na otázku toho, jestli je trh aktuálně v hodnotách, kdy už je zajímavé nakupovat. Myslím, že o tom krásně mluví tento obrázek od Morningstar, který vyhodnocuje takzvanou fair-value nebo-li férovou hodnotu akcií nebo akciového trhu jako takového. Na něm můžeme vidět, že jsme aktuálně o přibližně 14 % pod touto férovou hodnotou a je vidět pomaličku nějaký návrat nebo alespoň teď v posledním období je tam posun směrem nahoru.  14 %  je velmi zajímavá sleva pro nákupy. Jestli se sleva ještě zvětší nebo nezvětší, to těžko říci. Na druhou stranu lepší 14 % mínus, než aby to pak bylo 14 % plus, když budete na trh vstupovat. Myslím si, že obecně platí, že letošní rok je obrovskou nákupní příležitostí, kterou by neměl žádný dlouhodobý investor prošvihnout. 

Dan: S tím určitě souhlasím. Jenom bych krátce navázal, co vlastně s těmi trhy dnes hýbe, co jsou ti základní hybatelé? Je to přesně to, co slyšíte z každé strany: inflace a úrokové sazby. A vlastně s tím souvisí i vývoj hrubého domácího produktu, to znamená taková ta hospodářská výkonnost státu. Základní informace z centrálních bank je, že oni se snaží bojovat proti inflaci zvyšováním úrokových sazeb i za cenu toho, že HDP bude klesat, což může znamenat, že to přejde v nějakou recesi. Což bych řekl, že je do velké míry nevyhnutelné minimálně tady v Česku, v Evropě a potažmo i v Americe. 

Co můžeme vidět, je necelých 11 % inflace v Evropě, 8,2 % v Americe, což už vykázalo lehký pokles oproti předchozí hodnotě. Česká inflace ze 17,2 % narostla na 18 %, tedy pořád není důvod k tomu, aby sazby šly dolů. Naopak pořád můžeme mít vyhlídku toho, že sazby půjdou nahoru. Co je velké očekávání a co třeba může způsobit nějaký pokles na trhu, pokud by měl přijít, může být oznámení americké centrální banky, že navýší nad pásmo 5 %. Dnes cílí na úroveň řekněme 4,75 % až 5 %, s tím trh počítá, to už můžeme vidět, že tam není žádná negativní reakce, ale naopak trhy trochu rostly.  Pokud by ale oznámili řekněme nějaké navýšení na úrovni třeba 6 %, to může být podnět pro to, aby se trhy propadly dál. Musíme si říci, že to může nastat a není to žádná tragédie. Naopak z pohledu dlouhodobého je to prodloužení času, kdy můžeme nastupovat do trhů s výraznou slevou. 

Jiří: To je z naší strany dnes všechno, děkujeme za pozornost. Doufám, že to bylo pro vás užitečné a nezapomeňte odebírat náš youtube, ať vám neutečou i další aktuality. 

Budeme se těšit zase u dalších Aktualit na viděnou, na slyšenou.  

Dan: Děkujeme, na viděnou. 

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.