Aktuality z finančních trhů 12/2023

autor: | 7. prosince 2023

Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P | prosinec 2023 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P | prosinec 2023.

Textový přepis

Jiří: Vítám vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů, tentokrát budeme hodnotit měsíc listopad. Mé jméno je Jiří Cimpel a spolu se mnou tady bude i náš analytik a společník Dan Majstorović. Ahoj, Dane.  

Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den.  

Jiří: Dnes se podíváme nejenom na to, jak se trhům dařilo v posledním období, a předesílám, že to budou pozitivní zprávy, ale podíváme se i na to, co můžeme čekat do dalších období a jaké výhledy finanční trhy mají. 

Dan: Pojďme se podívat na kratší časový úsek od začátku letošního roku, který už budeme mít brzy za sebou. Ukazuje se, že ten rok nebyl z pohledu finančních trhů až tak negativní. Americký akciový index končí lehce pod 20 %, celosvětový index necelých 18 % a evropský sice zaostává, ale i ten byl nakonec plusový na 12 %. Viděli jsme za listopad relativně vysoký růst a jsou tam řekněme pozitivní zprávy z pohledu vývoje inflace a toho, kam se ubírá směr a rychlost potenciálu snižování úrokových sazeb ze strany centrálních bank. To jsou hlavní hybatelé v tom krátkém období.  

Jiří: Slýchám občas, že v letošním roce jsou perfektní hotovostní vklady, protože dokáží se k té inflaci aspoň kousek přiblížit. Ale můžeme si říci, že pro akciové investory byl ten letošní rok velmi pozitivní. Akcie byly jedno z aktiv, které dokázalo inflaci v té letošní míře porazit, dokázalo ochránit majetek a přinést výnos nad inflací. Samozřejmě ještě pořád nejsme na maximech. Respektive jsme už velmi blízko maximům na úrovni globálních akcií, když budeme brát dolarové vyjádření, jsme někde kousek pod 6 % pod maximální hodnotou. V korunovém vyjádření můžeme vidět, že jsme prakticky na hodnotách maxim z konce roku 2021.  

Doufejme, že tu největší investiční jámu, ten největší pokles a návrat máme za sebou a že se teď můžeme jako dlouhodobí investoři zase dívat na pozitivní růsty v našem portfoliu nejenom na krátkém horizontu, ale i na celkovém investičním horizontu. Pozor, je samozřejmě dobré říci, že akcie nejsou většinou jedinou složkou vašeho portfolia. A právě na to se podíváme teď. 

Dan: Jako obvykle je velmi zajímavý pohled na zlato a akcie. Ta horní část grafů ukazuje, jak se kolem sebe šermují a jednou je nahoře zlato, jednou akcie. Dobré je si uvědomit, že za růstem ceny zlata v tom posledním období stál hlavně oslabující dolar, což velmi pomohlo tomu, aby se zlato dostalo na původní maxima atakující 2000 $ za unci. Když se podíváme i na další kategorie, tak u nemovitostí (červená čára) vidíme určitou pozitivní reakci právě na potenciál snižování úrokových sazeb, i tam došlo k určitému nadšení a nárůstu. Sice mají před sebou ještě nějakou cestu, aby se vrátily na původní maxima oproti akciovým trhům, ale i tady vypadá, že by se nějaký nádech mohl konat.  

Jiří: Tady můžeme říct, co jsem zmiňoval, že pokud vaše portfolio není 100% akciové, ale je kombinované třeba akcie dohromady s nemovitostními akciemi nebo dluhopisy, tak tam můžeme vidět, že u dluhopisů i nemovitostí je ještě ta cesta návratu před nimi. Na druhou stranu, oni zrovna mohou být těmi aktivy, která mohou v dalších měsících nebo řekněme v příštím roce velmi pozitivně překvapit, protože obě dvě tato aktiva budou jednoznačně pozitivně reagovat na budoucí snižování úrokových sazeb.

Na začátku jsem sliboval, že se podíváme i na výhled do budoucna, a tady se na něj můžeme podívat tím minulým pohledem, vidíte, jak se v posledním kvartále firmám v indexu S&P 500, to znamená 500 největším americkým veřejně obchodovaným firmám, dařilo překonávat nebo zaostávat za očekáváním analytiků z pohledu ziskovosti. Protože ten graf je zelený, můžeme vidět podle jednotlivých sektorů indexu S&P 500, že se naprosté většině společností dařilo ta očekávání pozitivně překonat, to znamená firmy vydělaly víc, než analytici očekávali. Ta pozitivní překvapení jsou vždy signálem, který žene ceny aktiv spíš směrem vzhůru, takže doposavad je ten rok pro akcie velmi pozitivní nejenom z pohledu vývoje ceny, ale hlavně i z pohledu vývoje zisku a růstu jejich cash-flow a cashových zásob. Samozřejmě cash is the king platí v tomto případě u veřejně obchodovaných společností v dnešní době dvojnásob. 

Dan: Já se podívám zase trochu retrospektivou, ale je to ten pozitivní indikátor do budoucna, a to na vývoj inflace v rozvinutých ekonomikách. Jak je vidět ve všech hlavních rozvinutých regionech, ať už je to Anglie, Spojené státy, eurozóna, Japonsko, tak co je patrné v pravé části grafu, je dosažení vrcholu a relativně významný pokles od toho vrcholu dolů, což naznačuje, že pravděpodobně do velké míry zvládly rozvinuté ekonomiky podchytit alespoň pro teď a pro následující rok inflační tlaky a inflaci. To znamená, že zafungovala jejich měnová politika a je jen otázka, jak to bude vypadat do budoucna, ale minimálně příští rok vypadá v tomto duchu pozitivně. Rétorika centrálních bank je v tomto ohledu, že spíše dojde k nějakému snižování úrokových sazeb. Jak bude rychlé a intenzivní, uvidíme až v příštím roce, ale zatím se hodně mluví o tom, že se bude snižovat. Nechme se překvapit. Je to pozitivní zpráva pro příští rok spolu s výsledkovou sezónou, která dopadla nad očekávání, pro Ameriku trochu líp než pro Evropu. Doufám a věřím, že trošku toho optimismu na trhu uvidíme i delší dobu než jenom poslední rok. 

Jiří: Nezapomínejte se při nákupech aktiv držet svého investičního plánu, držte se své investiční strategie. Že akcie teď rostly, to není důvod je v portfoliu převažovat. Pokud vaše portfolio je dlouhodobě balancované a rozkládáte ho mezi více aktiv, tak teď je určitě ten okamžik v tom pokračovat dál a využít toho, že akcie můžete kupovat už na hodnotách, které se blíží maximům, která měly. Ale právě třeba nemovitosti, dluhopisy můžeme kupovat pořád za levno, takže jich můžeme koupit v tom poměru mnohem víc a tím vydělat na budoucím růstu. Takže nespekulujte, ale samozřejmě investujte a buďte trpěliví. To je z naší strany dnes všechno, my vám děkujeme za pozornost. Je to náš poslední letošní díl, další nás čeká až po Vánocích v novém roce, kdy budeme vyhodnocovat právě uplynulý rok. My vám děkujeme za pozornost, kterou jste nám celý rok věnovali a přejeme vám klidné prožití adventního času, klidné prožití Vánoc pokud možno s vašimi nejbližšími a užijte si tu sněhovou nadílku, která nás teď obšťastnila. Je to krásná nadílka před Vánoci. Doufejme, že nám vydrží až do Štědrého dne. 

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/daniel-majstorovic/" target="_self">Ing. Daniel Majstorović</a>

Ing. Daniel Majstorović

Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů červenec 2024 

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Aktuality z finančních trhů červen 2024

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.