Aktuality z finančních trhů 6/2022

autor: | 1. června 2022

Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš podcast Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy 6/2022 – Jak využít poklesy na trzích nebo na youtube: Investiční výhledy 6/2022 – Jak využít poklesy na trzích

Textový přepis

Jiří: Vítám vás u dalších Aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc květen. Moje jméno je Jiří Cimpel a spolu se mnou je tady jako vždy společník a analytik naší firmy Dan Majstorović. Ahoj Dane.

Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den.

Jiří: Dnes bychom chtěli být trošku optimističtí. To znamená, rádi bychom ukázali, že ten současný trh a současné poklesy přináší i řadu zajímavých příležitostí.

Dan: Můžeme se pustit rovnou do práce.

Když se podíváme od začátku roku na vývoj jednotlivých indexů, ať už toho světového, evropského nebo amerického, vidíme relativně strmou cestu dolů, ale i tak to není úplná tragédie. V korunovém vyjádření jsme na amerických akciích −10 %, na těch světových −8 % a Evropa je sice na tom nejméně špatně, ale pravděpodobně se s těmi následky bude potýkat nejdéle.

Jiří: Tady se docela hezky ukazuje, jak investice v zahraniční měně může být pro korunového investora vlastně celkem pozitivní. Posilování kurzu dolaru, respektive oslabování kurzu koruny, přináší pozitivní efekt tím, že tlumí pokles, protože ten pokles tržní je o něco hlubší než 10 %.

Když se podíváme na trh v trochu delším časovém horizontu, asi nejzajímavější, co můžeme vidět, je, že v tuhle chvíli můžeme nakupovat cenné papíry, třeba americké nebo globální akcie, za ceny, za které se obchodovaly před přibližně 12 měsíci. To je trochu okno do minulosti. Pokud jste si před rokem nebo půlrokem říkali: „Já jsem měl nakoupit v půlce roku, když ty ceny byly ještě tam, kde byly.“, teď máte druhou šanci. Samozřejmě tím neříkám, že nemůže dojít k tomu, že za měsíc za dva uvidíme cenné papíry ještě o kousek níž. Ale tu příležitost nakoupit za ceny, které byly rok zpátky, už vám nikdo nevezme. Té se můžete určitě chopit.

Dan: Na dalším snímku se jako obvykle podíváme na vývoj jednotlivých tříd aktiv. Co zajímavého na něm teď můžeme vidět, že za poslední měsíc je tam pokles u všech čtyř aktiv od dluhopisů, nemovitostí až po zlato a akcie. A asi úplně nejzajímavější je, že zlato a akcie mají stejný trend.

Vzhledem k tomu, že jsme v tom pozitivním duchu, zkusil bych možná naznačit, že to může být i pozitivní směr. Konkrétně směr zlata může udávat určitou myšlenku, že může dojít k přelivu ze zlata do akcií. To může být relativně dobrá zpráva, protože akciový trh se bude třeba vzpamatovávat. Necháme se trochu překvapit. Uvidíme, ale myslím si, že to může být jeden z indikátorů, který může signalizovat obrat od toho směru dolů třeba ke směru nahoru.

Jiří: Ty jsi, Dane, naznačoval i to, že inflace v Americe má tendenci minimálně vypadat, že se trend růstu pomaličku zastavuje.

Dan: Když si řekneme konkrétní čísla, za duben americká inflace vykázala hodnotu 8,3 % a měsíc předtím 8,5 %. To znamená, že přestal rychlý strmý nárůst. Už to vypadá, že dojde k nějakému zvolnění a možná i obratu trendu ve vývoji inflace a k jejímu zpomalování. To samozřejmě bude nějaký pozitivní impuls, protože to zároveň bude způsobovat menší tlak na zvyšování úrokových sazeb z pohledu centrální banky.

Jiří: To by byla samozřejmě pro trhy i pro nás jako investory pozitivní zpráva. Pozitivní zprávou by bylo, kdyby FED dodržel plán navyšování sazeb, který pro letošek má, protože ten už dnes máme v cenách započtený.

Zde je zajímavý graf, který ukazuje jednoduchou věc. Ukazuje, v jakém rozmezí se nacházely ceny amerických akcií indexu S&P500 12 měsíců potom, co 5 měsíců po sobě klesaly o více než 15 %. Můžeme vidět, že pouze ve dvou případech byly ceny pod nulou. To znamená, že byly níž, než byly v okamžiku po pětiměsíčních poklesech. Ve všech ostatních případech byly nad touto hodnotou. Tedy, když to převedeme na současnou situaci, nad cenou, kterou mají dnes. Pozor, nedíváme se na to, jaké byly ceny vůči maximům před tím, než akcie začaly klesat, ale vůči tomu, jaké byly v okamžiku 5 měsíců potom, co začaly klesat.

Vidíme, že průměrný růst byl někde na úrovni kolem 20 %. Tohle by mohla být, doufejme, taková optimistická zpráva pro následujících 12 měsíců. Pokud někdo zvažujete investici nebo ještě čekáte s penězi, mohl by to být takový impuls, protože dveře na finanční trhy jsou otevřené.

Dan: Další obrázek, který může potvrzovat tuto myšlenku, ukazuje, jak jsou akcie oceněné. Vycházíme z hodnocení od Morningstar, oni tomu říkají fair value, to znamená férová cena za akcii, kterou oni na základě výpočtu stanoví. To je ta černá čára uprostřed grafu, ta ukazuje nějaký férový stav. Cokoliv je nad (červeně), je nadhodnoceno, akcie jsou takzvaně přehřáté. Cokoliv je pod (zeleně), je podhodnocené a akcie kupujete s nějakou slevou.  Jak vidíme, Morningstar a jejich analýza, která je poměrně rozsáhlá, ukazují, že dnes kupujeme s poměrně hezkou slevou – v tom zeleném.

Vidíme, že ceny akcií jsou přibližně jako v loňském roce touto dobou. To je přeci fajn. Vždy si můžeme říkat: „Kéž bych nakoupil loni v tuhle dobu, tak jsem to mohl mít.“ A dneska to tady máme. Teoreticky to může jít i hlouběji, mohu nakoupit jako ještě o 4 měsíce loňského roku dříve, ale to už si myslím, že nikoho z nás úplně nevytrhne. Když koupím s tou slevou dnešní, určitě neprohloupím.

Jiří: Tohle je celkově téma, které se trhem nese a ti zkušenější investoři investují. Nás moc těší, že naši investoři a naši klienti jsou zkušenými investory a dají na naše doporučení, protože v těch posledních týdnech máme velkou vlnu nových vkladů. Musím říct, že máme i řadu nových investorů, kteří třeba přichází ze segmentu nemovitostí, prodali nějaké svoje byty nebo domy a dnes peníze přesouvají do cenných papírů. Je vidět, že trh tu šanci vnímá a cítí.

To je dnes z naší strany všechno. Doufám, že se nám podařilo být optimističtí, věříme, že k tomu optimismu budeme mít snad i z pohledu trhů v budoucnu víc a víc příležitostí a my se budeme těšit zase příští měsíc na viděnou nebo na slyšenou.

Dan: Děkuji za pozornost.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů červenec 2024 

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Aktuality z finančních trhů červen 2024

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.