Jak se připravit na krizi a co je dobré o ní vědět

autor: | 19. listopadu 2019

Poslední dobou se hodně mluví o nejistotě na trhu, zpomalující se ekonomice a s tím související krizi/recesi a medvědím trhu. Možná se ptáte, jak se k tomu postavit? Kdy to přijde? Co mám dělat? A neudělám chybu když … To jsou jen některé z otázek, na které Vám v tomto článku pomohu najít odpovědi.

Světová krize
Recese

Co je to krize, respektive recese?

Krach na burze lze popsat jako velmi prudký pokles hodnoty aktiv, po kterém následuje panické a iracionální jednání investorů.  O krachu na burze se mluví, když dojde k tržnímu poklesu na úroveň 40 až 50 %. Tento pokles je typický pro roky 2000 a 2008.

Krize by se měla projevit stabilním poklesem bez větších korekcí a šoků. Jinými slovy, ekonomickou recesi můžeme popsat jako dvě po sobě jdoucí čtvrtletí, kdy se projevuje útlum ekonomiky nebo stagnace.

Typické znaky krize

  • pokles reálného HDP (hrubého domácího produktu)
  • pokles zaměstnanosti nebo počtu nově vytvořených pracovních míst
  • pokles nebo stagnace mezd
  • pokles ziskovosti firem
  • pokles cen na akciovém trhu
  • pesimistické odhady pro ekonomiku
  • investoři omezují své investice

Uvedl jsem několik znaků typických pro probíhající recesi. Ve výčtu bych mohl pokračovat, ale není to nutné. Představu o tom, jak recese (krize) vypadá, pravděpodobně všichni máme.

Lze krize předpovídat?

Na tuto otázku najdeme řadu názorů, které lze v zásadě rozdělit do dvou skupin: lze předpovídat a nelze předpovídat.

Pravda bude někde uprostřed. Za mě lze sledovat určité ukazatele a s jistou pravděpodobností odhadnout ekonomickou recesi. Minimálně zjistíme, že už probíhá nebo skončila :-).

Důležité je uvědomit si jednu zásadní věc: I kdybyste znali termín příchodu krize, neznamená to, že znáte vhodný okamžik k nákupu. Pojďme se společně podívat na pár zajímavých dat.

Tržní výsledky nekorespondují s termíny krize

V tabulce níže vidíte výkonnost indexu S&P 500 v průběhu různých krizových období.

Výkonnost S&P 500 v době recese

Z toho vyplývá, že v průběhu pěti recesí index vykázal dvouciferný procentuální růst a celkově byl kladný v 7 případech z 12. Neznamená to, že na trhu nebyly problémy nebo nenastaly velké krachy. Pouze tím chci poukázat na nesymetričnost mezi tržním a ekonomickým cyklem.

Nyní se podívejme na vývoj výnosu indexu S&P 500 několik měsíců před krizí.

Výnosy indexu S&P 500 6 a 3 měsíce před začátkem krize

Vžijte se do doby před krizí, kdy ještě nevíte, že krize skutečně nastane. Jste schopní odhadnout ten správný moment nákupu? Já osobně si netroufám. Výkonnost v tabulce neříká  jasně, v jakém období  se nacházíme. Zda před, v nebo po krizi.  

Předpověď krize není nemožná,
ale vždy bude velká šance,
že se netrefíte!

Časté chyby investorů

Čekání na krizi

Jako investor držíte hotovost a čekáte, až přijdou výprodeje. Někdo takto čeká již od roku 2015 a zisky, které do teď ztratil, již nedožene. Nebo prodáte svá aktiva v domnění, že je růst ekonomiky u konce. Ale co když není?

Panický prodej v krizi

Když krize nastane, zavládne na trhu panika. Investoři nezvládnou své emoce a přidají se k davovému panickému prodeji. Po krizi obvykle přichází zotavení a růst, ale peníze ležící na běžném účtu Vaši ztrátu nevyrovnají.

Jak se chybám vyhnout?

Právě emoce a přehnaná víra ve schopnost předvídat trh stojí často za neúspěchem běžných investorů. Těmto chybám se můžete snadno vyhnout.

  1. Nesnažte se časovat trh. Mějte jasně definovanou strategii a finanční plán. Budete vědět, jak se v různých situacích zachovat.
  2. Buďte trpěliví a nenechte se unést emocemi. Nepodceňte své emoce. Každý z nás má hranice toho, co je ještě schopen ustát, někde jinde. Snažte se své hranice poznat a sestavte si k tomu vhodné portfolio. Návod, jak si postavit portfolio, které můžete dlouhodobě držet, najdete v našem článku zde.
  3. Pokud si s prvními dvěma body nevíte rady, obraťte se na někoho kvalifikovaného, kdo Vám s tím pomůže. To, co mu zaplatíte, Vám ušetří  mnoho času a starostí. Budeme rádi, pokud se Vašimi partnery na této cestě staneme právě my. Napište si o konzultaci a probereme konkrétní detaily případné spolupráce.

Přeji mnoho investičních úspěchů a loučím se překladem výroku významného investora:

Mnohem více peněz bylo investory ztraceno čekáním na korekce nebo snahou je předvídat, než korekcemi samotnými.

Peter Lynch

Zdroje:

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/daniel-majstorovic/" target="_self">Ing. Daniel Majstorović</a>

Ing. Daniel Majstorović

Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Jak investovat bezpečně

Chci vám ukázat, jak investovat bezpečně a navíc i několik zásad, které by měl mít na paměti každý investor, aby mohl sestavit bezpečné portfolio.

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.