Investiční emoce a jejich kontrola rozhodují o úspěchu investice!

autor: | 30. května 2019

V polovině května jsem se vydal s kamarádem na výpravu na kolech. Za 7 dní jsme ujeli 400 km, dvakrát překročili státní hranici a odolali větru/dešti. Naše cesta začala v Německém Marktredwitzu. Dále jsme směřovali po řece Ohři do Litoměřic. Odtud jsme již pokračovali podél Labe až do Drážďan. Vzhledem k tomu, že jsem vyrazil bez velkého tréninku,  brzy  jsem zjistil, že moje cestovatelské emoce jsou vlastně stejné jako emoce  investiční  :-), které prožívá běžný investor.  

Nebojte se! Nezačal jsem psát cestovatelský deník a ani náš sportovní výkon  nepovažuji za nijak výjimečný  :-). Věřím, že většina z Vás nějakou podobnou výpravu v životě už také zažila a jistě jste při ní prožívali podobné emoce jako já na té poslední. Rád bych Vám tyto emoce připomněl a přirovnal je k těm, které zažíváte nebo někdy zažijete na Vaší cestě současného nebo budoucího rentiéra. Na kole pro mě byla největším ne/přítelem moje hlava, stejné je to i u Vašich investic!

Cesta investora a jeho investiční emoce

Během naší cesty jsem prožíval řadu emocí – od radosti z cesty až po bolest a pochybnosti o správnosti mého rozhodnutí. Stejné to je a bude i na Vaší cestě k rentě! Jak vypadala cesta řady investorů před tím, než se obrátili na nás, si ukážeme níže.

Počáteční nadšení

Na začátku investování zažíváte euforii z toho, že jste se vydali na cestu. Vyrazíte do banky za svým osobním nebo privátním bankéřem a svěříte se mu se svou motivací investovat. Ten má samozřejmě z Vašeho rozhodnutí radost. Často však bez jakékoliv analýzy Vaší současné situace a hlubšího porozumění Vašim cílům (většinou si vystačí s otázkou kolik a na jak dlouho chcete investovat), vysype z rukávu několik fondů a investičních certifikátů, které teď u nich v bance „frčí“ a určitě byste měli investovat právě do nich. A protože Vám ukáže na grafech, jak skvěle se jim dařilo v minulém roce,  rozhodnete se investovat!

První pochybnosti

Už cestou domů, Vám hlavou bleskne myšlenka, jestli jste se neunáhlili, ale přesto stále neztrácíte naději a věříte, že jste se rozhodli správně!

Pak přijdou první chvíle, kdy trhy nepůjdou pouze vzhůru a Vaše radost ochladne. V médiích se začnou objevovat zprávy o problémech firem v Asii a Vy si říkáte, jestli to nemůže ovlivnit i Vaše investice. Proto se o své investici poradíte se svým dobrým kamarádem, který sice nepracuje ve financích, ale nedávno se chlubil tím, že investoval do kryptoměn. Ten Vám samozřejmě vysvětlí, že finanční trhy jsou mrtvé a věřit můžete pouze neregulovaným kryptoměnám a možná zlatu, protože svět, jak ho známe, určitě brzy skončí :-).

Začnete pochybovat o tom, zda jste zainvestovali dobře. Rozhodnete se proto neposílat nové investice, dokud si téma investic pořádně neprostudujete a nevyhodnotíte všechna možná rizika.

Strach

Bohužel, většina drobných investorů, se spontánně rozhodne začít investovat až v okamžiku, kdy trhy dlouhou dobu výrazně rostou a oni dojdou k názoru, že to tak bude napořád. Často, ale netrvá dlouho a na trhu se objeví první větší korekce nebo dojde k výdechu trhu a pochybnosti se změní ve strach. V panice HODINU PO HODINĚ – ano, už se nedíváte na své fondy jen jednou za rok nebo za měsíc, ale prakticky neustále – sledujete jak hodnota Vašich investic klesá.

Rezignace, prodej a úleva

V určitém okamžiku, už to prostě nevydržíte, zajdete do banky a své investice prodáte. Neprodáváte ve strachu nebo panice, ale většinou již v naprosté rezignaci a přesvědčení, že investice prostě nejsou pro Vás! Raději se budete držet osvědčených spořících účtů a stavebních spoření, kde Vás nikdo o peníze nepřipraví! Cítíte se smutní, ale zároveň cítíte velkou úlevu z toho, že z Vás investiční tlak a stres opadl.

Investiční emoce v různých fázích tržního cyklu

Poučený investor hledá lepší řešení

Většina investorů k nám přichází až delší dobu poté, co své původní investice prodali a negativní emoce již odezněly a nebo ve fázi, kdy přichází první pochybnosti a rozčarování z jejich současné investice. Uvědomují si, že nechat peníze ležet na svém běžném nebo spořícím účtu je v dnešní době příliš drahé a jejich investování se stává v době rostoucí inflace spíše nutností než možností. Jsou již poučení a ví, že nechtějí jen koupit nějaký produkt a věřit v jeho úspěch, ale stojí o komplexní řešení svých investic postavené na dobrém finančním plánu.  Zároveň hledají partnera, který jim pomůže držet jejich investiční emoce pod kontrolou.

Investiční emoce

Emotivní obchodování na finančních trzích vychází vždy velmi draho. Většinou se projevuje tak, že investoři za draho nakupují v euforických okamžicích na samém vrcholu trhu a prodávají ve chvílích deprese na samém dně. Jako příklad můžeme uvést rok 2008, kdy drobní investoři ze strachu vybrali miliardy dolarů z akcií, když se trh dostával na dno!

Následně nedokázali zareagovat, když se vývoj trhu obrátil a akcie začaly znovu růst a vracet se do svých původních hodnot. Přestože akcie rostly, miliony dolarů mířily do méně výnosných dluhopisových fondů, ve kterých investoři hledali bezpečí před rozbouřenými akciovými trhy. Jejich investiční emoce a strach z opakování předchozích ztrát, je odradily od reinvestování a tím od vyrovnání utrpěných ztrát.

„Šípková Růženka“ většinou vítězí

Níže na obrázku vidíte příklady investorů, kteří zainvestovali  před finanční  krizí v roce 2007. Jejich investice směřovaly do amerických akcií.

  1. ZELENÝ – bojácný Investor, který na svých emocí propadl až na emoci rezignace, prodal své akcie poblíž jejich dna a rozhodl se, že již investovat nebude. Vložil své peníze na běžný nebo spořící účet a nechal je tam.
  2. TMAVĚ MODRÝ – statečný Investor, na svých emocích neklesl tak nízko. Přestože nevydržel poklesy a prodal své akcie, přibližně po roce získal pocit, že je doba k tomu, aby se na trh vrátil a akcie znovu nakoupil.
  3. SVĚTLE MODRÝ – SKUTEČNÝ Investor, měl pevné nervy a dobrý finanční plán, díky kterému si uvědomoval, že své peníze bude potřebovat až za více než 10 let a není tedy třeba se současných poklesů obávat. Proto zůstal po celou dobu zainvestovaný!

Pokud po 7 letech srovnáme situaci těchto investorů, kteří zainvestovali   100.000$ před krizí (v roce 2008), která je považovaná za největší finanční krizi za posledních více než 50 let, zjistíme že:

  1. BOJÁCNÝ INVESTOR – přišel o cca 38.000$, které už bohužel nikdy nezíská zpět!
  2. STATEČNÝ INVESTOR – přišel o 11.000$, ale protože znovu nakoupil akcie, má dnes celou ztrátu srovnanou a je i ve významném zisku!
  3. ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA – po sedmi letech byl  45.000$ v zisku a po tučných letech, které později následovaly, je dnes spokojeným rentiérem.
Investiční emoce a jejich výsledek

Co je a co není investičním rizikem

Významným rizikem pro každého investora je riziko úplné ztráty investovaných prostředků. Toto riziko hrozí například v případě, kdy po poklesu trhu své peníze vyberete a necháte je na účtu, kde případnou ztrátu nedokáží vydělat zpět.

Naopak za riziko, byste neměli považovat průběžné nečekané prudké nárůsty a poklesy (=Volatilita), které na trh průběžně přicházejí. S takovými změnami v aktuální hodnotě Vaší investice je třeba se naučit počítat a nepovažovat je za něco výjimečného nebo nebezpečného.

S klienty na začátku spolupráce  vždy sestavíme podrobnou finanční mapu, která nám pomáhá poznat jejich dosavadní zkušenosti a pochopit jejich přístup k podobným poklesům. Na jejím základě navrhneme klientům ve finančním plánu rozložení investic, které bude nejen odpovídat jejich cílům, ale také adekvátně odrážet jejich rizikový profil, aby i přes případné pohyby na finančním trhu mohli  klidně spát.

Jedním z hlavních investičních rizik jsou pro většinu investorů jejich vlastní  emoce. Řešením je, najít si vhodného partnera na investiční cestu. Našim klientům se snažíme pomoci převzít kontrolu nad jejich emocemi při investování, v první řadě průběžným vzděláváním, díky kterému lépe porozumí svým investicím.

Pevně věřím, že čemu rozumíte, toho se nebojíte! Jedním z našich investičních vzdělávacích nástrojů je i kniha Rentiérské minimum, kterou si můžete zdarma stáhnout ZDE.


Další zdroje:

https://www.mesec.cz/clanky/prijdete-diky-strachu-a-nenasytnosti-o-sve-penize/

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.