vstupní poplatky

Vstupní poplatek při pravidelné investici do fondů

autor: | 15. července 2019

Obrátil se na mne jeden z našich pravidelných čtenářů s dotazem. Jeho syn před rokem a půl začal pravidelně investovat do jednoho podílového fondu od renomované investiční společnosti. Udělalo mu radost, že syn, kterému je 30 let, plánuje nejen svou přítomnost, ale i budoucnost. Co ho ale zarazilo, byl vstupní poplatek. Poradce mu doporučil předplatit si celou dobu plánované investice tzn. 30 let.

Předplaťte si vstupní poplatek a dostanete slevu

Syn se rozhodl investovat 10 000 Kč/měs. Poradce mu vysvětlil, že bude vhodnější předplatit si vstupní poplatek za celou investici dopředu. Díky tomu, že si ho předplatí na celých 30 let, získá slevu na vstupním poplatku 72 000Kč!

Taková sleva samozřejmě vypadá na první pohled velmi lákavě. I prodejní argumentace finančních poradců (prodejců) Vás má utvrdit v tom, že byste byli blázni, kdybyste takovou slevu nevyužili ALE …

Vstupní poplatky v investičních fondech mohou snadno VAší investici paralyzovat.

Není sleva jako sleva

Vstupní poplatek byl v případě tohoto akciového investičního fondu 5 % z investované částky. Pokud se rozhodnete si vstupní poplatek předplatit, bude vstupní poplatek po slevě jen 3% z celkem investované částky. Takže 2% na vstupním poplatku můžete ušetřit.

Výpočet předplaceného vstupního poplatku

Výše předplaceného vstupního poplatku se počítá jako % z tak zvané cílové částky. V našem případě je cílová částka 3.600.000 Kč (jedná se o celkem plánovanou vloženou částku za 30 let)

30 let spoření * 120.000 Kč/ročně vklad

Klient v tomto případě využil zvýhodněného vstupního poplatku ve výši 3 % a zaplatil na začátku své investice jednorázově 108 000 Kč. Protože neměl částku 108 000 Kč, aby jí poslal do fondu najednou,  splácel  vstupní poplatek z prvních vkladů. Více než 10 měsíců jeho pravidelná investice odcházela na splátku vstupního poplatku a reálně začal investovat až od 11. měsíce.

Vstupní poplatek nepředplacený

Pokud by se rozhodl nabízenou slevu z předplaceného vstupního poplatku  nevyužít,  strhávalo  by se mu z každé platby 5%. Z měsíčního vkladu 10.000 Kč by se tak selským rozumem strhávalo 500 Kč. Ve skutečnosti to bude o něco méně, protože vstupní poplatek se počítá až z čisté investované částky (částka bez vstupního poplatku). Výpočet vstupního poplatku by vypadl následovně:

vstupní poplatek : 10.000 * 5% / (1+0,05) = 476 Kč

Pokud by tedy klient platil vstupní poplatek z každé platby zaplatil by za celou dobu spoření 476 Kč * 30 let * 12 měsíců = 171.360 Kč. To je na první pohled výrazně více než v případě poplatku předplaceného.


Předplacený poplatekBěžný poplatek
Měsíční investice10 000,00 Kč10 000,00 Kč
Vstupní poplatek3 %5 %
Cílová částka3 600 000,00 Kč
Vstupní poplatek108 000 Kč z prvních vkladů476 Kč z každého vkladu
Vstupní poplatek celkem108 000,00 Kč171 360,00 Kč

Sleva není zdarma

První háček bude asi jasný každému. Zavázat se předplacením vstupního poplatku ve věku 30 letech na dalších 30 let pravidelné platby do jednoho konkrétního fondu je velmi nevýhodné! Pravděpodobnost, že se v průběhu času změní Vaše finanční situace nebo rodinná situace je více než jistá a Vaše investiční produkty musí být schopny takovou změnu akceptovat. Pokud bude muset svou měsíční platbu snížit nebo na nějakou dobu pozastavit, plánované cílové částky ani nedosáhne. Upsat se k pravidelné investici na 30 let považuji v dnešní době za hloupost.

Druhý háček – ještě významnější je ten, že v průběhu investování nemůžete změnit Vaší investiční strategii a musíte celou dobu investovat své peníze do původně zvoleného fondu. Stáváte se tím rukojmím daného fondu, který prakticky nemůžete vyměnit, pokud nechcete platit nové vstupní poplatky. Pokud jste ve 30 letech zvolili fond akciový, je to určitě správná volba, ale mít i v 55 letech všechny své prostředky na důchod v jednom akciovém fondu, je holý nesmysl. Protože za 5 let budete chtít své peníze začít čerpat a nemůžete si dovolit, aby v posledním roce při propadu na finančních trzích klesla hodnota ve Vašem fondu např. o 50 %. Proto bude třeba v průběhu času Vaše investiční portfolio diverzifikovat i mezi další třídy aktiv, které budou Vaší investici stabilizovat i v neklidných časech. Tím ale budete znovu přicházet o již zaplacený vstupní poplatek a budete muset platit vstupní poplatky nové.

Třetí háček, vyplývá z tzv. nákladů ušlé příležitosti. Peníze, které jste na počátku zaplatili za předplacený vstupní poplatek, pro Vás nemohou pracovat. Reálně začínáte investovat celých 10 000 Kč až od 12. měsíce – protože prvních 10 měsíců a kus 11. měsíce splácíte vstupní poplatek. Pokusme se tedy porovnat, jestli je pro Vás matematicky výhodnější si poplatek předplatit a zaplatit ho menší nebo ho raději platit průběžně, ikdyž bude vyšší! Nakonec zjistíte, že se Vám jednoznačně vyplatí si poplatek nepředplácet, ale raději jej platit průběžně po celou dobu Vaší investice. Při pravidelném splácení běžného poplatku budete mít ve Vašem fondu nakonec o 267.000 Kč více než při variantě předplaceného levnějšího poplatku!


Předplacený poplatekBěžný poplatek
Měsíční investice10 000,00 Kč10 000,00 Kč
Vstupní poplatek3 %5 %
Cílová částka3 600 000,00 Kč
Vstupní poplatek108 000 Kč z prvních vkladů476 Kč z každého vkladu
Vstupní poplatek celkem108 000,00 Kč171 360,00 Kč
Průměrné zhodnocení7% p.a.7% p.a.
Celkem naspořeno11 352 000 Kč11 619 000 Kč

Předplácením poplatku zkracuji dobu investování

Zní to možná neuvěřitelně, ale i přesto, že zaplatím ve variantě s běžným poplatkem o 63 360 Kč na vstupním poplatku víc, než když si poplatek předplatím, vydělám víc o 267 000 Kč!

Vysvětlení je celkem prosté. 108 000 Kč, které byste na začátku zaplatili na vstupním poplatku, se v průběhu 30 let zhodnotí na 876 000 Kč (při 7% p.a. zhodnocení). O tyto peníze byste z velké části přišli tím, že byste si vstupní poplatek předplatili.

Navíc nebereme v potaz inflaci. Jejím vlivem bude reálná hodnota průběžného vstupního poplatku v čase klesat. Ve skutečnosti po započítání inflace, zaplatíte na vstupních poplatcích méně než kdybyste si je se slevou předplatili!

Proč to tedy ti poradci dělají?

Důvod, proč se na trhu předplacené vstupní poplatky účtují, je velmi jednoduchý a pragmatický. Vstupní poplatek nedostává investiční fond, jak se občas klientům tvrdí. Celý tento vstupní poplatek je vyplacen do distribuční sítě – tzn. finančnímu poradci a společnosti pro kterou pracuje.

Poradce dnes živí hlavně provize za uzavírání finančních produktů (takových je dnes drtivá většina). Tento poradce chce svou odměnu za to, že Vám daný fond prodal, dostat hned a ne postupně v průběhu dalších 30 let. Proto bude variantu předplaceného poplatku preferovat.

Aby se vlk nažral a koza zůstala celá

Můžete hledat s Vaším poradcem kompromisní řešení. Například si poplatek předplatíte, ale jen na dobu 5 let. Po této době svou investici společně přehodnotíte a pokud budete chtít pokračovat ve stejném fondu, předplatíte si svůj poplatek na dalších 5 let. Takový postup  můžete  opakovat až do konce.

vstupní poplatek u investičního fondu může být nástroj jak motivovat Vašeho poradce k pravidelnému servisu.

Získáte tím nejen částečnou slevu na vstupním poplatku, ale hlavně budete svého provizně nastaveného poradce, motivovat, aby se o Vás
staral na pravidelné bázi a měl za to i adekvátní odměnu. Pokud to takto neuděláte a předplatíte si poplatek na dalších 30 let, je velmi pravděpodobné, že svého poradce (prodejce) už nikdy neuvidíte. Proč by se k Vám vracel, když odměnu za uzavření smlouvy už dostal a protože jí máte na dalších 30 let, nic dalšího už Vám neprodá.

Poplatky v Cimpel & partneři

S klienty spolupracujeme na neprovizním – honorovaném základě. Díky tomu, sedíme vždy na stejné straně stolu jako náš klient a nejsme motivovaní prodejem finančních produktů. Zároveň nám tento model umožňuje se o klienta na pravidelné bázi starat a jeho finanční plán i portfolio SKUTEČNĚ dlouhodobě servisovat.

Klient zaplatí na počátku spolupráce 12 tis. Kč za zpracování finančního plánu a sestavovací poplatek při realizaci investice ve výši 0,5-3 % z investované částky (podle velikosti investice). Tento sestavovací poplatek se platí jen na počátku spolupráce a v budoucnu ho při dalších investicích (myšleno nových vkladech) nebo změnách v portfoliu neúčtujeme. Veškeré další prostředky již klient vkládá do svého portfolia bez dalších vstupních poplatků.

Následně účtujeme servisní poplatek 1,5 % ročně. U větších portfolií jsme placeni procentuelním poměrem ze zisku. V portfoliích využíváme pasivních ETF fondy, které jsou v průměru o 1,5 %  levnější než běžné podílové fondy prodávané poradci a nabízené v bankách.

Vyzkoušejte nás a napište si o svou nezávaznou konzultaci s námi!

Pokud raději sledujete videa než čtete, natočil jsem na toto téma i krátké video.


Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Čerpání renty a pravidlo 4 % podle Trinity study

Cílem investičního snažení většiny investorů bývá dosažení majetku umožňujícího čerpání komfortní nekonečné renty, která jim zajistí financování veškerých životních potřeb. Proto pro Vás dnes mám článek od našeho hlavního analytika Dana Majstoroviće, ve kterém Vám chceme ukázat, jak se na čerpání renty dívat a jak ho správně plánovat.

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.