Dvě největší investiční chyby

autor: | 21. srpna 2019


Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem – to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo podnikání. Potřebují nahromadit dostatek prostředků, aby si mohli vyplácet doživotní rentu, která bude pokrývat jejich pravidelné měsíční výdaje. Jejich největším nepřítelem na této cestě jsou dvě největší investiční chyby, které mnoho investorů dělá a díky kterým svého cíle nikdy nedosáhnou.

Ideální rentiérské portfolio je, když si mohou svou rentu vyplácet ze zisku, který jejich investice generují. Díky tomu nesnižují celkovou výši svých úspor. V takovém případě můžeme mluvit o tzv. „nekonečné“ 
rentě, kterou po Vás mohou jednoho dne čerpat dál i Vaše děti a pak jejich děti … 

Podíváme se blíže na to, jaké jsou dvě největší investiční chyby, které spolehlivě zlikvidují investiční portfolio budoucího nebo současného rentiéra.

1. investiční chyba – Spekulace

Nejběžnější chybou, kterou dělají investoři je záměna investování a spekulace. Když se podíváme na většinu novin, mluví  se často o tom, jaká je právě ta dnešní příležitost, kde dosáhnout NEJVĚTŠÍHO zisku! Pravděpodobnost, že člověk na něčem zbohatne velmi rychle, je ale ve skutečnosti velmi nízká! Je to samozřejmě možné, ale pokud se Vám takovou příležitost podaří najít,  jedná se spíše o štěstí, než o systémovou investici, ve které můžete nadále pokračovat.

Investor by si měl vždy uvědomovat rozdíl mezi investicí a spekulací. Měl by si určit, jaká část jeho prostředků je určená na splnění jeho cíle. S těmito prostředky je třeba nakládat rozumně – ideálně je dlouhodobě INVESTOVAT. To se v podstatě dá chápat jako nuda, ale to je v pořádku. A pak se rozhodnout, s jakou částí svých peněz chce spekulovat. U spekulace je totiž riziko, že o své peníze zcela přijde, poměrně vysoké a proto by měl na spekulaci vymezovat jen takové peníze, o které si skutečně může dovolit přijít.

Příliš často slýchám příběhy lidí, kteří ve snaze dohnat to, že nezačali investovat dříve, podléhají ve věku 50 let vábení prodejců různých exotických produktů.

Většinou se jedná o:

  • kryptoměny
  • dluhopisy malých českých firem
  • startupy
  • denní trading
  • forex

Konkrétní příběhy

Většina těchto příběhů nekončí dobře. Jeden z našich klientů se snaží už přes rok získat zpět investici 3 mil. Kč, kterou mu doporučil jeho bývalý finanční poradce. Jednalo se o investici do tradingového systému, který měl generovat výnos kolem 3 % MĚSÍČNĚ!! Nejen, že takového výnosu nikdy nedosáhl, ale s velkou pravděpodobností ani nedostane své peníze zpět.

Dalším příkladem je i několik našich klientů, kteří historicky v portfoliu měli dluhopisy českého e-shopu ZOOT. V lepším případě se jim podaří získat zpět 10 % z jejich původního vkladu.

Podobné investice mohou být součástí Vašeho investičního portfolia, ale jejich zastoupení v něm by nemělo přesáhnout 10 % z celkového objemu Vašich investic. Pokud nemáte v portfoliu alespoň 5 mil. Kč, nemá
smysl o podobných alternativách ani uvažovat.

2. investiční chyba – Nezačít investovat

Mnoho lidí o investicích přemýšlí, mluví o nich a plánují je, ale nikdy s nimi nezačnou. Speciálně u mladých lidí, je to opravdu VELKÁ promarněná příležitost. Složený úrok je pro ně totiž tou největší životní příležitostí, kterou si svou váhavostí nechávají utéct mezi prsty.

Mladí lidé

Pokud si mladý člověk začne „NUDNĚ“ odkládat do akciového fondu ve svých 25 letech 5.000 Kč měsíčně (cca 15 % průměrné mzdy) a bude stejnou částku odkládat až do svých 60 let, bude mít v 60 letech více než 9.000.000 Kč. Z těchto peněz již může čerpat nekonečnou rentu (vybírat jen zisky) min. 30.000 Kč měsíčně.

Investoři 40 let a více

Nedávno jsem se setkal s pánem, který v průběhu života naspořil více než 5 mil. Kč a tyto peníze stále drží na svém spořícím účtu. V minulosti přišel o nějaké peníze, když v roce 2008 padaly trhy a on měl menší investice ve fondech, které vybral dříve, než se po krizi trhy vzpamatovaly. Uvědomuje si, že jeho peníze na účtu ztrácí svou hodnoty a je mu jasné, že je třeba je zainvestovat, ale bojí se, že přijde další krize a on znovu o část peněz přijde. A tak čeká a doufá, že nakoupí v krizi levně. Ale…

O přicházející krizi se mluví již od roku 2014. Pokud by své peníze měl po tuto dobu již zainvestované ve vyváženém portfoliu, měl by dnes v investicích 6.500.000 Kč. I kdyby přišla krize a jeho vyvážené portfolio by DOČASNĚ pokleslo o 30%, spadlo by na stejnou hodnotu, jakou má v portfoliu dnes. Takový pokles by pro něj nemusel být tak stresující a snadněji by mohl udržet své emoce pod kontrolou, neprodávat v panice a zůstat zainvestovaný. Díky tomu, by se pak svezl na vlně růstu trhů, která po každé krizi přichází a ta by jeho investici vynesla nad předkrizovou hodnotu.

Co s tím

Nečekejte, až nastane lepší doba. Pokud víte, že investovat chcete, začněte hned. Nikdy nebude pro začátek vhodnější okamžik. Začněte tím, že si dáte dohromady svůj finanční plán a z něj sestavíte své optimální investiční portfolio. Nevíte-li si rady, obraťte se na nás. :)

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Prodej firmy krok za krokem

Nikdo z nás není nesmrtelný a stejně tak i každé dobrodružství v našich životech jednoho dne skončí. Podnikání a budování společnosti nevyjímaje....

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.