Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš podcast Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy 8/2022 – Trhy se vlní u dna nebo na youtube: Investiční výhledy 8/2022 – Trhy se vlní u dna
Textový přepis
Jiří: Vítám vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc červenec. Jsme v půlce léta a řekneme si, co zajímavého se na finančních trzích dělo. Tentokrát to vypadá i na pozitivní zprávy. Moje jméno je Jiří Cimpel a se mnou je tady dneska analytik a společník firmy Dan Majstorović. Ahoj, Dane.
Dan: Ahoj, Jirko, dobrý den.
Pojďme se podívat rovnou na začátek, na krátkodobý vývoj od začátku letošního roku. Co tam můžeme jasně vidět, je, že po prudkém vyklesání to vypadá, že trhy se začaly mátořit. Je zajímavé říct, že trhy rostou i přesto, že americká centrální banka zvýšila v červenci svou sazbu na 2,5 % z 1,75 %. To je možná určitá záhada. Trhy to v sobě mohly mít již započítané a pravděpodobně tím, že nepřišla žádná překvapivá vlna, žádná smršť negativních informací, index průřezem roste.
Jiří: Takže můžeme říct, že i negativní zpráva, pokud je předem očekávaná, nemusí mít na trhy negativní dopad. Respektive nemusí mít na trhy negativní dopad ve chvíli, kdy vyšla, protože ten dopad už měla ve chvíli, kdy si investoři začali myslet, že ta negativní zpráva přijde.
Jeden z našich investorů nazval současné období jako chvění u dna. Zároveň jsme museli doplnit komentář, že nevíme, jestli je to dno finální, nebo ještě nějaké potkáme. Vypadá to ale určitě pozitivněji než na začátku prázdnin, kdy jsme se dívali na strmý pokles směrem dolů. Co bych ale rád doplnil, je, že my jsme na přelomu prázdnin spouštěli druhou vlnu nákupů, když trhy prolomily hranici -20 %. Mnoho našich investorů tak využilo těch nejnižších hodnot pro nákupy aktiv. Uvidíme, jestli se nám ještě nějaké další nákupní příležitosti letos otevřou.
Když se podíváme na finanční trhy v trochu delším měřítku, vidíme, že od roku 2018 jsme na globálních akciích i po poklesech pořád na úrovni kolem +55 %, americké akcie dokonce +77 %. Vypadá to, že trh si se všemi vlnami v průběhu času vždy poradí, protože jsme v tomhle období měli jak konec roku 2019, který byl pro trhy velmi těžký, tak začátek roku 2020, kdy jsme měli covid, tak tam máme i aktuální korekci, a přesto jsou finanční a akciové trhy pořád v plusu, na čtyřletém horizontu ve vysokých desítkách procent.
Dan: Zajímavý pohled v dlouhodobém měřítku je i na průřez jednotlivých tříd aktiv. Můžeme vidět, že tři kategorie – dluhopisy, nemovitosti i akcie – otočily v posledním měsíci svůj trend a jediné, které je takové váhavé, je právě zlato. Ono se asi není úplně čemu divit. Trh je prostě nervózní, nějaká zásadní panika už se teď nekoná, jde spíše o útlum a to zlatu úplně nenahrává.
Jiří: Určitě. Zároveň zlato ovlivňuje kurs dolaru, který je od začátku roku +13 %, takže i to má na ceny v korunovém vyjádření zásadní vliv.
Co bych chtěl zmínit, je to, že každé období poklesu s sebou nese atraktivní příležitosti pro budoucnost. To znamená pro současné nákupy, které vám mohou vynést atraktivní výnosy do budoucna.
Tady je pohled na základní ukazatel, který se v investicích používá, je to ukazatel P/E, kde P je cena a E je zisk. Ukazuje, když to zjednodušíme, za kolik let se vrátí současná investice do akcie v přepočtu na zisk dané společnosti. Kolik let bude trvat, než společnost vydělá na to, aby vám splatila cenu, kterou jste na začátku za akcii zaplatili. Říká se, že když je P/E pod 15, jsou akcie podhodnocené a nákup je atraktivní. To je hodnota, kterou jsme mnoho let neviděli na většině trhů.
V tabulce můžete vidět, že jsou tady i trhy, které začínají na P/E třeba kolem 5. Nás samozřejmě nejvíc zajímají globální trhy. Když se podíváme na Ameriku, ta je aktuálně kolem 18 nebo 19 P/E. Když se podíváme na svět jako takový – globální akcie, to je index All Country – pohybuje se na úrovni 12 nebo 13, což už jednoznačně vyzývá pro vstup do pozic a pro nákupy. Eurozóna je dokonce na úrovni pod bodem 12.
My se snažíme tyto příležitosti využívat, snažíme se nakupovat. Myslím si, že pokud máte volné prostředky a jsou to peníze, na které se díváte v dlouhodobém horizontu, tak je doba, kdy je zajímavé tyto peníze vyměnit za nějaká investiční aktiva.
Dan: Já na to navážu dalšími grafy, které ukazují, jak se dařilo hlavním třídám aktiv od začátku roku. Asi nemusím jmenovat úplně všechny, které jsou tam vypsané, jde spíš o to, podívat se na globální souhrn. Je velmi malá část aktiv, která si zvládla poradit s tímhle obdobím. To je třeba ropa a energetický průmysl. To může mnohdy svádět k tomu převést své investice právě do těchto oblastí. Já bych rád upozornil, abyste si na to dali pozor, protože vám to vůbec nemusí vyjít. Dnes můžete naskočit do něčeho, co už je prostě vysoko, a jak rychle rostou tyto komoditní trhy nahoru, stejně tak rychle umí i padat. To se vám nemusí vyplatit! Skutečnost, že akcie teď v relativně krátkém časovém úseku nevydělávaly a nebyly schopné překonat inflaci v dnešních výšinách, není něco, z čeho bychom měli mít zásadní obavy. Když se podíváme na dlouhodobý horizont, tak tam, když budeme konzistentní, zvládneme dlouhodobě porážet inflaci i s těmi běžnými aktivy, aniž bychom museli dělat zásadní změny v našich portfoliích.
Jiří: Tady by určitě stálo za to připomenout, když už někdo chce časovat trh, tak při časování trhu platí, že prodáváte to, co je vysoko, a nakupujete to, co je nízko. To je přesně opačný fenomén, než k jakému by to svádělo. Nenakupovat, ale prodávat ropu. A nakupovat ty vyklesané věci, to znamená akcie a tak dál.
Dan: S tím souvisí poslední graf od Morning Star, který ukazuje, jestli jsou akcie podhodnocené nebo nadhodnocené, tak jak jsme viděli ukazatel P/E. I tady se nám potvrzuje i z jiného zdroje, že prostředek – fair value (férová hodnota) – je dnes v zelené části, která nám říká, že jsme podhodnocení. Zelená barva proto, že je to dobře, že můžeme nakoupit se slevou. Kdo má nějakou možnost, teď může být ta vhodná chvíle, kdy vstoupit na trh a pořídit akcie nebo vaše portfolio za rozumné ceny.
Jiří: To je z naší strany dnes všechno. Děkujeme za pozornost, přejeme krásný zbytek prázdnin a budeme se těšit u dalších už poprázdninových zářijových aktualit na viděnou.
Dan: Na viděnou.