Aktuality z finančních trhů 9/2019

autor: | 4. září 2019

Jiří: Dobrý den, já Vás zdravím u zářijových aktualit z finančních trhů. Mé jméno je Jiří Cimpel a dnes tu se mnou bude analytik firmy Dan Majstorović.
Dan: Dobrý den, zdravím Vás
Jiří: Máme za sebou měsíc srpen, který na finančních trzích byl relativně divoký – rozhodně neplatilo pravidlo okurkové sezóny z pohledu akciových trhů. Ten měsíc byl divoký z řady důvodů, ale největší vliv na to měl americký prezident svými komentáři k Číně.
Já Vám ten graf ukazuji proto, že pokud jste našim klientem a jste disciplinovaný klient, tzn. posloucháte naše rady a stala se z Vás taková investiční Šípková Růženka, pravděpodobně jste ani tu měsíční volatilitu (tu divokou jízdu) na investičních trzích ani nezaznamenali.
Pokud ale jste pečlivý investor, co sleduje svoje portfolio na denní bázi, tak pro Vás možná srpen nebyl nejklidnějším měsícem.

Jiří: Další graf, na který se podíváme, okomentuje Dan.
Dan: Je to vývoj od začátku letošního roku a tam je vidět, že i přes takové korekce, jako byla tato v srpnu, je celý svět na úrovni  +17 %, obdobně je na tom Amerika +20 % a i ostatní regiony jako Evropa, Japonsko, ale i ty rozvojové trhy jsou vlastně plusové. Takže volatilitu tu máme a ještě jí určitě uvidíme, ale ty trhy se tváří zatím hezky a běží dál.

Dan: Podobné to je, i na dalším grafu, který nám ukazuje vývoj už od roku 2018, kde podobný propad jako byl v srpnu, vidíme v prosinci taky významný pokles a i přes to od začátku roku 2018 do současnosti jsme ve světových akciích v plusu téměř 13 % a Amerika téměř 20 %.
Jiří: Myslím, že na tomto grafu je krásně vidět to, proč se snažíme nepřevažovat anebo nepodvažovat některý z těch regionů, protože to, že se v posledních 2 letech Americe dařilo překonávat trhy na úkor třeba Evropy nebo rozvojových trhů, neznamená, že se jí to bude dařit i dalších 5, 10 let.
Takže naší snahou v portfoliu je vždycky držet ty světové společnosti, držet ty globální firmy, globální akcie, dluhopisy a nemovitosti a nesnažit se tipovat, kdo bude v tom příštím roce vítězem.
Jestli chcete mít v portfoliu 12 % a nebo 1,8 % pokud byste sázeli na Evropu, tak to byste asi byli zklamaní.

Dan: Když se podíváme na nějaké zajímavosti, mě třeba zaujal článek na Patrii, že Německo poprvé vydalo 30letý státní dluhopis, takže konzervativní investici, se záporným výnosem. Prakticky to znamená, že Vy Německu půjčíte peníze a za to jim ještě platíte 0,3 %. Což asi není úplně to, co bychom chtěli. Německo není jedinou zemí, která to takto má. Když se podíváme na nějaký agregovaný index, uvidíme, že 30 % dluhopisů z celkového objemu je se záporným výnosem. Takže, dejme si na to pozor, není to standardní období a měli bychom tudíž i nestandardně reagovat a přizpůsobovat své investice budoucnosti a tomu, co nám ten finanční trh přináší.
Jiří: My tohle téma hodně řešíme na našich investičních výborech a takový výstup z toho posledního výboru byl ten, že to co bylo, bylo a to co bude už nemusí být stejné. Takže přichází doba, kdy dívat se na ta portfolia jen z pohledu, že historicky fungovala určitá alokace aktiv, už nemusí být do budoucna úplně přesně pravda a je potřeba vyhodnocovat tu přítomnost jako takovou.

Jiří: Já jsem si vybral článek z Bloombergu o tzv. Zombie ETF fondech. Jsou to fondy, které nesplnily očekávání tvůrců a zanikly předčasně. Bylo to letos 60 fondů a jenom na tom příkladu chci uvést, že i na ETF fondy doléhá tlak na snižování nákladů, který zažívají investoři na celém světě. Je to nejčastější důvod odlivu peněz z aktivních fondů do těch pasivních. Ale i ty pasivní fondy s tím zápasí. To, že skončí ETF fond neznamená, že by tam investoři přišli o peníze, znamená to to, že ten Broker prodá veškerá aktiva a vyplatí zpátky investorům peníze, ale ani to není v každém okamžiku výhodné, ať už ohledně daní nebo k situaci na trhu. Takže dejte si pozor na to, co kupujete a i u ETF fondů vybírejte pečlivě.

My jsme pro Vás na toto téma připravili Webinář, který proběhne v úterý 24. září odpoledne. Můžete se těšit, že toto téma rozebereme víc do hloubky a ukážeme Vám konkrétní tipy, jak my s analýzou a výběrem těch pasivních fondů pracujeme. Příští týden Vám pošleme víc informací.
Tak to je za nás vše, přejeme Vám úspěšný start do nového školního roku, pokud máme školní děti, tak je pro Vás i tento týden významný  a těšíme se u dalších aktualit na viděnou.
Dan: Těšíme, se na viděnou.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů červen 2024

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.