Aktuality z finančních trhů 9/2022

autor: | 31. srpna 2022

Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš podcast Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy 9/2022 – trhy v růstu, jak investovat v dalších měsících nebo na youtube: Investiční výhledy 9/2022 – trhy v růstu, jak investovat v dalších měsících.

Textový přepis

Jiří: Vítám vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc srpen. Moje jméno je Jiří Cimpel a se mnou je tady jako vždy analytik a společník naší firmy Dan Majstorović. Ahoj, Dane. 

Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den. 

Jiří: Dnes se chceme s Danem podívat, jak se dařilo trhům v tom prázdninovém období. A chceme se podívat i na to, jak uvažovat nad dalšími vklady a investicemi v dalších měsících. Podíváme se, jak moc se vyplatí nebo nevyplatí svou investici časovat. 

Jiří: Od začátku roku můžeme vidět, že akcie nabírají zpět na síle. Poslední dva měsíce, červenec a srpen, byly pro akcie pozitivní. Červenec pro Evropu i Ameriku, srpen speciálně pro akcie americké. Evropa pod tlakem ruských hrozeb ohledně zastavení plynu ztrácí a zase se nám rozevírají pomyslné nůžky mezi evropskými a americkými akciemi, jak jsme to viděli v posledních letech. Ukazuje se, že Amerika si s krizí vždy dokáže poradit trochu rychleji a o trochu lépe než Evropa. Uvidíme, co bude dál.  

Dane, jak to vypadalo v tom delším horizontu? 

Dan: Delší horizont je vždy samozřejmě o trochu hezčí na pohled, protože ty zuby, které vidíme na krátkém horizontu, jsou menší. Nicméně zatím jsme se i přes vracející se trhy stále nevrátili na počáteční maxima, která jsme viděli před propady. I tak jsou výsledky na americkém trhu 86 %, na světovém jsme kolem 60 % a samozřejmě ty rozevírající se nůžky, kde Evropa končí na nějakých 20 %. 

Z pohledu světových a amerických indexů to vlastně není špatný výsledek i přes ty propady. Jak to bude dál, si musíme počkat, protože úrokové sazby se budou dál zvyšovat minimálně podle toho, co americká centrální banka ujišťuje. 

Jiří: Když se podíváme, jak se daří různým třídám aktiv, můžeme vidět, že akcie nabírají docela hezky na síle. Na tomto grafu se podívejte na horní dvě čáry, kde žlutou čárou je zlato a tou druhou jsou právě akcie. Je vidět, že zlato plní svou funkci, kterou v posledních letech převzalo od dluhopisů, a tedy, že se chová trošičku odlišně od vývoje na akciovém trhu. Vidíme, že když akcie posilují tak jako v posledních měsících, cena zlata stagnuje nebo může mít tendenci mírně klesat. Uvidíme, jak i do budoucna zlato tuhle roli vůči akciím udrží. 

Jinak jsme viděli, že prázdniny byly z pohledu růstu pozitivní i pro ceny dluhopisů a pro ceny nemovitostních akcií. 

Dan: Tento graf od J. P. Morgan ukazuje zajímavou věc a to jsou výnosy různých tříd aktiv. Když se na to podíváte a chtěli byste sázet na vítěze nebo si tipnout prohrávající, zjistíte, že to není vůbec snadné. Každá barva představuje jedno aktivum a ten obrázek je velmi barevný. To znamená, trefit tu správnou je náročná disciplína, možná téměř nemožná.  

Proto je lepší mít široce diverzifikované portfolio, které vidíte třeba i v tom grafu, ta bílá nebo světle šedá barva. Když jste na trhu široce rozložení, může vám to přinést rozumný výnos na úrovni kolem 6 % a rozumnou míru kolísání, což je třeba 11,7 %. 

Porovnejme to s komoditami, které jsou teď poměrně často zmiňované, které porážely inflaci v posledním roce. Když se podíváte na roky předchozí a vsadili byste jenom na komodity, realizovali byste vlastně záporný výnos a ještě byste prožívali jízdu na emoční horské dráze, protože ta kolísavost je na úrovni 20 %. 

Držme se toho být na trhu široce diverzifikovaní, široce rozkročení, ušetřeme si ty nervy a realizujme nějaký rozumný výnos. 

Jiří: Možná by se dalo říci, že tak jako vždy, i v tomto případě v posledních 15 letech platilo, že aktivum, které si dlouhodobě s inflací dokáže poradit, jsou akcie. Vidíme, že i v průměrném mínusu ony vydělávaly na roční bázi dlouhodobě nejvíc, bylo to kolem 10 %. 

Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že je to za nějakou cenu kolísavosti té ceny. To znamená, kdybych byl dlouhodobý investor, mohu držet jenom akcie, ale musím být připravený, že cena bude lítat nahoru dolů. A pokud na to nejsem úplně nastavený a hrozilo by, že bych prodával v poklesu, pak je dobré míchat to i s dalšími aktivy, jako jsou třeba dluhopisy, nemovitosti atd. 

Jiří: Chci jenom v krátkosti ukázat, jaký vliv má kurz cizích měn na korunové investory, tady speciálně americký dolar. Můžeme vidět, že od začátku roku je o více než 13 % plus vůči hodnotě, kterou měl v prosinci. A těchto 13 % samozřejmě přináší pozitivní výnos do portfolia korunových investorů, které jsou měnově zajištěné. 

Vidíme, že podobnou vlnu a podobný pozitivní nárůst přinesl skokově i v roce 2020, kdy jsme procházeli covidovou krizí. Tohle obecně má dolar tendenci dělat, v krizích posiluje. Samozřejmě by to mohlo otevírat spekulaci nad tím, že když je teď dolar vysoko, bude se pak třeba vracet po odeznění krize do nějakého svého normálu. To se stát může. 

Na druhou stranu, pokud bude docházet k poklesu kurzu dolaru, bude to pravděpodobně spojené s růstem cen podkladových aktiv – akcií a fondů. A když byste čekali, až se dolar vrátí zpátky a bude zajímavé ho levně nakoupit, můžete zase přijít o příležitost koupit vyklesané pozice akcií a fondů. Takže ani v tomto případě bych nečasoval a nakupoval. 

Chci tím ukázat, že bych se nebál nakupovat a držet akcie v cizích měnách, držet je přímo v tom dolaru. To nám přináší právě tento pozitivní efekt, kdy v krizích posiluje a tlumí nám jako korunovým investorům míru poklesu. 

Dan: Poslední zajímavost je z dílny investiční společnosti Schwab. Ukazuje, jestli budeme časovat trh a jestli ho budeme časovat perfektně nebo špatně, nebo ho nebudeme časovat a budeme prostě investovat, nebo se budeme snažit rozkládat investici v čase.  

První sloupec ukazuje perfektní načasování, to znamená $2.000 vložím každý rok v perfektní okamžik, to ukazuje nějaký výsledek. Druhý sloupec ukazuje, že nečasuji, každý rok na začátku roku zainvestuji. Třetí sloupec ukazuje průměrný, to znamená těch $2.000 rozložím do každého měsíce v roce poměrnou výší. Předposlední sloupec ukazuje špatné načasování, to znamená vždy jsem trefil $2.000 blbé období a nakoupil jsem těsně před propadem. Poslední sloupec ukazuje, když nebudu investovat a nechám to v hotovosti. 

Jednoznačný výsledek je ten, že rozdíly v perfektním a špatném načasování nejsou až tak významné na dlouhodobém horizontu. Podstatné je být na tom trhu. Být zainvestovaný je mnohem důležitější než jestli trefím správný nebo špatný okamžik. Protože když zůstanete v hotovosti nezainvestování, prováháte to úplně, vaše ztráta bude mnohem větší. 

Jiří: Největší riziko investic je neinvestovat. 

To je dnes z naší strany všechno, děkujeme za pozornost. Pokud nás ještě nemáte dost, můžete na našem youtube zhlédnout i rozšířenou verzi aktualit nebo si ji poslechnout na podcastu. Případně už v pondělí můžete, tak jako každé první pondělí v měsíci kromě prázdnin, vidět na našem youtube kanále #moneytalkshow, kterou od 20 hodin vysíláme s mým kolegou a kamarádem Michalem Doubkem. 

Těším se na viděnou, na slyšenou. Aby vám neutekly další naše Aktuality, nezapomeňte odebírat náš kanál. Ať už nás posloucháte, ať už se na nás díváte na youtube nebo posloucháte podcast, odebírejte, ať máte pořád ty nejčerstvější informace. Díky za pozornost a brzy na viděnou. 

Dan: Na viděnou.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.