Aktuality z finančních trhů | březen 2024

autor: | 7. března 2024

Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P | březen 2024 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P | březen 2024.

Textový přepis

Jiří: Vítám vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů. Podíváme se, jak se dařilo trhům v měsíci březnu a jak je na tom inflace. Řekneme si také, jestli náhodou nejsou akcie přeceněné, protože dosáhly svých maxim. Mé jméno je Jiří Cimpel a se mnou je tady dnes, stejně jako vždy, analytik a společník Dan Majstorović. Ahoj, Dane.  

Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den.  

Jiří: Trhy, speciálně ty akciové, od začátku roku rostou. Můžeme vidět, že jsme na amerických akciích přes 11 %, na světových kolem 10 % a i Evropa přináší růst o 6 %. Za tímto růstem stojí pokračující trend, který započal v druhé polovině loňského roku a je posilován pozitivními hospodářskými výsledky. Je samozřejmě, tak jako vždy, tažený tou první nejlepší částí firem. Myslím si, že v posledním měsíci zaujaly speciálně třeba výsledky NVIDIA, která skutečně roste v obrovském tempu. Samozřejmě je to určitou motivací pro investory, kteří očekávají, že růst bude pokračovat i nadále. 

Dane, jak to vypadá v delším horizontu? 

Dan: Delší horizont ukazuje docela hezký vývoj, stejně jako vidíme na krátkém horizontu od začátku roku. Pokračujícím trendem z roku 2023 je poměrně strmý růst přes 123 % na amerických akciích v přepočtu do Kč. Ten kurz nám také trochu pomáhá, protože jak se snižují úrokové sazby v České republice, oslabuje to korunu a oproti tomu posiluje dolar, což investorům, kteří investují v cizí měně, pomáhá směrem nahoru. Na světovém indexu jsme lehce za americkým indexem na necelých 93 %. Přestože i Evropa vykazuje od začátku roku růst, vidíme, že ta zaostává nejvíc jak za světovým, tak za americkým indexem, je na 45 %. Uvidíme, jak ten rok bude pokračovat, zatím panuje na trzích optimismus, tak doufejme, že přetrvá. 

Jiří: Mně přijde ten obrázek vlastně hezký i v tom, že vidíme, že na šestiletém horizontu globální akcie vydělaly násobek toho, co jste do nich vložili v roce 2018. Přijde mi to zajímavé i tím, že to nebylo vyhlazené období, rozhodně to nebylo tak, že by trhy jenom rostly. Měli jsme tady poklesy na měnách, měli jsme tady covidovou pandemii, což je klasická labuť, která na trhy nečekaně přiletěla. Měli jsme tady i dvanáctiměsíční pokles na trzích, extrémně vysokou inflaci a velkou míru růstu úrokových sazeb. Přes to všechno je výsledek na úrovni násobku. A tohle si myslím, že je dobrý příklad toho, proč třeba my ta naše portfolia stavíme na burzovně obchodovaných cenných papírech a z velké části na akciích. Prostě proto, že je to jedno z aktiv, které si v tom dlouhém horizontu skutečně dokáže s inflací poradit. 

Tady můžeme vidět, jak se dařilo různým třídám aktiv. Šedivé a hnědé čáry jsou dluhopisy a nemovitostní akcie, které pořád vlivem vysokých úrokových sazeb zůstávají dole a čekají na svou příležitost. Vzhledem k tomu, že inflace například v České republice se dostala pod 3 %, jsme na úrovni kolem 2,3 %, což ještě před rokem bylo nepředstavitelné, americká inflace je na úrovni kousek přes 3 %, můžeme říci, že šance, že i americká centrální banka začne s úrokovými sazbami hýbat směrem dolů v letošním roce, je vysoká. Odhad trhů je na druhou polovinu letošního roku, kdy už by sazby mohly jít dolů. To bude jednoznačně pozitivní impuls a signál pro dluhopisy a akcie nemovitostních společností.  

Na vrchu vidíme, že akcie jsou vítězem v dlouhodobém období. Zlato v tuto chvíli stagnuje, růst je daný primárně oslabováním koruny, které pomáhá růstu v přepočtu na koruny a cena se tak hýbe směrem nahoru. 

Dan: Tady je zajímavý pohled na tvou otázku z úvodu, když akcie rostou, zda už dnes nejsou moc drahé. Překonali jsme all time high v posledních měsících, je tedy přirozené se ptát, jestli je dobré teď vstupovat do akciového trhu, nebo ne? Tady ten ukazatel od CNN ukazuje, že jsme v takzvaném Extreme greed, takové té nenasytnosti toho, že to roste, tak do trhů vstupujeme, máme tendenci hodně nakupovat. Velmi často to bývá indikátor zpozornět a dát si pozor, jestli nemůže přijít nějaká korekce na trhu. Další obrázky prezentace nám ukáží zajímavý pohled, který doplní přesně tuto myšlenku, jestli je ještě vhodné investovat do akcií, nebo čekat, nebo jak s tím pracovat. 

Jiří: Tady můžeme vidět, jak vypadá takzvaná fair value z pohledu Morningstaru. Fair value ukazuje, jestli jsou akcie vzhledem k nějakým vnitřním hodnotám v tuto chvíli spíš přeceněné, nebo spíš podhodnocené a je zajímavé je nakupovat. Na levém obrázku můžeme vidět současnou situaci v krátkodobém pohledu. Z tohoto pohledu jsou akcie spíš v kategorii toho, že jsou dražší, že jsou nad svou fair value. Mohli bychom si říct, fajn, teď kupujeme za trochu vyšší cenu, než by třeba bylo úplně optimální z pohledu férovosti a z pohledu vnitřní hodnoty. Ale když si poodstoupíme a podíváme se na obrázek v delším časovém horizontu, můžeme vidět, že reálná hodnota toho přecenění, té drahosti akcií bývá většinou podstatně vyšší. My se teď díváme na to, že jsou v podstatě na úrovni férové hodnoty, protože ten pohyb, ten zobáček směrem nad férovou hodnotu, je skutečně velmi zanedbatelný. Dlouhodobý pohled je v tomto směru zásadní. Z našeho pohledu nejsou akcie na nějaké úrovni bubliny, nejsou přefouknuté, vstup do nich je určitě smysluplný a jejich cena odráží ziskovost firem a potenciál dalšího růstu.  

To je z naší strany dnes všechno, děkujeme za pozornost a budeme se těšit, že v příštím měsíci snad budeme moci ukazovat další pozitivní růstové období a že i třeba ten první kvartál letošního roku dopadne tak, jak dopadly první dva měsíce. Přejeme vám pevné nervy i s vašimi investicemi. 

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/daniel-majstorovic/" target="_self">Ing. Daniel Majstorović</a>

Ing. Daniel Majstorović

Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů červen 2024

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.