Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P duben 2025 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P duben 2025.
Textový přepis
Jiří: Vítáme vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů. Tentokrát se podíváme, jak se finančním trhům dařilo, nebo spíš nedařilo, v uplynulém měsíci březnu. Rozebereme, jak se trhy vyvíjely a co stojí za negativním sentimentem. Mé jméno je Jiří Cimpel a se mnou je tady jako vždy analytik a společník ve firmě Dan Majstorović.
Dan: Pojďme se podívat, jak vypadá od začátku letošního roku vývoj akciových indexů. Můžeme vidět, že pokračuje trend růstu evropských akcií, které překonávají americký i světový akciový index. Evropa je +6,5 %, Amerika necelých -10 % a světový index -6 %. V tomto je již započtený i kurzový pohyb dolaru, který oslabuje, což je jeden z vlivů snižujících americký akciový index.
Amerika a tím i světové akciové trhy trpí nejistotou a dynamikou obchodní a celní politiky Donalda Trumpa, které se budeme více věnovat za malý okamžik.
Jiří: Při pohledu na delší časové období můžeme vidět, že od roku 2017 jsou růsty vysoké. Navzdory poklesu z minulého měsíce zůstávají globální akcie v růstu, a to přes 130 %.
Je dobré se podívat, jakým způsobem jako investoři reagujeme na případné poklesy v našich portfoliích. Obrázek ukazuje přesně ten pohled, kterým se na svá portfolia dívá většina investorů. Neukazuje samotný vývoj indexů, ale ukazuje, jak narůstá hodnota mých investic od nějakého počátečního bodu.
Zde se díváme od roku 2017 do března 2025 a můžeme vidět, že portfolio třeba v globálních akciích je plus 130 %. Když vezmeme třeba americké akcie, kde jsme říkali, že bylo -10 %, tak můžeme vidět, že ten meziměsíční pohyb na tomhle obrázku není o 10, ale o 20 %. Protože se skutečně díváme až na 200násobek počáteční hodnoty naší investice a ten 10% pokles není ze zisku. Není to tak, že můj zisk klesl o 10 %, ale o 10 % klesla cena indexů v aktuálním vyjádření. A tento pohyb je menší, než ten, kdy se díváme, o kolik mi klesl kumulovaný zisk na celou dobu. Někdy slýchám investory, kteří investují kratší dobu, jak mi říkají, ale my jsme od začátku roku ukrojili třetinu mého výnosu, který jsem kumuloval tři roky.
Tohle je důležité si uvědomit, že pohyb na kumulovaném výnosu je mnohem vyšší v procentuálním vyjádření, než pohyb na celém indexu, ale ten pohyb je naprosto přirozený. Volatilita na úrovni 10 % je něco, co zažíváme na akciových indexech často několikrát ročně, a proto by vás to mělo nechávat v tomto směru v klidu. Naopak je to příležitost, kdy můžete využít šanci a nastupovat do trhů levněji, když máte třeba nějaké mimořádné vklady.
Dan: Zajímavý je pohled na vývoj ostatních aktiv ve srovnání s akciovými trhy. Cena zlata trhá rekordy. Pokud jsme viděli, že evropské akcie vynikají nad americkými, tak nad akciovými trhy globálně nyní vede zlato na úrovni 13 % od začátku letošního roku. Je to obrovský pohyb nejen za poslední měsíce, ale i roky. Svědčí mu období nejistoty, která dnes panuje. Nyní jsou to obchodní války, předtím to bylo Rusko – Ukrajina, byl tady covid. To jsou všechno události, které podporují růst ceny zlata, a proto dnes vidíme tyto pohyby, které na dlouhých horizontech téměř vyrovnávají i pohyby akciové.
Z pohledu ostatních aktiv, jako jsou nemovitosti a dluhopisy, vidíme, že by se mohla zhoršit situace se snižováním úrokových sazeb. To je prostředí, které negativně ovlivňuje vývoj těchto aktiv. Vidíme, že ze začátku roku a vlastně už i na konci loňského roku byl pozitivní náběh, ale nyní se to trošku zklidnilo a očekává se, jaký bude další vývoj.
Jiří: Myslím, že tady se díváme na jednoduchou situaci, a tou je obava trhů z budoucí potenciálně rostoucí inflace, což může vést ke zpomalení nebo až pozastavení poklesů úrokových sazeb. A na toto pozitivně reaguje právě zlato.
Dlouhodobější pohled skutečně ukazuje, že vítězem v posledních letech jsou akcie a zlato. V tomto okamžiku dokonce zlato svou výkonností překonává i globální akciový index. Co si z toho vzít do dalšího směřování? Pořád bych pracoval s tím, že zlato je neproduktivní aktivum, nepřináší žádnou přidanou hodnotu, negeneruje dividendy. Pouze mění svou cenu vlivem většinou právě inflace nebo vlivem zvyšující se nejistoty. Pokud bude nejistota na trzích pokračovat, bude i zlato silným hráčem. Pokud by se nejistota na trzích zklidnila, může to být pro zlato negativním faktorem, ale pro další aktiva pozitivním. Platí, že diverzifikace mezi různé třídy aktiv, kam patří třeba i zlato, může být rozumným krokem i do dalších let.
Dan: Hybatelem současné situace na trzích je nejistota způsobená celní politikou Donalda Trumpa. Zaváděná aktuální cla mohou vést ke zpomalování ekonomiky, což se pojí s výrazem recese, o které hovoří aktuální články a analýzy zveřejňované jednotlivými bankami, ať už je to Goldman Sachs, Bank of America, JP Morgan. Velká část z nich se točí kolem predikce toho, s jakou pravděpodobností může recese nastat. Některé predikce se pohybují na úrovni 55 %, některé na úrovni kolem 40 %. To jsou samozřejmě nejistoty, které táhnou cenu zlata nahoru a americké akciové indexy směrem dolů.
Spolu s tím můžeme sledovat i propady na konkrétních akciových sektorech, což jsou třeba malé firmy, firmy s malou tržní kapitalizací, kterým toto vyloženě nesvědčí. Velmi citlivě reagují na vývoj úrokový sazeb i ekonomického prostředí. Podobné je to i z pohledu důvěry lidí jako takových. Pokud se podíváme na indexy spotřebitelské důvěry, vidíme, že se pohybují na nižších úrovních, to znamená, že panuje určitá obava, jak se situace bude vyvíjet dál. To je to, co můžeme dnes vidět, co se propisuje do vývoje jednotlivých akciových indexů, a především toho amerického.
Jiří: V médiích velkým tématem jsou cla a obchodní války, kdy Donald Trump oznámil zavedení 25% cel na dovoz aut a automobilových dílů, což samozřejmě bylo šokem a pro finanční trhy velmi intenzivně vnímanou zprávou. Velká diskuze probíhá na úrovni vztahů Amerika – Kanada, která je pro Spojené státy dlouhodobě dobrým partnerem a reaguje na téma zavádění cel dost citlivě. Samozřejmě i Evropská unie, která měla dlouhodobě vyšší cla vůči americkým autům, reaguje velmi překvapeně, protože jako Evropa jsme typicky automotive regionem a toto téma pro nás rozhodně není dobrou zprávou.
Na druhou stranu můžeme říct, že americké stahování se z různých témat, jako třeba válka na Ukrajině, kde Američané stahují svou podporu, má naopak pro Evropu v tomto směru pozitivní důsledky. Evropský průmysl začíná nabírat nový dech. Část peněz, které doteď odcházely třeba do Ameriky nebo doteď nebyly generovány, protože státy tolik nezbrojily, se může v evropských zbrojovkách projevit. Můžeme tedy vidět takovou malou renesanci evropských akcií a budeme toto téma určitě sledovat i dál.
Více to rozebíráme v Investičních výhledech, pokud vás zajímá větší detail, pusťte si je zde. Z naší strany je to dnes vše, děkujeme za pozornost a těšíme se u příštích Aktualit z finančních trhů na viděnou.