Jak si užít své peníze

autor: | 16. září 2020

Občas od klientů slýchám obavu: „Co budu dělat, když přestanu pracovat, nebudu se náhodou nudit?“ Taková obava je většinou zcela lichá. Pokud jste zvyklí celý život pracovat na 100 %, i v rentiérském období budete pokračovat ve využítí svého času na 100 %. Jen Váš čas místo pracovních povinností začnou nově plnit věci, na které jste do té doby čas většinou neměli.

Říká se, že nejen prací živ je člověk. U našich klientů většinou vidím, že když už pracovat nemusí, svůj čas věnují rodině, koníčkům a cestování. V každém případě jsou většinou časově značně zaneprázdněni.

Peníze nejsou vše

Minulý týden jsem vyrazil s přáteli na naši tradiční cyklovýpravu po českých luzích a hájích. Zdolali jsme Labe od jeho pramene až po Mělník a pokračovali jsme podél Vltavy přes Prahu k soutouku s Berounkou. Výpravu jsme ukončili v Berouně. Celkem jsme na cestě strávili 6 dní a našlapali přes 470 km.

cesta pramen Labe - Beroun
Článek - Jak si užít své peníze

Vyrazili jsme záměrně až po sezóně. Tuto trasu mohu všem nadšencům doporučit. Kempy po cestě jsou čisté a levné. Zajímavých měst a míst najdete po cestě mnoho. Od krásných Krkonoš v okolí Míseček směrem k prameni Labe, přes kýčovitou přehradu Les království, pevnost Josefov, po spoustu krásných měst jako Pardubice, Poděbrady, Mělník a samozřejmě Praha.

Musím říct, že právě tento typ dovolené je pro mne největším relaxem. Navíc po započtení nákladů na realizaci se stává i investicí s nejvyšší mírou návratnosti – pokud jako zisk v tomto případě vnímám odpočinek a odpojení se od běžných denních povinností, které v průběhu roku řeším. Je to sice trochu profesní deformace, ale jako investičního poradce mě zajímá, co za své peníze dostanu. 😂 

Jak spravuje své peníze typický rentiér

Našimi typickými klienty jsou tzv. afluenti. Jsou to lidé, kteří i přes svůj velký majetek žijí velmi skromně a na první pohled je nepoznáte. Aby lidé o jejich majetku nevěděli, je také většinou jejich cílem. Často od nich slýchám, že nechtějí, aby je lidé posuzovali na základě jejich majetku. Chtějí mít možnost zajít si večer na místní fotbal, dát si s ostatními v klidu klobásu a žít, jak byli zvyklí.

Afluent své peníze utrácí velmi opatrně a pomalu. Při rozumném zainvestování se následně dostává do situace, kdy žije jen z výnosů svých investic a peníze mu vlastně neubývají.

Ve svém portfoliu naši klienti nejčastěji drží pasivní akciové nebo dluhopisové ETF fondy a nemovitosti. V obou případech se jedná o tzv. produktivní aktiva. To jsou aktiva, která v průběhu času generují novou hotovost v podobě zisků firem, dluhopisových kupónů nebo nájmů. Tyto zisky přináší klientům průběžný příjem, který se buď rovnou reinvestuje a navyší tak hodnotu investice, nebo je vyplácen v podobě pravidelné renty.

Více se o naší investiční strategii můžete dočíst v mé knížce Rentiérské minimum, která je ke stažení zde.

Malé peníze – malé starosti, velké peníze …

Toto trochu upravené rčení často potvrzují i naši klienti. Nad určitou finanční a majetkovou hranicí již kvalitu Vašeho života peníze příliš neovlivňují a šťastnější Vás neudělají, ba naopak. Snadno se dostanete do situace, kdy starost o velký objem finančního majetku na Vás vyvíjí značný tlak a je s ním spojený stres se správou a rozhodnutími, která musíte dělat.

Pokud své peníze čerpáte tak, aby Vám neubývaly, ale ideálně narůstaly, dostáváte se do situace, kdy musíte řešit nejen, jak si své peníze užijete, ale i jak s nimi bude naloženo, až tady nebudete. Je to důležité téma a k zodpovědné správě majetku určitě patří. Neměli bychom ho proto brát na lehkou váhu. Více se o tématu dědictví můžete dočíst zde.

Nejdůležitější aktivum

Pokud s penězi správně pracujete, jsou dobrým sluhou, který může život Váš i Vašich blízkých udělat šťastnějším a spokojenějším.

Nakonec si všichni dříve či později začneme uvědomovat, že hlavním aktivem našich životů, kterým bychom neměli plýtvat, je ČAS! Ten si do určité míry můžete za své peníze koupit. Například tak, že si najmete lidi na činnosti, které Vás nebaví, a získáte čas na věci, které Vám přináší radost.

I když velkou část zodpovědnosti a starostí můžete delegovat, přesto se celé zodpovědnosti zbavit nelze a je třeba s ní počítat a pracovat. Pokud Vás zajímá možnost spolupráce s námi, dejte nám vědět, rád s Vámi proberu konkrétní možnosti.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.