Společné jmění manželů (SJM) je téma, které se většinou podceňuje a nevěnuje se mu moc pozornosti až do chvíle, kdy už bývá pozdě. Na majetek podnikatelů a investorů však může mít zásadní dopad. Během své praxe jsem viděl mnoho situací, kdy lidé při rozvodu nebo v podnikatelských problémech zjistili, že jejich majetek není tak dobře chráněný, jak si mysleli.
Na to, jak SJM funguje, jaká rizika přináší a jak se jim dá předejít, jsem se zaměřil v tomto článku i v jednom z dílů našeho Investičního podcastu: Cesta rentiéra.
Co je to společné jmění manželů?
V České republice platí, že vše, co manželé nabydou během manželství, patří oběma rovným dílem – pokud si to předem smluvně neupraví jinak. Do SJM spadají nejen příjmy ze zaměstnání, podnikání a investic, ale také nemovitosti, akcie, podíly ve firmách, a dokonce i dluhy.
Výjimky tvoří majetek získaný dědictvím, darem nebo ten, který už před svatbou patřil jednomu z manželů. Jenže v praxi není vždy tak jednoduché dokázat, co přesně do těchto výjimek patří.
Nejeden podnikatel už musel řešit situaci, kdy během manželství vybudoval firmu a po rozvodu se musí s bývalým partnerem podělit. Stává se, že firma je sice psaná jen na jednoho z manželů, ale pokud vznikla nebo se rozvíjela za dobu trvání manželství, druhý z manželů si na ni může dělat nárok.
Jedna z mých klientek byla nemile překvapená, když si manžel při rozvodu nárokoval polovinu z hodnoty její společnosti, kterou založila ještě před počátkem manželství. Firma se totiž za doby jejich manželství několikanásobně zhodnotila, a právě z tohoto růstu její hodnoty si manžel nárokoval svůj podíl.
Nejde ale vždy pouze o to, že by rozvod ohrozil váš majetek. Případné problémy v podnikání mohou u OSVČ naopak významně negativně ovlivnit i rodinný majetek a majetek druhého z manželů.
Jaká rizika z SJM plynou?
Riziko rozvodu
Každé druhé manželství v Česku končí rozvodem. Pokud někdo nemá SJM smluvně ošetřené, může při rozvodu přijít o polovinu svého majetku, a to i včetně firmy nebo investičního portfolia. V praxi jsem viděl případy, kdy úspěšný podnikatel nebo úspěšná podnikatelka po rozvodu zůstali bez finančních prostředků, protože museli polovinu firmy vyplatit bývalému manželovi nebo manželce.
Podnikatelská rizika
Pokud podnikáte na své jméno (jako OSVČ), veškeré podnikatelské zisky i závazky spadají do SJM. To znamená, že pokud byste měli nějaké finanční problémy, mohla by se exekuce týkat nejen vás, ale i vašeho manžela nebo manželky.
Dluhy
Půjčky a úvěry uzavřené během manželství jsou součástí SJM, i když si je vzal jen jeden z manželů. Mohou tak ovlivnit celou rodinu. V krizových situacích hrozí, že věřitelé mohou požadovat splacení nejen po dlužníkovi, ale i po jeho partnerovi.
Nároky dědiců
V případě úmrtí jednoho z manželů se SJM automaticky stává součástí dědického řízení. To může vést ke komplikacím, pokud například podnikatel plánoval, že jeho firma přejde na děti, ale kvůli dědickým nárokům manžela/manželky to nejde tak hladce.
Pozůstalý z manželů je většinou překvapený, když notář chce při přípravě dědictví znát i stavy na jeho vlastních bankovních a investičních účtech. Ale do dědického řízení vstupuje automaticky veškerý majetek v SJM, který notář nejprve rozdělí na dvě poloviny – jedna zůstane pozůstalému z manželů a ta druhá se rozděluje mezi dědice. Rozdělit tak musíte i to, co máte na svých účtech.
Více o problematice dědictví najdete v našem e-booku Jak na dědictví, který si můžete zdarma stáhnout na našem e-shopu.
Jak se proti těmto rizikům chránit?
Předmanželská smlouva
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak ochránit svůj majetek, je předmanželská smlouva. V ní je možné stanovit, že podnikání, investice nebo určité nemovitosti nebudou součástí SJM. Předmanželská smlouva není jen pro bohaté – je to praktický nástroj pro každého, kdo chce mít jasno v tom, co v manželství bude společné a co zůstane individuální.
Můžete se také dohodnout, že SJM manželstvím vůbec nevznikne a dál budete spravovat svůj majetek každý sám odděleně. V případě rozvodu pak majetek nemusíte rozdělovat. Neznamená to, že nemůžete nic společně vlastnit, jen toto vlastnictví budete realizovat tak, že budete jako vlastníci uváděni oba. Například v katastru nemovitostí nebo v obchodním rejstříku budete každý jako 50% vlastník. Dokonce i bankovní nebo investiční účty dnes lze vytvářet pro více vlastníků, z nichž každý drží stejný díl.
Zúžení SJM během manželství
Pokud už jste ženatý nebo vdaná, stále je možné SJM upravit notářskou smlouvou. To znamená, že si můžete dohodnout, že určité části majetku nebudou součástí společného jmění. Může se to týkat například podnikání nebo nemovitostí.
Svěřenský fond nebo rodinný nadační fond
Manželé také mohou svou společnost nebo jiný majetek vložit do rodinného nadačního fondu nebo svěřenského fondu. Tím zajistí, že daný majetek už nebude součástí SJM a nebude ho nutné rozdělovat při rozvodu nebo dědickém řízení podle zákona, ale může takové dělení proběhnout přesně podle podmínek, které si předem dohodli. Tento přístup se často využívá i jako nástroj mezigeneračního předání majetku.
Správná forma podnikání
Podnikání na živnostenský list znamená, že všechny závazky jdou i za manželem nebo manželkou. Pokud ale podnikám formou s.r.o. nebo akciové společnosti, mohu své podíly lépe ochránit. Majetková struktura firmy tak nemusí být součástí SJM.
Chytré plánování investic
Investice vedené na jméno jednoho z manželů obvykle spadají do SJM. Pokud ale investujete prostřednictvím právnické osoby nebo svěřenského fondu, je možné se tomuto riziku vyhnout.
Příklady ze života
Viděl jsem několik typických scénářů, kdy správné nebo naopak špatné nastavení SJM hrálo klíčovou roli.
Podnikatel bez ochrany
Karel během manželství vybudoval úspěšnou firmu. Po rozvodu musel bývalé manželce vyplatit polovinu její hodnoty, přestože ve firmě nikdy nepracovala. Musel se tak zadlužit, aby mohl manželce její podíl vyplatit.
Investor s předmanželskou smlouvou
Petr si před svatbou ošetřil investice předmanželskou smlouvou. Po rozvodu zůstává jeho majetek nedotčený, protože bylo jasně stanoveno, že investice do SJM nepatří.
Svěřenský fond
Jana vlastní firmu, kterou převedla do svěřenského fondu. Po rozvodu nemá exmanžel na firmu žádný nárok a vše pokračuje bez změny dál, jako tomu bylo do teď.
Doporučení ke správnému nastavení společného jmění manželů
Společné jmění manželů je téma, které mnoho lidí začne řešit, až když je pozdě. Nejlepší obranou je prevence a správné finanční plánování. Pokud chcete mít svůj majetek pod kontrolou, měli byste na jeho ochranu myslet už při vstupu do manželství, případně to můžete upravit během trvání manželství.
Důležité kroky k ochraně majetku:
- Předmanželská smlouva
- Zúžení SJM během manželství
- Majetková struktura – svěřenský fond nebo rodinný nadační fond
- Konzultace s právníkem a finančním poradcem
Mít svůj majetek pod kontrolou znamená myslet dopředu. Pokud vás toto téma zajímá, nebojte se na něj zaměřit včas – ušetří vám to mnoho starostí v budoucnu.