Jak čerpat pravidelnou rentu ze svého majetku – 3 Kyblíkový systém.

autor: | 8. února 2018

V průběhu života vytváříte majetek, který Vám má umožnit přestat pracovat tehdy, kdy se sami rozhodnete. Přichází ale důležitá otázka: „Co s penězi udělat a jak je investovat, aby předčasně nedošly a Vy jste mohli  žít z jejich výnosů a vklad předat jednou svým dětem?“

Co nedělat

Je třeba si uvědomit, že rozložení Vašich investic bude jiné ve fázi akumulační, kdy svůj majetek teprve hromadíte a nečerpáte, a ve fázi čerpání, kdy již nepřidáváte další peníze, ale naopak je začínáte z investic pravidelně vybírat. Určitě není řešením převést všechny své peníze na hotovost a tu uložit na termínovaný vklad. Výnos v takovém případě nepokryje inflaci a Vy při pravidelných výběrech budete nuceni vybírat nejen zisky, ale i samotné peníze, které jste na účet vložili.  Váš majetek tak bude postupně klesat.

Druhým extrémem by bylo, vložit vše například do akcií. Při čerpání renty se vždy držíme pravidla:“ Neprodávat žádná aktiva, která jsou v poklesu!“. U akcií, ale k takovým situacím určitě bude v jednotlivých letech docházet a to by znamenalo, že někdy rentu vyberete a někdy zase ne. Pro rentiéra je ale takové nastavení nemyslitelné.

Také se dnes objevuje řada produktů, které slibují garantované zhodnocení 5% p.a. a více. Samozřejmě se nejedná o standardní produkty, které by byly pod dohledem ČNB a řídily se běžnými regulacemi. Nejčastěji se takto setkáte s dluhopisy menších regionálních firem, ale nedávno mě kontaktovala i firma, která k takové investici využívá svěřenský fond a garantuje výnos 9% p.a.. Na podobné nabídky bych byl velmi opatrný, protože oproti variantě investic do akcií, kde hrozí dočasné snížení hodnoty investice, zde reálně hrozí riziko ztráty všech investovaných prostředků. Neznamená to, že by nemohl kvalitní korporátní dluhopis mít svou pozici v portfoliu rentiéra, ale určitě by to neměla být pozice významná.

Nezapomínejte na inflaci

V dlouhodobém měřítku pro investora není zásadní hrozbou volatilita (výkyvy v portfoliu), podstatně větším rizikem je znehodnocení investic inflací. Přirovnal bych toto riziko k příkladu s žábou. Pokud hodíte žábu do hrnce s vroucí vodou, tak žába zareaguje a z hrnce vyskočí. Pokud ale dáte žábu do hrnce se studenou vodou a tu pak začnete postupně ohřívat, tak než žábě dojde, že jí hrozí nebezpečí,  ve vodě se uvaří. S inflací se to má stejně. 3% průměrné roční inflace Vás totiž dokáží během 20 let připravit o 45% hodnoty vašeho majetku. Pokud tedy budete ze svých peněz čerpat rentu 20tis/měs, pak za 20 let si za takovou rentu budete moci koupit jen polovinu toho co dnes.

Při čerpání pravidelné renty musíte tedy vždy počítat s tím, že její výši budete pravidelně každý rok o výši inflace navyšovat. Po 20 letech tak budete vybírat téměř dvojnásobek své původní renty, abyste si dokázali jako rentiér udržet po celou dobu stejnou životní úroveň.

Musíte tedy zákonitě hledat způsob jak i v rentiérském období svůj majetek nadále zhodnocovat tak, aby Vám v ideálním případě umožňoval postupně rostoucí rentu čerpat jen ze svých výnosů.

3 kyblíkový systém

Existuje jednoduché a lety ověřené řešení pro efektivní čerpání pravidelné renty, které využívají v různých úpravách rentiéři po celém světě. Je jím rozdělení rentiérského majetku do 3 kyblíků:

  1. Hotovost – renta na 3 roky života
    • Peníze uložíte na spořící účet, termínovaný vklad nebo do jiných aktiv na peněžním trhu.
    • Vybíráme investici s minimální volatilitou.
    • Zásadní je pro Vás dostupnost těchto peněz, výnos zde není zásadní.
  2. Konzervativní investice – renta na 7 let života
    • Využívat zde můžeme dluhopisy, nemovitosti a konzervativní portfolia.
    • My zde využíváme nemovitosti a portfolio All weather – viz. Rentiérské minimum.
    • takové portfolio by nemělo být v případném poklesu déle než 3 roky.
  3. Dynamické investice
    • zbytek prostředků již můžete investovat dynamicky.
    • My zde využíváme portfolio Nobelovy nadace – viz. Rentiérské minimum a investice do akcií.
    • Využívat můžete ve větší míře akcie a další dynamická aktiva s vyšší volatilitou a výnosem.

Díky rozdělení investic do těchto „kyblíků“ získáme jistotu, že nebude nutné prodávat v průběhu čerpání renty žádná aktiva, která jsou v tom okamžiku v poklesu.

Pokud se trhům daří, čerpáme primárně ze 3.dynamického kyblíku. První dva „kyblíky“ jen srovnáváme, aby v nich i nadále byla renta na 3 a 7 let – není třeba, aby tam bylo více peněz než na toto období.

Pokud se trhům nedaří a dynamický „kyblík“ je v daném roce v poklesu, vybíráme rentu z prvních dvou kyblíků. Budeme tak postupovat až do té doby, než se i dynamický kyblík dostane zpátky na svou původní hodnotu před poklesem. Poté z dynamického „kyblíku“ doplním zpátky na svou hodnotu 3 a 7 let renty první dva „kyblíky“.

Pravidlo 4%

Čerpáme 4% z celkového majetku jako rentu a navyšujeme tento výběr o inflaci. 4% se počítají z peněz, které měl investor k dispozici na počátku čerpání renty – nenavyšují se ani nesnižují v průběhu času (vyjma navýšení o inflaci). Portfolio musí zajistit rentiérovi stabilní příjem jak v obdobích rostoucích trhů, tak i v období krizí.

Budeme-li vycházet z historie, tato strategie by Vám v  96% zajistila, že by Vám Vaše peníze vydrželi při pravidelně vyplácené rentě i v nejhorších obdobích min. 25 let (při kombinaci 50/50 akcie a dluhopisy). Využitím „kyblíkového“ systému a inteligentních portfolií taková renta může být i nekonečná.

Emoce

Vaším největším nepřítelem při čerpání renty nebude paradoxně trh, ale Vaše vlastní emoce. Je těžké, v situaci kdy trhy padají a váš dynamický kyblík klesá na hodnotě, nepodlehnout panice a nezačít prodávat. Zásadním pomocníkem na Vaší cestě by pro Vás měl být jasně definovaný finanční plán, pomocí kterého budete své rentiérské portfolio postupně rebalancovat (přesouvat peníze mezi jednotlivými kyblíky). Finanční plán zároveň pomáhá řídit i čerpání renty z jednotlivých kyblíků a její postupné navyšování o inflaci. V praxi jsem si ověřil, při práci s rentiérskými portfolii našich klientů, že právě průběžně aktualizovaný finanční plán s předem definovanými pravidly, umožňuje rentiérovi pravidelně čerpat svou rentu a klidně spát i v období, kdy se trhy chovají nevyzpytatelně.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.