Proč nekupovat investiční zajíce v pytli

autor: | 14. září 2018

Dnes ráno sedím  v kanceláři a připravuji si podklady pro výroční schůzky s klienty.  V tom přijde asistentka z klientské linky s tím, že volá paní s akutním finančním dotazem.  Paní oslovila její známá s nabídkou „úžasného“ investičního produktu, který prý nemá konkurenci! Bude posílat peníze do rakouské banky a tam se za ně budou nakupovat ty nejlepší akcie a ona pak už bude jen sledovat, jak jí peníze krásně narůstají. Méně než 10% p.a. zisku prý rozhodně čekat nemá. Je jí ale trochu podezřelé, že ikdyž má posílat jen 3 tisíce/měs., má zaplatit vstupní poplatek 60.000 Kč!

Bylo vidět, že volající je rozumná paní a sama rychle došla k závěru, že tady něco nehraje a že takový produkt nechce. Zajímavé ale bylo, že se nechtěla zlobit na známou, co jí takový produkt podstrčila, ale naopak měla problém, jak jí má říct, že si to s investicí rozmyslela a produkt už nechce. Přišlo mi to jako zajímavý paradox – někdo Vám prodá něco, co evidentně, už vzhledem k poplatku ve výši dvacetinásobku Vaší investice, není úplně OK a Vy se z toho cítíte špatně, když nakonec zvítězí Váš zdravý rozum o odmítnete to!

Investice do softwaru

Podobný příklad jsem zažil s jedním z našich nových klientů. Na základě rentiérského plánu, který jsme sestavili, jsme postupně realokovali část jeho současných investic do Nobelova portfolia. U jedné investice, která byla ve výši cca 2 mil. Kč, jsem se ale zarazil. Název „investiční firmy“, které peníze poslal, pro mě byla naprostou neznámou a ani na internetu jsem se nebyl schopen dopátrat kloudné informace o ní. Na dotaz, o jakou investici se jedná, mi klient vysvětlil, že mu poradce, který smlouvu sjednával, slíbil, že výnos bude s jistotou přes 1,5 % MĚSÍČNĚ! Bohužel, ale ani po více než roce se výnos nedostavil a na účtu vidí ztrátu. Snažil jsem se dopátrat, do čeho se vlastně investovalo, ale klient měl jen informaci, že šlo o investici do softwaru pro intradenní obchodování na finančních trzích a že ve smlouvě musel podepsat mlčenlivost a nesmí o tom nikomu nic říct. Na závěr bych doplnil, že se snažíme dostat jeho peníze zpět už přes 6 měsíců a zatím nám jen slibují, že za dva měsíce …

Nechci ani jednu z firem jmenovat, je možné, že jim křivdím a že kdyby dostali šanci, tak by se skutečně jednalo o magické produkty s jistým výnosem přes 10% p.a., ale to už se v tomto případě nedozvíme :-).

Také to znáte?

Jsem si jistý, že mnoho z vás se už s podobnými nabídkami  setkalo. Většinou jsou spojené s neuvěřitelným potenciálem zhodnocení a skvělým příběhem, který za nimi stojí a který tak dokáže obhájit i neuvěřitelný vstupní poplatek, který musíte zaplatit! Uvědomte si, že právě ten neuvěřitelný vstupní poplatek, je to, co motivuje většinou dobře vyškoleného a motivovaného prodejce Vám takový produkt přijít nabídnout.

Za roky co se zabývám investicemi, jsem došel k nastavení, investice neprodávat! Nemá totiž význam přesvědčovat někoho k tomu, aby investoval , pokud na to není připravený a sám vlastně ani investovat nechce. Protože i kdyby jste ho k investici přiměli, tak by neměla dlouhého trvání. My tak pracujeme až s investory, kteří investici reálně řeší, mají představu co chtějí a jsou ochotní začít tím, že nejprve vypracujeme detailní finanční plán, kterým se pak dlouhodobě řídíme! 

Investice sestavujeme z ETF (pasivní nízkonákladové fondy) fondů na základě portfolia Nobelovy nadace, která tuto strategii úspěšně využívá téměř sedmdesát let. Tato strategie přežila všechny novodobé krize a za posledních 70 let více než ztrojnásobila svou reálnou hodnotu i přes to, že po celou dobu ze svého majetku čerpá 4 % ročně, jako rentu používanou na výplatu Nobelových cen a chod nadace.

Kdo je úspěšný investor

Investice jsou téměř vždy běh na dlouhou trať! Stejně jako před tím, než vyběhnete na maratonskou trať, je důležitá dlouhodobá fyzická příprava, tak u investic je důležitá  příprava psychická! Proto se snažíme vydávat e-booky, točit on-line kurzy, psát články, pořádat webináře, vystupovat na konferencích a točit videa.

Věřím, že právě takovou přípravou Vám pomůžeme lépe proniknout do světa investic  a porozumět mu. Z praxe vím, že to čemu skutečně rozumíte, toho se nebojíte! Teprve investor, který se nebojí, ví, co je jeho cílem, co je potřeba udělat a chápe jaká rizika investice obnáší, je investor ÚSPĚŠNÝ! 

Jak jsou na tom investoři 10 let po pádu Lehman Brothers

Před deseti lety, padla jedna z nejrespektovanějších investičních bank světa – Lehman Brothers. Byla to doba, ve které mnoho investorů přišlo o velkou část svého majetku, ale proč?!  Nejčastějším důvodem těchto ztrát u investorů byly jejich emoce, nezkušenost a neznalost.

V roce 2007, kdy byly trhy před krizí na maximu, byl index S&P 500 na hodnotě 1.500 USD. V průběhu krize v roce 2009 klesl až na hranici 730 USD. To je pokles o více než 50%! Váš 1 mil., investovaný v roce 2007 do amerických akciích, se tak během dvou let změnil na pouhých 467.000 USD. Pokud jste zpanikařili a svou investici ze strachu před dalšími poklesy prodali, přišli jste nenávratně o více než polovinu Vaší investice. Pokud jste ale byli trpěliví a věděli jste, že 500 největších amerických firem, které index S&P 500 obsahuje, nemůže naráz zkrachovat a věřili jste, že po tom, co výprodejová panika na trzích přejde, hodnota indexu se zase začne postupně zvedat do normálu, pak Vám stačilo nedělat vůbec nic a jen čekat! Dnes byste, i přes ten dramatický propad, měli 1.842.000 a určitě byste nebyli naštvaní!

Závěrem

Uzavřel bych dnešní článek rčením: “ Nekupujte zajíce v pytli!“  Produkt, do kterého nevidíte, který Vám nedokáže poradce jednoduše vysvětlit v několika větách a který slibuje „neuvěřitelný a jistý“ výnos,  je pro mě  produktem podezřelým.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Investice

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.