Firmy v Česku vydávají rekordní počet dluhopisů, tedy bondů, za desítky miliard. Některé tyto firemní dluhopisy jsou podložené dobrým podnikatelským příběhem a kvalitním podnikáním, ale mnoho z nich jsou klasická startující letadla. První z nich už spadla a dalším to brzy hrozí!
Mnoho českých větších i menších investorů má ve svém portfoliu nějaké firemní dluhopisy. Není se čemu divit. Úroky na spořících účtech jsou stále hluboko pod inflací a tak investoři hledají cestu, jak své úspory „bezpečně“ zhodnotit. Ale právě slovo BEZPEČNĚ je v případě firemních dluhopisů velmi zavádějící!
Proč firmy dluhopisy vydávají
Velké společnosti využívají často dluhopisy jako levný zdroj peněz. Využívají je například: pro refinancování stávajících bankovních závazků, investice do podnikání a nebo pro v poslední době oblíbené zpětné odkupy vlastních akcií. Velké společnosti jako je např. ČEZ nebo Sazka, které v ČR dluhopisy v poslední době vydaly, nejsou skutečným problémem. Pravděpodobnost splacení jejich dluhopisů je velká a úroky, které platí, celkem malé. Dluhopisy ČEZ z roku 2018 mají kupon dokonce pod 1%.
U menších nebo u začínajících firem je to ale trochu jinak. Tyto firmy jsou často v situaci, kdy jim nepůjčí banka a nevstoupí do nich ani žádný rozumný investor. Takové firmy by v běžném tržním prostředí prostě nepřežily! Současná situace na trhu jim ale otevřela dveře k tomu, aby prostřednictvím sítě agilních obchodníků, získaly peníze právě skrze své firemní dluhopisy! Bohužel jejich podnikatelské plány jsou často spíše podnikatelskou vizí a snem, jehož úspěch je tak trochu ve hvězdách.
Jak moc jsou firemní dluhopisy ne/bezpečné
Udělat malou emisi firemních dluhopisů je dnes velmi prosté, jedná se o neregulovanou oblast, kde není potřeba razítko ČNB. Ale ani u větších emisí nad 1 mil. EUR, kde prospekt schvaluje ČNB, nemáte vyhráno. ČNB v tomto případě kontroluje jen formální náležitosti a nijak neřeší schopnost firmy dluhopis splatit!
Příběh jako z pohádky …
Skutečně je to tak jednoduché, že si můžete založit vlastní s.r.o., přes noc si vymyslet „úžasný“ podnikatelský nápad a s právníkem připravit dluhopisy, kterými svůj nápad zafinancujete. Na dluhopisu nabídnete fantastický úrok 10 % p.a., který budete vyplácet držitelům dluhopisu čtvrtletně a následně už jen musíte najít dostatek naivních investorů, kteří si Váš dluhopis koupí.
Nějakou dobu to bude fungovat, protože budete vyplácet úroky z půjčených peněz a možná se i budete snažit svůj projekt rozjet. Najmete lidi, pronajmete si kanceláře, vezmete si auto na leasing a dáte si slušný plat. Ale protože nemáte s podnikáním moc zkušeností, vlastně se nic moc nestane. S tím jak budou docházet peníze z dluhopisů, budete uvažovat nad jejich další emisí.
Pokud to vyjde, najdete další skupinu investorů, která bude ochotna Vám na Váš projekt půjčit. Protože už máte i nějakou historii a do teď jste úroky spláceli, řeknete si o víc peněz. Těmi splatíte předchozí várku dluhopisů a pokračujte dál. Bohužel, Vás začne pomalu dohánět velikost Vašeho dluhu a i věřitelé začnou být netrpěliví a budou chtít vidět nějaké výsledky. No a konec příběhu si už asi domyslíte sami. Firma skončí v insolvenci, správce zjistí, že vlastně žádný reálný majetek nemá a držitelé dluhopisů přijdou o veškeré peníze, které vložili.
Reálné příběhy padajících letadel
Společnost Triload Invest
Tato společnost si napůjčovala 24 milionů na opravu domů pro seniory a koncem loňského roku přestala své závazky splácet. Emise dělala přes portál Dluhopisy.cz, kde nabízela extrémně vysoké úroky – až devět procent. Proto snadno dokázala najít dost lidí, kteří jí své peníze svěřili. Věřitelé v tomto případě pravděpodobně přijdou o většinu svých vkladů.
Společnost iConsulting 4 Companies
Městský soud v Praze rozhodl koncem listopadu o uspokojení jednoho z prvních věřitelů pražského dluhopisového emitenta iConsulting 4 Companies. Firma, která je od února v úpadku, nabízela investorům od roku 2015 své bondy, kterých zamýšlela prodat až za sto milionů korun.
Vesměs drobné investory lákala na desetiprocentní roční úrok. Firma nyní, dle posledního seznamu přihlášených pohledávek, dluží obchodním partnerům, a zvláště pak investorům do svých dluhopisů, 110 milionů korun. Plyne to z podkladů předložených insolvenčním správcem Tomášem Linhou z Advokátní kanceláře JUDr. Josef Cupka.
Ani uspokojení prvního z věřitelů přitom nepředstavuje pro investory právě dobrou zprávu. Oním věřitelem totiž není některý z držitelů dluhopisů firmy, nýbrž úvěrová společnost Essox, přes kterou si iConsulting 4 Companies financovala svou starší firemní škodovku. Ta byla kromě pohledávek a čtyř tisíc korun na bankovním účtu jediným reálným majetkem firmy. „Poukazuji rovněž na okolnost, že účetnictví firmy není k dispozici, a to ani v elektronické podobě,“ uvedl mimo jiné v rámci úpadkového řízení firmy správce Tomáš Linha.
Podle dat z insolvenčního rejstříku obsahují přihlášené pohledávky vůči iConsulting 4 Companies kolem 150 položek, přičemž někteří z věřitelů se hlásí i o několikamilionové částky, za které nakoupili bondy firmy a z nichž dodnes nedostali ani korunu úroku.
ZOOT
Nemusíme se dívat jen na malé neznámé firmy. Módní eshop Zoot, který měl loni obrat přes 1 miliardu Kč, se dostal v loňském roce do problémů a přestal být schopen dostát svým závazkům.
Na svých firemních dluhopisech v minulosti získal od většinou drobnějších věřitelů 239 miliónů korun. Před koncem roku došlo k tomu, že společnost Natland skoupila pohledávky Raiffeisenbank i od dalších věřitelů. Postupně tak získává kontrolní podíl na společnosti.
Výsledkem toho je, že majitelé dluhopisů nepřijdou o vše, tak jak jim hrozilo v případě úpadku společnosti, ale získají zpět 10% z půjčených peněz. Dostanou je v podobě nového dluhopisu se splatností 3 roky.
Patří tedy firemní dluhopisy do portfolia běžného investora?
V našich portfoliích pracujeme s klienty na principech Wealth protection (Ochrana bohatství). Jako základní princip tohoto přístupu fungují dvě pravidla, která definoval Warren Buffett:
Proto v našich portfoliích jednotlivé firemní dluhopisy nenajdete. Riziko, že přijdete o celou svou vloženou investici, je pro nás neakceptovatelné!
Pokud to bez firemních dluhopisů nejde, snažte se o velmi pečlivý výběr!
- Většinou je dobrým ukazatelem spolupráce emitenta dluhopisů s nějakým renomovaným poradcem a distributorem. Nejlépe v podobě renomované investiční banky nebo významného brokera.
- Důležitý je prospekt schválený ČNB, který je nutný při emisích nad milion eur. Ale pozor! ČNB neřeší schopnost emitenta dluhopis splatit, ale pouze formální náležitosti emise.
- Důvěryhodnější jsou firemní dluhopisy obchodované na burze. Takové firmy jsou povinné zveřejňovat výsledky dvakrát do roka, většinou také mají důvěryhodný audit.
- Pozor na podezřele vysoké úroky. Čím vyšší úrok, tím větší riziko.
- Seznamte se s historií firmy, která dluhopisy vydává a jejími majiteli. Nově vzniklé společnosti nebo podnikatelé bez jakékoli historie by měli být automatickým varováním. Stejně jako nerealistické plány, ke kterým mají získané peníze sloužit.
Závěrem je potřeba říci, že ani nejlepší rating či renomovaná investiční banka nejsou stoprocentní garancí. Takže investujte s rozmyslem a rozprostřete riziko mezi více finančních nástrojů.
Zdroje:
https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/zoot-reorganizace-moda-natland.A190429_101818_ekoakcie_fih