Minulý týden mi jeden z našich nových klientů přinesl k analýze své současné investiční portfolio. Skládalo se z dynamické investiční strategie, kterou mu před lety prodal jeho provizní poradce. Při bližším průzkumu jsme zjistili, že nákladovost této strategie jsou 3 % p.a.. To je prostě MOC! Našli jsme cestu, jak náklady stáhnout na pouhou desetinu, tedy 0,3 % p.a.. Díky ETF fondům se klient dostane přímo na trh a vynechá několik prostředníků. Více o tom ve videu.
Kde byly peníze investovány
Možná takové portfolio sami znáte. Většinou Vám podobný produkt prodá Váš bankéř nebo provizně placený finanční poradce bez větších zkušeností a investičních znalostí.
Jedná se o tzv. fondy fondů. To znamená, že daný fond nenakupuje konkrétní cenné papíry jako jsou akcie a dluhopisy, ale do svého portfolia nakoupí jiné investiční fondy.
Výhody takového řešení
Přidanou hodnotou takového řešení je, že se nemusíte o nic starat. Portfolio manažer tohoto fondu přeskupuje portfolio fondů na základě své vlastní úvahy podle aktuální situace na trzích.
Nevýhody takového řešení
Jedná se o klasické „black box“ řešení. Investici zabalíte do černé skříňky v podobě např. balancovaného fondu a doufáte, že vše dobře dopadne. A to aniž byste věděli, co se reálně s investicemi děje a mohli jste to nějak ovlivnit.
Další nevýhodnou jsou poplatky. Většina podobných strategií stojí neúměrně moc díky tomu, že kupují aktivní podílové fondy, které už tak mají vysoké náklady. K tomu musí připočítat další poplatky za správce, který fondy vybírá. Roční náklad se u seriózních řešení pohybuje většinou mezi 2 – 3 % p. a.. Na českém trhu nebyly výjimkou ani podobné fondy s náklady přesahujícími 5 % p. a..
Většinou se podobné řešení nevyplácí. Investor v něm vydělává podstatně méně, než by měl například ve strategii složené z pasivních a nízkonákladových ETF fondů.
Jak takový fond fondů poznáte?
Většinou se jedná o tři základní investiční strategie a ve svém názvu nesou některé ze slov:
- Konzervativní
- Vyvážený, balancovaný
- Dynamický
Pokud se podíváte do složení největších pozic, které daný fond fondů drží, zjistíte, že se jedná výhradně o další investiční fondy.
Historicky se jednalo o dobré řešení v době, kdy nebylo příliš alternativ a investice do ETF byla pro většinu investorů nedostupná. Dnes je takový produkt pro většinu investorů jednoznačně přežitkem a pokud jej v portfoliu máte, měli byste rychle hledat cestu, jak z něj ven!
Kam investice přesunout?
Možností je celá řada. Měli byste hledat cestu, kterou se dostanete se svými investicemi co nejblíže ke skutečným aktivům a vynecháte co nejvíce prostředníků, přes které Vaše finance tečou.
Takovým řešením mohou být nízkonákladové pasivní ETF fondy. Díky nim můžete například skrze jeden fond nakoupit přes 1700 akcií největších společností na světě seřazené v indexu MSCI World. Nebo 500 největších amerických akcií z indexu S&P 500.
Dnes můžete ETF fondy nakupovat nejen jednorázově, ale i z pravidelných měsíčních investic. Díky své pasivní strategii vždy víte, co ve svém portfoliu máte a jeho správa Vás bude ročně stát 1/10 toho, co u běžného akciového fondu – v průměru to bude 0,3 % p. a..
Jak ETF fondy nakupovat?
Nákupy ETF fondů umožňuje řada českých investičních platforem jako je Patria, Portu, Fio apod. Pokud si nejste zcela jistí tím, jak své současné portfolio nejlépe do ETF přeskupit a jaké ETF fondy byste měli ideálně nakupovat, neváhejte se obrátit na nás. Rádi Vám pomůžeme sestavit podrobný finanční plán a vybrat vhodnou platformu pro přechod do ETF fondů.
S podobným přechodem na ETF portfolio jsem před pár měsíci pomohl i manželům Slámovým. Velmi si vážím toho, že byli ochotní s Vámi sdílet svou zkušenost.