Jako každý rok tak i letos Saxo bank vydala svou šokující předpověď pro rok 2017. Touto předpovědí se snaží každoročně Saxo bank poukázat na to, že řada událostí, které v dalším roce očekáváme že nastanou, také mohou nakonec dopadnout zcela opačně, než všichni čekáme. A také poukazují na to, že ke každé analýze, kterou najdete, můžete najít analýzu, která mluví o pravém opaku.
Například:
Trh očekává v letošním roce pokračování procesu Brexitu. Saxo naopak poukazuje na možnost Breturnu. Předpovídá, že EU z obavy před destabilizací celé unie ustoupí GB a udělá klíčové ústupky, které nakonec rozhodnou o setrvání GB v EU.
Očekává se zpomalení čínské ekonomiky. Podle Saxo Bank ale existuje i varianta, že Čína, prostřednictvím masivních fiskálních a měnových politik a dalšímu otevírání kapitálových trhů země, provede úspěšný přechod k růstu taženému spotřebou a její růst dosáhne 8% v roce 2017.
Dalším krásným příkladem, již né od Saxo bank, jsou názory analytiků na ukončení intervencí ČNB na kurz CZK, nad kterými jsme v Praze diskutovali s analytiky na Investičním fóru 2017 před pár dny. Někdo odhaduje březen 2017, někdo druhou polovinu roku a někdo až příští rok 2018.
Nepřijde vám to také trochu jako věštění z křišťálové koule?
Jeden z nějvýznamnějších investičních poradců 20. století Benjamin Graham ve své knize Inteligentní investor popsal rozdíl mezi investicí a spekulací následovně: „Investicí je taková operace, která po důkladné analýze slibuje bezpečné zachování jistiny a odpovídající výnos. Operace, které nesplňují tyto požadavky, jsou spekulacemi”.
Investice jejíž úspěch zcela stojí na tom že například GB z EU vystoupí, nebo že Čína svůj letošní růst udrží vysoký jsou více spekulací než investicí.Pokud ale vaše investiční portfolio postavíte na dlouhodobé investiční strategii, kterou dokážete udržet, pak pro vás například index S&P 500 (500 největších firem v USA) za posledních 30 let vydělával v průmětu 11% p.a. Průměrný investor ale v tomto období vydělával pouze 4% p.a.. Důvodem k tak velkému rozdílu byla hlavně snaha investorů o správné časování trhu – tzn. snaha o to, správně předvídat, kdy půjdou trhy nahoru a kdy dolů, která bohužel investory stála každý rok 7% z jejich zisků.
Při správě aktiv u našich klientů jako jeden z hlavních úkolů máme pomoci klientovi držet investiční emoce pod kontrolou a držet se dlouhodobého finančního plánu. Díky tomu a také díky použití nízkonákladových ETF fondů,
které mají desetkrát nižší nákladovost než běžné fondy, se nám daří s klienty dosahovat nadprůměrné výkonnosti.
Více o našich investičních strategiích se můžete dočíst zdarma v naší knize rentiérské minimum.