Textový přepis videa
Jiří: Dobrý den, vítám Vás u dalších aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc srpen. Moje jméno je Jiří Cimpel a dnes tady se mnou bude společník a analytik firmy – Dan Majstorović.
Dan: Ahoj Jirko, dobrý den.
Jiří: Co se událo významného v srpnu na finančních trzích… Já bych řekl, že takovou významnější událostí bylo posilování trhů a posilovaly do té míry, že na amerických i světových akciích dosáhly zpět letošních maxim.
Je to něco, co nikdo ještě v březnu nečekal. Naopak se spekulovalo, že návrat na původní hodnoty bude trvat dlouhé měsíce a teď vidíme, že jsme po šesti měsících na těch původních hodnotách a dokonce v případě amerických akcií jsme kus nad nimi.
Jiří: Od začátku letošního roku jsou americké akcie +7 %, globální akcie jsou +2 %, u evropských akcií naopak vidíme, že zaostávají, jsou -7 % od začátku roku, což je dlouhodobý trend u evropských akcií a uvidíme, jak tomu bude dál. Na druhou stranu je dobré říci, že příští rok to nemusí být stejné, proto my se držíme vždy pravidla globální diverzifikace a nakupujeme akcie světové, nesnažíme se převažovat konkrétní region nebo sektor.
Jiří: Když se podíváme na finanční trhy v delším horizontu od roku 2018, můžeme vidět, že za dva a půl roku jsou americké akcie dokonce +40 %, světové jsou na +26 % a Evropa skutečně zaostává, za těch 2,5 roku udělala výnos jenom kolem necelých 4 %. Asi je dobré říci, že v tom delším časovém horizontu můžeme na všech těch grafech vidět, že ty velké zuby, které dělaly ty jednotlivé krize, korekce a poklesy, se s odstupem času stávají spíš takovým klopýtnutím finančního trhu, takovou epizodou, na kterou investoři vzpomínají a vypráví si o ní. Teď si ale ještě všichni dokážeme vzpomenout, jak vypadala situace v březnu, kdy to skutečně v médiích občas vypadalo, jako že bude konec světa, že trhy už se nezmátoří a že tohle už se nikdy nespraví. Teď vidíme 6 měsíců po tom, že jsou trhy v hodnotách, jakoby se nic nestalo a investor, který by letošní rok prospal, tak by možná na konci roku ani nepoznal, že tu nějaký Covid z pohledu hodnoty jeho portfolia vůbec byl.
Dan: Je to tak, když zůstaneme u toho delšího horizontu a podíváme se i na další aktiva krom akciových indexů, tak jako je třeba index kopírující hodnotu zlata nebo inflačních dluhopisů nebo nemovitostního trhu, pak v porovnání s tím globálním akciovým indexem vidíme, že to zlato rostlo enormně. Je to typické tou krizí, tou panikou na trhu, kdy investoři mají tendenci do zlata utíkat. Můžeme vidět, že v posledním období se to malinko obrátilo, protože akcie začaly růst, zlato se postupně utlumilo. Vidíme ho na vysokých hodnotách, skoro bych řekl rekordních, ale uvidíme, co přinese budoucnost a neměli bychom spoléhat jenom na to.
Jiří: Já bych jen ke zlatu doplnil, že jsem byl minulý týden s jedním naším klientem prodávat rezervy uložené ve zlatě a on je prodával za víc, než je koupil, ale musíme upozornit, že je koupil v roce 2011. To znamená, že jsme skutečně u této investice čekali dlouhých 9 let, než bylo reálné tu investici zpeněžit alespoň s nějakým mírným ziskem. Takže zlato jako pojistka v portfoliu pro případ větších poklesů v nějakém menším poměru je asi dobře, ale primárně bych na něm svoji dlouhodobou investici nestavěl, protože je to skutečně neproduktivní aktivum, negeneruje žádné dividendy, žádné nájmy, kupóny atd. a jeho cena se mění jen spekulativním tlakem.
Dan: To, co je určitě zajímavé a je potřeba to zmínit, co kromě koronaviru ovlivnilo vývoj akciového indexu, jsou kurzové rozdíly.
Jiří: Letos bych možná řekl, že to byl koronavir a zároveň k tomu proběhl ještě koruna vir.
Dan: Konkrétně jsme viděli kurz 26,- Kč za dolar a dnes ho máme pod 22,- Kč za dolar. A tento pohyb způsobil korunovým investorům v případě toho propadu útlum – tzn. pomohl nám o 8 % oproti tomu, kdybychom investovali v dolarech a dívali jsme se na celou investici dolarově. Na druhou stranu, jak nám pomohl o těch 8 %, tak v období růstu nám ten růst zase utlumil a v porovnání s dolarovým investorem jsme na tom o 3 % hůř než on. Takže ve finále, když se na to podíváme v dlouhém časovém horizontu, jedná se o hru s nulovým součtem.
Jiří: Na závěr mě v poslední době zaujal článek a info grafika z dílny „Visual capitalist“, kde krásně popsali fáze života, fáze toho budoucího rentiéra, kdy v 1. fázi do 35 let je fáze akumulační, kde víceméně začínáte vůbec řešit základní potřeby, které máte, učíte se plánovat, pracovat s rozpočtem, řešíte hypotéku, děti atd., v té druhé fázi od 35 do 60 začínáte akumulovat nějaký majetek, zbývají nějaké dlouhodobější peníze, připravujete se na tu fázi poslední, která je tou fází rentiérskou a začínáte s čerpáním majetku v podobě renty.
Já bych chtěl navázat doporučením, abyste se obklopili experty, kteří jsou na ty jednotlivé oblasti specializovaní. My za nás se specializujeme právě na tu fázi předrentiérskou od těch 35 let a na fázi rentiérskou, kdy se soustředíme na práci s portfoliem a kumulaci těch prostředků a jejich postupného čerpání. Máme tomu přizpůsobené služby, kdy řešíme audity penzí, dědický plán, připravujeme s právníky závěti, svěřenské fondy a transferujeme ty majetky potom efektivně na děti.
Na druhou stranu je tady spousta jiných expertů, kteří jsou skvěle nastaveni na tu fázi akumulační do těch 35 let a dobře se v ní orientují. Doporučoval bych vyhnout se broukům Pytlíkům, kteří jsou experti na všechno a umí všechno perfektně. Hledejte k sobě odborníky, kteří jsou zaměřeni na to, co vy zrovna řešíte a na oblast, ve které se zrovna nacházíte a jsou schopni Vám pomoci na té nejlepší úrovni.
To je z naší strany dnes vše, děkujeme, že jste se dívali a budeme se těšit zase příští měsíc u dalších aktualit na viděnou.
Dan: Na viděnou