Aktuality z finančních trhů 04/2019

autor: | 16. dubna 2019

Aktuality na finančních trzích duben 2019

Textový přepis videa

Dobrý den, vítám Vás u dubnových aktualit z finančních trhů. Moje jméno je Dan Majstorović a je tu se mnou Jirka Cimpel.
Dnes se podíváme, jak se trhům dařilo během minulého měsíce, od začátku roku a od začátku loňského roku.

Od začátku roku 2019 do 12.3.2019

Dan:  Jirko, jak to vypadalo od začátku toho letošního roku ?
Jiří: Tak od začátku roku jsme mohli vidět, že trhy výrazně rostly, přidával vlastně celý svět od Japonska, přes Evropu až po Ameriku. Ty růsty byly opravdu přes 10%, rekordmanem byla Amerika, která udělala 16% plus, takže můžeme vidět, že máme za sebou opravdu jeden z nejsilnějších kvartálů.

Zhodnocení akcií od začátku roku 2019

Od začátku roku 2018 do 8.4.2019

Dan: S tím souhlasím, když se podíváte na ten graf od začátku roku 2018, tak je vidět, že po té hluboké korekci, která tam byla, tak ty trhy už jsou dnes zpátky a když se podíváme na svět a Ameriku tak jsme i v lehkém plusu.

Jiří:  Přesně tak, já bych jen doplnil, že v tom grafu je krásně vidět, že Amerika předbíhala celý svět, že Evropa nebo Asie výrazně zaostávaly, ale pozor – nemusí tomu tak být vždy. V Americe můžeme vidět v posledních letech velmi silný vliv, který měli třeba daňový balíčky. Ty daly firmám velké množství peněz, které dnes firmy  používají  ke zpětným odkupům akcií a tím vytváří velkou poptávku a zvyšují hodnotu těch akcií.
Takže nesázejte na to, že Amerika bude i v dalších letech jedničkou. Může se to samozřejmě změnit. My třeba v portfoliích používáme primárně ten index globální, tzn. používáme MSCI World, na který můžete koupit pasivní fond, který tenhle index bude dlouhodobě držet.

Dan: Přesně tak, úplně s tím souhlasím – držme globální portfolio, kde nespoléháme čistě jen na ten jeden region, ale máme v něm obsaženy všechny regiony rozvinutých trhů.

Zhodnocení Akcie od začátku roku 2018

Nákladovost českých akciových fondů

Dan:  Pročítáme články a sledujeme zprávy. Co tě v tom minulém měsíci, Jirko, zaujalo?
Jiří: Mě určitě zaujala informace, která byla na serveru „Investujeme do akcií“, kde se zabývali tím, že změřili, jaká je průměrná nákladovost českých akciových fondů. To číslo bylo pro mě překvapivé. Bylo to přes 2%, přesně to bylo asi 2,17%, což je hodně. Na roční bázi tahle nákladovost snižuje výnos Vaší investice! 2% už jsou moc, protože ve srovnání třeba s Amerikou, kde se nakupují fondy  s nákladovostí  průměrně  0,6%, tak ten rozdíl opravdu poznáte po pár letech v tom konečném výsledku.

Dan: To je opravdu významný rozdíl. Já bych možná jen doplnil, že je také potřeba se dívat na to, co vlastně porovnáváme. Porovnáváme český trh a americký trh. Jsou to 2 různé velikosti a to se týká i objemu aktiv, které jsou schopné tyhle regiony pumpovat do těch fondů a čím větší je ten objem aktiv ve správě, tím větší je tlak na snižování té nákladovosti jako takové.

Jiří : To je pravda, zároveň musíme vzít v potaz, že je v Americe výrazně větší konkurence, těch fondů je tam výrazně více, takže se samozřejmě přetahují o klienty a i ta historie těch fondů je delší. V každém případě i český investor má možnost investovat levně. Tou cestou jsou nízkonákladové ETF fondy, což jsou vlastně fondy, které můžete koupit přes jakéhokoli obchodníka s cennými papíry a nakupují se vlastně zjednodušeně jako akcie. Takový fond, který i v Čechách můžete koupit, stojí nákladovosti třeba těch 0,2 nebo 0,3%. Statisticky je dobré říci, že většina těch aktivních fondů v devadesáti procentech nepřekonává ty indexy. Takže je snazší a levnější koupit si skutečně indexový ETF fond, který ten index drží, neuhýbá od něj a jeho výkonnost bude v dlouhym horizontu výrazně vyšší než u toho fondu aktivního.
Dan:  To je skvělá zpráva. Díky tomu i my se můžeme soustředit na snižování nákladů pro naše investory a obecně i čeští investoři mají tu možnost.

Průměrná nákladovost českých akciových fondů je 3x vyšší než je to v USA

Nejziskovější firmy světa

Další zprávou, která nás zaujala, byl přehled nejziskovějších firem světa a zajímavé je, že hodně slyšíme o technologických společnostech jako je Apple, Google, Microsoft, což jsou velký hráči na trhu a velký tahouni toho předchozího období, nicméně ani jeden z nich to nebyl a překonal je ropný gigant Saudi Aramco, který realizoval za uplynulý rok čistý zisk 111 miliard dolarů.

Jiří: Je to zase příklad toho, že tyhle klasické firmy průmyslové nebo těžařské nevymřely, pořád na trhu jsou, pořád tu pozici mají, vydělávají obrovské peníze  a neměli bychom na ně v tom portfoliu zapomínat. Ač třeba Saudi Aramco je privátní nebo polostátní firma – nekoupíte ji zatím jako akcie, tak je tam samozřejmě spousta alternativních společností, které ty zisky generují. Takže nekupujte a nedívejte se jenom na ty Amazony, Facebooky a podobně, ale skutečně to portfolio rozkročte do nějaké dostatečné šíře, tak aby případný pokles v technologiích neměl na Vás zásadní fatální vliv.

Nejziskovější firma světa je Saudi Aramco

Jiří:   Tím bych asi ten dnešní díl ukončil. Kdybych měl predikovat, co se bude v dalším období dít na trzích, tak bych asi řekl klasickou obligátní větu : „Trhy budou určitě v dalším období kolísat.“ a to je jediná jistota, kterou u akcií máme.
Takže přejeme hezký měsíc a těšíme se zase na viděnou.
Dan:  Na viděnou

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů červen 2024

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.