Aktuality z finančních trhů 05/2020

autor: | 6. května 2020


Textový přepis videa

Dobrý den, já Vás zdravím u dalších aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc květen a dnes trošku maskovaně – rouškově. Moje jméno je Jiří Cimpel a bude tu se mnou i analytik naší firmy Dan Majstorović.
Podíváme se, jak se dařilo finančním trhům a aktivům, ale podíváme se na to z delšího horizontu, protože přeci jen renta rentiérství je vždy o dlouhodobých investicích.
Takže, Dane, jak se dařilo trhům?

Dan: Můžeme se podívat od toho roku 2018, abychom viděli nejen ten stávající pokles, ale i ten pokles, který tam byl v roce 2018 a na začátku roku 2019. To znamená, že už proběhly 2 větší poklesy, ten současný ještě není ukončený a uvidíme jak to bude probíhat dál, jestli to bude rychlý návrat nebo jestli to bude to dvojité V  jak se říká – to znamená, že teď uvidíme chvíli růst a pak zase nějaký pokles a pak teprve růst – to musíme počkat, co nám ten čas přinese. Nicméně na tom delším horizontu vidíme, že to nemusí být nic tragického, je to prostě přirozená součást, která na tom trhu přichází a odchází.
Pojďme se podívat dál.

Na tomto grafu vidíme srovnání různých tříd aktiv. Já tento graf vždycky hrozně rád ukazuji, protože je na něm vidět ta síla diverzifikace, jak se ta jednotlivá aktiva chovají protichůdně. To znamená, když vidíme období krize, zlato nám roste, to je ten nejvyšší bod, který tam vidíme, na druhou stranu nemovitosti, o kterých se říká, že jsou velmi bezpečné, tak zde jsou nejníže z těchto čtyř vybraných aktiv.

Jiří: Vlastně v normální situaci bychom se bavili, že ta šedivá čára nahoru jsou akcie, ale teď jsme vlastně úplně opačně.

Dan: Proto je ideální to kombinovat a mít tu diverzifikaci širokou nejenom regionálně, ale i napříč těmi aktivy.

Jiří: Takže platí to klasické pravidlo: „Nikdy nedávej všechna vejce do jednoho košíku.“ a diverzifikuj,  diverzifikuj,   diverzifikuj .

Jiří: V tom posledním měsíci se stala spousta věcí a já bych rád zmínil pár zajímavostí, které jsme zaznamenali z webinářů, z médií …..Jedna z těch zajímavostí byla otázka: Kdo se z krize zotaví rychleji? My souhlasíme s názorem, že pravděpodobně nejrychlejší v tom zotavení budou Spojené státy, ten důvod je, že Amerika je kapitalistickým režimem, který primárně podporuje a chrání firmy. Je to vidět i na tom, jakým způsobem roste nezaměstnanost ve Spojených státech a jakým způsobem roste nezaměstnanost v Evropě, kdy ten růst je ve státech mnohem rychlejší, protože firmy mají mnohem větší možnost propouštět a zase  rychle  potom  najímat, takže očekáváme, že i ten návrat Ameriky i vzhledem k množství peněz, které Amerika investuje, tiskne a cpe do ekonomiky,  podporuje a chrání tu svojí ekonomiku mnohem víc, než to děláme tady my v Evropě. I když si nemyslím, že bychom toho v Evropě dělali málo.
Je zajímavé podívat se i na to, co pravděpodobně způsobí ten masivní tisk peněz, který probíhá po celém světě ze strany centrálních bank. Pohledy na to jsou různé. Jsou vlastně 2 extrémní scénáře. Jeden, že se nestane nic a druhý, že ten extrém způsobí výraznou inflaci nebo dokonce hyperinflaci. My se spíš kloníme k té variantě, že nenastane žádný černý scénář. Ono skutečně kdyby centrální banky netiskly, tak bychom viděli mnohem tvrdší dopady, speciálně třeba na investory a na finanční trhy z pohledu té současné situace. Takže nedokážeme říci, co se stane, když tisknou, ale určitě dokážeme říct, co by se stalo, kdyby netiskly. Tam bychom dneska viděli mnohem hlubší a mnohem intenzivnější krizi než zažíváme a i ten návrat by trval rozhodně mnohem déle. Dá se říci, že můžeme být rádi, za to, že centrální banky reagovaly rychle a doufejme, že i včas. Co se týká  té současné krize, tak můžeme říci, že oproti té krizi z roku 2008 je trošku jiná v tom důvodu, který je za ní. Ten důvod není technický, jak jsme to viděli v roce 2008, ale je skutečně daný tou labutí, která nám na ten trh přiletěla v podobě epidemie, která nám pozastavila ekonomiku na nějakou dobu a dá se očekávat, že i ten návrat bude rychlejší, než když ty problémy jsou strukturální.
Uvidíme, co nám přinesou ty další měsíce, můžeme se samozřejmě dočkat i dalších poklesů, ale je i reálný scénář, že se skutečně ekonomika bude postupně úspěšně zotavovat. Buďte připravení na všechny varianty, buďte připraveni na oba dva ty scénáře.

Jiří: Tento obrázek na měny, se mi zdá zajímavý, protože v dobách, kdy koruna posilovala a ještě před rokem to vypadalo, že není jiná varianta, než že bude jenom posilovat, tak to měnové nezajištění vypadalo jako určité riziko v portfoliu a občas se nás kolegové poradci ptali, proč nezajišťujeme atd. My se držíme té strategie právě proto, že investujeme na dlouhé horizonty, chceme kupovat ta globální aktiva a cena za to zajištění se nám zdá v tom dlouhodobém měřítku zbytečná. Teď se ukázalo, že právě v krizi utíkají investoři od aktiv jako jsou česká koruna do bezpečných přístavů jako je dolar a viděli jsme vlastně , že koruna vůči těm globálním měnám významně oslabila v relativně krátkém čase, což samozřejmě pro naše investory znamenalo pozitivní bod pro zmenšení těch poklesů, které probíhaly.

Proběhla také taková klasická investiční mekka každoroční zasedání Warrena Buffetta, kde bych pro zajímavost vytáhnul jen pár bodů. To hlavní asi bylo to, že Buffett opět připomněl, že investice do konkrétních akcií je určená pro velmi odbornou veřejnost, pro lidi, kteří na to mají čas, věnují se tomu, ale pro běžného investora stačí do portfolia skutečně nakupovat indexy, které mu zajišťují nějakou bezpečnost a velkou diverzifikaci toho jeho portfolia. Takže i Buffett si myslí, že v indexových fondech je pro běžného klienta díky nízkým nákladům a velké diverzifikaci budoucnost.

Dan: Já bych to možná uzavřel znova grafem. Dal jsem tam indexová portfolia, tak jak je doporučujeme našim klientům. Jsou to 3 typová portfolia. Jedno je permanentní portfolio, jedno je Nobelovo portfolio a jedno je akciové portfolio. Můžeme vidět, že všechna ta portfolia, ačkoli tam probíhaly nějaké propady, tak na tom nejsou tak špatně, ale zase vidíme rozdíl v té volatilitě a v tom, jak se ta jednotlivá portfolia chovají. Permanentní portfolio je to nejkonzervativnější, které tady můžeme vidět a zároveň se zachovalo i nejmíň  volatilně v tomto propadu, který jsme viděli. Je to právě díky tomu, že tam byl vidět rozdíl, jak se hýbou jednotlivé třídy aktiv. Ta ostatní 2 portfolia mají větší zastoupení akcií, tím pádem ten propad tam byl významnější, nicméně pořád je to z dlouhodobého pohledu spíš příležitost dokoupit do toho portfolia, případně ho zrebalancovat.

Jiří: Určitě, to my jsme v posledních dvou měsících dělali intenzivně a naše portfolia narostly řádově o 10%, takže naši klienti nakupovali, využili doporučení a už teď část z nich sklízí velmi zajímavé výnosy.
Tak to je asi z naší strany dneska vše, můžu zmínit ještě takovou věc, kterou chystáme na začátek června. Připravujeme náš další webinář, bude tentokrát na téma jak sestavovat a spravovat portfolio jako budoucí nebo současný rentiér, takže se můžete těšit. V dalších týdnech od nás dostanete určitě pozvánku a to je pro dnešek vše.
Přejeme klidný a úspěšný měsíc, doufejme, že trhy budou pokračovat v tom směru, který nastolily  a že za měsíc u dalších aktualit budeme hodnotit zase další pozitivní vývoj.
Takže přejeme hezký měsíc, na viděnou.

Dan: Na viděnou

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.