Aktuality z finančních trhů 06/2020

autor: | 12. června 2020

Textový přepis videa

Dobrý den, já Vás zdravím u našich červnových aktualit z finančních trhů. Mé jméno je Jiří Cimpel a bude tu se mnou analytik naší firmy Dan Majstorović, zdravím Tě, Dane.

Dan: Ahoj Jirko, dobrý den.

Jiří: Nebudeme dlouho zdržovat a pustíme se do práce.
Prvním tématem, kterým vždy začínáme je : “Jak se dařilo trhům od začátku letošního roku”, Dane.

Dan: To je určitě velmi zajímavý pohled. Začátek letošního roku byl významný poklesem, který byl způsoben Covidem a celou situací kolem epidemie. Ale stalo se to, co pravděpodobně spousta lidí neočekávalo a to je návrat do tvaru V, kdy dnes, když se podíváme na hodnoty indexu ať už amerického nebo světového, tak jsme se vrátili zpět na původní hodnoty a i jsme je překonali. Takže predikce jsou jenom predikce a můžeme očekávat neočekávané.

Jiří: Tak je to dobrý příklad toho, že veškeré ty analýzy, které jsme od začátku toho roku viděli, se vlastně nenaplnily a tím pádem můžeme hodnotit, že všechny komentáře, předpovědi a očekávání jsou spíše komiksovým čtením na večer, než něco, podle čeho byste měli konat zásadní investiční rozhodnutí.

Jiří: Z pohledu dlouhodobého investora, můžeme vidět, že od roku 2018 jsou akciové trhy v zajímavým růstu. I přes 2 významné korekce, které jsme zažili, a byly to skutečně korekce v desítkách %, můžeme vidět, že ten akciový investor – ta prostřední modrá čára, která ukazuje ty globální akcie, je vlastně 25% v plusu. Tzn. za 2 a půl roku, když to přepočteme na roční výnos, tak jsme někde na úrovni kolem 9% ročně – co víc si jako dlouhodobí investoři můžeme přát i v takto nejistých dobách.

Dan: Další zajímavý graf ukazuje vývoj jednotlivých aktiv od začátku roku 2018. Zaměřil bych se na tu krajní část posledních měsíců, kde je krásně vidět ta protiváha jednotlivých aktiv. Žlutá čára, která představuje zlato, roste v období, kdy akcie (červená čára) klesá a naopak, když se trh trochu uklidnil, zlato klesá a akcie nám rostou. Takže důležité je diverzifikovat, nedržet všechny “vajíčka” v jednom košíku a i tomu přizpůsobovat své portfolio.

Jiří: My třeba typicky mix těchto 4 aktiv používáme v našem konzervativnějším portfoliu, které je postaveno na strategii permanentního portfolia a toto portfolio právě díky této kombinaci těch aktiv, i v těch největších letošních poklesech, které třeba na akciích byly kolem -35%, bylo řádově někde kolem -10 až -13%. Takže významně a úspěšně tlumilo poklesy a dnes už je opět v zisku, tzn. přesáhlo ty své původní maximální hodnoty.

Je dobré také říci, že většina českých investorů investuje do zahraničních aktiv a tím pádem podstupuje kurzové riziko. Ale kurzové riziko není vždy špatnou zprávou a viděli jsme to třeba v letošním roce, kdy koruna vůči dolaru a nebo i vůči euru významně oslabila a díky tomu korunový investor přišel ne o 32% v těch nejvyšších poklesech, ale ten jeho krátkodobý pokles byl 22%, takže to bylo přibližně o 10% méně než zažívali zahraniční investoři a to samozřejmě nechávalo mnoho českých investorů více v klidu než třeba investora amerického. Kurzový pohyb můžeme vidět na následujícím obrázku, kde je vidět to posílení dolarů a eur, které od začátku roku bylo, jak to bude dál, uvidíme.

Jiří: Měny jsou velká neznámá, nikdo si netroufne sofistikovaně odhadovat, kde bude kurz eura nebo dolaru vůči koruně za rok, takže se necháme překvapit. Ale ukázalo se, že dolar je bezpečným přístavem, kam investoři utíkají v dobách nejistoty a to nám pomáhá chránit investice a to je jedním z těch našich dlouhodobých cílů a obecně jeden z cílů všech dlouhodobých investorů.

Dan: Stejně jako kurzy nás ovlivňuje i inflace. To je jeden z dalších faktorů, který na nás a naše investice má významný vliv, kdy jsme byli za poslední období svědky inflace kolem 3 až 3,5%. Má to samozřejmě vliv na peníze, které držíme na svém spořícím účtu, pak při téhle inflaci budu mít zhruba polovinu peněz za 10 až 15 let. To nikdo nechceme, proto bychom měli jako dlouhodobí investoři nedržet peníze na těchto vkladech, ale používat nějaká diverzifikovaná portfolia.

Jiří: Určitě. To, že inflace v dalším období pravděpodobně nebude rizikem pro investora, tzn. že se zase vrátíme na nějakou chvíli na úroveň 0, to s sebou nese i negativa. Negativem je třeba to, že typicky oblíbený český státní protiinflační dluhopis, který je na míru inflace vázaný svým kupónem, nebude mít najednou výnos 3,5% inflace + 0,5% kupón (takže 4%), ale uvidíme ho třeba na 0% inflace + 0,5% kupónu, takže budeme ho kupovat pod 1%.

Stejně tak mě nedávno překvapila zpráva od mojí banky, kde mám ING konto a psali mi, že úrokovou sazbu snížili na 0,3%. Samozřejmě platí to, že spořící účty nejsou produktem, na kterém byste měli držet svou dlouhodobou hotovost nebo svá dlouhodobá aktiva. Pokud si nevíte rady, jak s investicemi bezpečně a smysluplně naložit, ozvěte se nám, rádi Vám pomůžeme.
Dnes je to z naší strany vše, děkujeme, že jste nás sledovali a budeme se těšit zas u těch dalších aktualit za měsíc na viděnou.

Dan: Na shledanou

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.