Aktuality z finančních trhů 06/2021

autor: | 2. června 2021

Pokud byste chtěli slyšet  rozšířenou verzi aktualit z finančních trhů (konkrétně 60 minut), kterou jsme točili pro náš podcast Cesta rentiéra, můžete se podívat sem:  Podcast – Investiční výhledy ep.06/2021

Textový přepis

Jiří: Dobrý den. Vítám vás u dalších aktualit za letošní rok, tentokrát za měsíc květen. Moje jméno Jiří Cimpel a se mnou tu bude partner firmy a investiční analytik Dan Majstorović.
Ahoj, Dane.

Dan: Ahoj ,Jirko, dobrý den.

Jiří: V těchto aktualitách bychom se chtěli zaměřit na dvě témata poslední doby. Tím prvním, které hýbe trhy v posledních týdnech, je inflace a její růst. Tím druhým bychom rádi ukázali, že ne všechny ETF fondy jsou skutečně pasivní a uvidíte konkrétní příklad, jak takový aktivní ETF fond vypadá a na co byste si při výběru pasivních ETF fondů měli dát pozor.

Jiří: Začneme vývojem na trzích. Já už jsem zmiňoval, že byl divoký, tak jak to vypadalo, Dane, na začátku roku?

Dan: Od začátku roku to vypadá divoce. Vidíme tam nejdřív krásný růst až ke 12 % na americkém indexu. A  poslední měsíc tzn. v květnu vidíme zase relativně prudký pokles hlavně na americkém indexu a světovém indexu k osmi procentům. Zajímavé je, že evropský index zůstal relativně v klidu. Tím důvodem je hlavně inflace, kterou si zmiňoval na začátku, že to bude dnešním tématem. Inflace vyděsila hlavně Ameriku a díky tomu klesl i světový index, protože Amerika je obsažená ve světovém indexu.

Jiří: Je dobré říct, že to byl dramatický pokles a tím pádem ty globální akcie od začátku roku vydělávají „jenom“ 8 % . Kéž by to tak bylo častěji. Ono vlastně kdyby do konce roku nevydělaly nic a zůstalo to na 8 %, tak z tohoto nemusíme být nijak dramaticky nešťastní :-). Tak uvidíme, jak bude vypadat ten vývoj.

Dan: Je to tak. Možná, když se podíváš a ten delší vývoj, tak tam to bude vidět lépe.

Jiří: Když se podíváme od počátku roku 2018 do současnosti, můžeme vidět pořád velmi dramatický růst na akcích, vidíme, že 61 % jsou americké akcie a 23% jsou evropské.
Je dobré vidět, že i když americké akciové indexy to měly poslední měsíc těžké, tak vlastně ty evropské akcie to dramaticky nepocítily a pokračovaly v mírném růstu dál. Pro mě je to krásný příklad toho, že skutečně nemá úplně smysl, pokud chcete investovat diverzifikované – bezpečně, sázet na 1 region nebo 1 sektor, ale je optimální, pokud vaše portfolio zahrnuje vlastně celý svět a pokud možno i všechny ty základní sektory, jako je výroba, průmysl, IT, služby,  bankovnictví, atd., abyste nesázeli na jednu kartu, která vyjít může, anebo nemusí.
Jak to vypadalo, Dane,  z pohledu dalších tříd aktiv?

Dan: Z pohledu dalších tříd aktiv na tom delším horizontu můžeme vidět  krásný příklad toho, že je dobré kombinovat třídy aktiv,  nejen rozkládat mezi různé třídy akcií ale i mezi různá aktiva. Krásně se to ukázalo v tom posledním měsíci. Když se podíváme na akciový index, představující zelenou čáru, který je na 41 %, vidíme pokles, a když se podíváme na tu žlutou čáru, představující vývoj ceny zlata, vidíme zase růst a to je ta opačná korelace, která přináší do portfolia tlumení těch celkových poklesů. To potvrzuje, že je dobré diverzifikovat nejenom v rámci akcí ale i v rámci různých tříd aktiv. Když se podíváme i na ty ostatní indexy, abych je nevynechal, tak tam máme třídu inflačních dluhopisů, které se vyvíjejí tak, jak se dá očekávat, nejsou tam žádné významné růsty, žádné významné poklesy.

Jiří: V našich konzervativní portfoliích využíváme všechny tyto 4 složky namíchané dohromady po čtvrtinách a ukazuje se, že to vzájemné propojení velmi tlumí a snižuje tu kolísavost. Takže méně vás stresuje a přesto dramaticky nesnižuje výnos. Proto to může být cesta, jak investovat nebo jak začít investovat, pokud si ještě nevěříte s nějakou dynamičtější investici do akcí.

Dan: S tím souhlasím. A můžeme přejít k tématu, které máš připravené.  

Jiří: Zmiňovali jsme, že tím hybatelem poslední doby byla inflace. Na obrázku je krásně vidět proč. Můžete vidět, že ve Spojených státech inflace z hodnoty kolem 1 % vystřelila skokově až na 4 %. I v EU vidíme růst a koneckonců i v České republice jsme se zase vrátili přes 3 % inflačního meziročního růstu. Otázkou pro finanční trhy a pro investory do dalších týdnů bude, jestli ten růst byl jednorázový, jestli se jednalo o skokový růst způsobený třeba právě evergreenem, který se zasekl v Suezským průplavu, zablokoval lodní dopravu a zpozdil dodávky a podobně, nebo jestli se jedná o dlouhodobější jev, se kterým se budeme muset v rámci finančních trhů poprat. Samozřejmě těch inflačních tlaků je celá řada, ať už je to právě nedostatek některých surovin ve výrobních řetězcích, jsou to různé mikročipy, vidíme extrémní růsty na železe a dalších komoditách, můžeme se dívat na posilující cenu ropy a samozřejmě inflaci ovlivňuje i množství nových peněz v ekonomice, vidíme biliony dolarů tisknuté v Americe nebo i euro v Evropě. Asi by nebylo příliš velkým překvapením, kdyby se nám ta inflace trošku utrhla ze řetězu. Problém inflace může být v tom, že při růstu úrokových sazeb národních bank, který je přirozenou reakcí na zvýšenou inflaci, se zdražuje firmám financování, a to ovlivňuje cenu akcií a samozřejmě i cenu dluhopisů.
Dane, ty jsi slíbil, že řekneš něco k těm aktivním a pasivním ETF fondům.

Dan: Já si myslím, že zásadní je,  že ETF fond nerovná se pasivní indexová investice. ETF fond znamená –  burzovně obchodovaný fond. Ten může být, jak pasivní tak aktivně spravovaný. Konkrétní příklad: ARK fond – aktivně spravovaný fond zaměřený na technologie – pokud se podívám na poslední období, úžasně se mu dařilo, byly tam obrovské zisky, ale v posledních pár měsících, kdy inflace ty trhy vystrašila, způsobila to, že tento aktivně spravovaný fond vyklesal téměř o 20 %. Klasické indexy neklesaly tolik, ty klesají v řádech jednotek procent. Dávejte pozor na to, co vybíráte,  jestli vybíráte ETF fond, který je skutečně pasivní a kopíruje index, anebo je to aktivně spravovaný ETF fond, protože to není jedno a to samé.

Jiří: Určitě. A to je dnes z naší strany všechno. Děkujeme, že jste se dívali a budeme se těšit u dalších aktualit zase za měsíc, na viděnou.
Dan: Na viděnou.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.