Aktuality z finančních trhů 07/2020

autor: | 8. července 2020

Textový přepis videa

Jiří: Dobrý den, já Vás zdravím u dalších aktualit, tentokrát za měsíc červen. Moje jméno je Jiří Cimpel a dneska tady se mnou bude analytik naší firmy Dan Majstorović.  

Dan: Ahoj Jirko, dobrý den.

Jiří: Začneme rovnou tématem klasickým a to je, jak se chovaly trhy od začátku roku.

Jiří: Můžete vidět na obrázku, že americké akcie jsou a už minulý měsíc byly na svých hodnotách. Teď jsou přibližně na tom, na čem byly na začátku roku. Svět pořád ještě trošku dohání. Je samozřejmě trošku bržděný ještě dalšími regiony, které nerostly tak rychle jako Amerika a vlastně už ty globální akcie ztrácejí jen řádově necelá 2 % od těch svých lednových hodnot. Můžeme vidět, že Evropa pořád dohání. Na druhou stranu evropské akcie jsou hodně dividendové, takže zase investorům přinášejí další přidanou hodnotu v podobě dividendy, která u těch amerických není třeba tak silná a významná. Jak se, Dane, dařilo v dalším měřítku?

Dan: Ten je o něco pozitivnější, pokud budeme koukat od roku 2018 a máme započteny oba poklesy, ať už koncem roku 2018, tak ten letošní, vidíme, že Amerika je poměrně významně v plusu kolem 30 %, svět ji dohání, je kolem 20 % a je tam kladná i Evropa, která je už na 3 % a to je nějaké pozitivum, které už můžeme hodnotit. Uvidíme, jak vývoj bude vypadat dál, je to velká otázka, ještě může přijít druhá vlna, nemusí přijít, může pokračovat oživení tak, jak ho vidíme. Bohužel nám nezbývá nic jiného, než si prostě počkat a vytrvat v tom a udržet tu naši investiční strategii a pokud na to máme připravená portfolia, neměl by být vůbec problém vyčkat a přečkat tato období, které mohou přijít, případně už přišly.

Jiří: Já bych tady možná doplnil, řekl, že to, že Evropa poslední 2-3, 4 roky zaostává za Amerikou, nemusí vůbec znamenat, že to bude vypadat úplně stejně za další 4 roky. My třeba se proto radši snažíme nepřevažovat ani jeden z těch regionů. Využíváme globální akciový index, kde je mix z Ameriky, Evropy i z toho zbytku rozvinutého světa. Protože skutečně Amerika má letos rok volební, vídíme, že má hodně tendenci se stahovat do sebe a to může samozřejmě trošku ovliňovat i ten jejich další růst. Doufejme, už jako občané a obyvatelé Evropy, že Evropa nebude zase tak dlouho zaostávat za Amerikou a že snad také najdeme druhý dech i v tom růstu a rozvoji. Takže nesázel bych ani na jednu z těch karet, držel bych se nějaké střední cesty. To znamená kupovat to i to a být spokojený, že jsem někde mezi.

Jiří: Když se podíváme na více tříd aktiv v horizontu od roku 2018, můžeme vidět, že se dařilo na většině těch front, někde víc, někde méně. Můžeme vidět, že zlato bylo jednoznačně vítězem toho letošního roku, ale to tak bývá samozřejmě v těch letech, kdy na trhy přichází nejistota. Právě tyto alternativy, jako zlato, je to, co stahuje pozornost investorů, získává zájem a tím zvyšuje své ceny. Na druhé straně zase vidíme zelenou čáru, což jsou dluhopisy, kterým úplně neprospívá období extrémně nízkých nebo nulových úrokových sazeb. Uprostřed vidíme akcie, nemovitosti, kterým se dlouhodobě daří a průměrně rostou, tak jak bychom vlastně dlouhodobě chtěli. Na druhou stranu si dovolím doplnit to, že se tady díváme na indexové hodnoty. Díváme se na výsledky ETF fondů, které nakupují indexy pasivním způsobem. Že v tomto období, respektive my máme sledované třeba období na účtech u našich klientů od roku 2016, tak ti aktivní správci, ty klasické podílové fondy, které nakupujete třeba přes banku nebo přes různé investiční společnosti, neměly tak na růžích ustláno a bohužel se jim ve většině případů nedařilo dosahovat ani výnosů indexů, natož je překonávat. To byl jeden z důvodů, proč jsme se v letošním roce rozhodli uzavřít  pozice u otevřených podílových fondů a přesouváme klientské účty kompletně do pasivní strategií, ať už v ETF fondech nebo případně v indexových fondech. Možná i to můžete vyzkoušet ve svých investičních účtech porovnat, jak se dařilo ETF Fondům, jak se dařilo otevřeným podílovým fondům a případně zvažovat přeskupení Vaší investiční strategie, pokud si jí řídíte a spravujete sami.

Jiří: Další obrázek ukazuje jak se daří akciím, konkrétně americkým akciím, za velmi dlouhou dobu, je to vlastně horizont 200 let. To co můžete vidět, je to, že 70 % všech těch let bylo kladných, tzn. s výnosem 0 % a výše na konci roku, což je samozřejmě dobrá zpráva pro každého investora, že to byly roky, kdy jste neprodělali, ale vydělali a zvýšili hodnotu Vaší investice. Pouze ve 30 % došlo k poklesu, což samořejmě není nic moc příjemného, ale není to ani nic tragického. Průměrný roční výnos byl kolem 8 %, což je také zpráva pozitivní, protože pomáhá, dokáže investice ochránit před inflací a před znehodnocením. Takže akcie podle nás do portfolia dlouhodobého investora určitě patří.

Dan: Já bych to doplnil k těm akciím a vůbec k té současné situaci, kdy vidíme nějaký propad, nějakou recesi. Těch recesí bylo historicky X. Pravděpodobně je uvidíme i do budoucna.

Dan: Ale to co je podstané říct, že po období recese přichází období obnovy, většinou to bývá ten následující rok, tzn. když jsme viděli výrazný propad, uvidímě nějaký výrazný nárůst. Také musíme dát nějaký čas na zotavení ekonomiky a třeba toho indexu, který kupujeme, to ukazuje horní graf. Oranžové sloupce Vám ukazují, kolik kvartálů trvala recese. Červený sloupec ukazuje, jak dlouho se vracel na původní hodnoty index, konkrétně S&P 500. V průměru to trvalo 2 až 4 roky.

Uvidíme, jak to bude letos. Někdo říká, že to bude rychlejší tím, že to bylo způsobené panikou. Někdo říká, že tam byl i ten fundament, tím pádem se můžeme držet v podobných hodnotách. To bohužel nevidíme, nevíme, je to něco, na co si musíme počkat, ale je to něco, co je přirozené a není to něco, nad čím bychom měli ztrácet hlavu a být z toho strašně nešťastní.

Jiří:

To, co můžeme vlastně s jistotou říct, je, že trhy budou kolísat.

Dan: To je krásné zakončení.

Jiří: Z naší strany je to dnes všechno. Děkujeme Vám, že jste se na nás dívali. Přeji Vám krásný začátek prázdnin, pokud vyrážíte na dovolenou, tak šťastnou cestu. Budeme se těšit u dalších aktualit zase naviděnou.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů 12/2023

https://youtu.be/10Ih02rbKQA Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční...

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.