Aktuality z finančních trhů 07/2021

autor: | 30. června 2021

Pokud byste chtěli slyšet  rozšířenou verzi aktualit z finančních trhů (konkrétně 60 minut), kterou jsme točili pro náš podcast Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout zde: Investiční výhledy 7/2020 – inflace a investice a srovnání investic domácností v USA a ČR


Textový přepis

Vítám vás u dalších aktualit na finančních trzích, tentokrát za měsíc červen. Moje jméno je Jiří Cimpel a dnes tu se mnou bude analytik a partner firmy Dan Majstorović, zdravím tě Dane.

Dan: Ahoj, Jirko, dobrý den.

Jiří: Dnes bychom se rádi podívali na to, jak se dařilo trhům od začátku roku, a vyhodnotili, jak reagovaly trhy na rostoucí inflaci, kterou jsme viděli v posledních týdnech a měsících. Také máme pro vás zajímavé srovnání, jak investují americké domácnosti versus české domácnosti, tak doufám, že je na co se těšit.

Jiří: Dane, jak se dařilo trhům od začátku roku?

Dan: Od začátku roku to bylo poměrně živé a na tom krátkém měřítku to je vždy krásně vidět, jak se to hýbe nahoru a dolů. Intenzivní byl i ten poslední měsíc od května do června. V květnu bylo očekávání vysoké inflace a trhy čekaly na to, jak se k tomu postaví centrální banky ať už v Evropě nebo v Americe. Když proběhlo zasedání FEDu v polovině června, tak ta rétorika zůstala neměnná tzn. žádné utahování opasků není, naopak budou pokračovat v  uvolněné měnové politice. Navyšování sazeb se plánuje až v delším horizontu někdy od roku 2023.  Uvidíme, co nám to přinese, ale  v tom krátkém horizontu za poslední měsíc na tuto pozitivní zprávu trhy reagovaly růstem.

Jiří: Když se podíváme na trhy z dlouhodobého hlediska, můžeme vidět, že ta korekce, která proběhla minulý měsíc, byla opravdu krátká. Byla to v podstatě otázka jednoho měsíce a ukázalo se, že jedním z těch zásadních činitelů na finančních trzích se stávají právě centrální banky a názor FEDu na to, co se bude dít, a kroky, které z toho vyplynou – typicky zvyšování nebo snižování úrokových sazeb, anebo větší nebo menší stimuly tzn. nákupy aktiv ze strany FEDu. Tím, že FED ujistil investory, že se nic neděje, trh se vrátil zpátky k růstu a uvidíme, budeme čekat do roku 2023, co se stane, až začne ty opasky utahovat, pokud to nebude dřív.  Opět se ukazuje, že je potřeba sledovat nejen ta fundamentální data, to znamená to, jak se daří  třeba firmám, ale i to, jak se na ten trh dívají regulátoři, protože to bude ovlivňovat po mnoho dalších let  důvěru investorů a tím pádem i ceny aktiv.

Dan: Další zajímavý pohled na věc je průřez aktivy a tam nevidíme nic nestandardního: pozitivní zprávy, růst akciového indexu, ať už nemovitostních akcií, pak i standardních akcií, pokles zlatého indexu o ceny zlata a dluhopisový index se drží na stabilním nevolatilním indexu kolísání.

Jiří: Slibovali jsme, že zmíníme pár slov o tom, jak inflace ovlivňuje výnos aktiv v posledních letech. Na posledním obrázku je krásně vidět, jak se chovaly konkrétně jednotlivé třídy aktiv při započtení inflace. Ten modrý bod nahoře, to byl nejvyšší roční výnos – reálný tzn. po odečtení inflace. Ta červená tečka dole je nejhorší roční výnos v tom období 2012 až 2020 a ta uprostřed je průměrný výnos aktiv při započtení inflace. Je tam krásně vidět, že ty první  4 kategorie jsou vlastně akciové, ta poslední je taková netypická, jsou to nemovitostní akcie a všechny ty 4 kategorie úspěšně inflaci dlouhodobě porážely a přinášely výnos řekl bych nad očekávání. Zajímavý je ten bod zlata, který následuje akcie. I zlato v tomto období poráželo inflaci, přinášelo v průměru výnos nadinflační, ale pro investory, kteří jsou konzervativní a berou to jako bezpečný přístav, mohlo přinášet i řadu stresových situací, protože vidíme, že i zlato umělo udělat při započtení inflace v tomto období -30 % na roční bázi, což není úplně pozitivní zpráva pro žádného konzervativního investora. My typicky pracujeme se zlatem jako s pojistkou pro  případ těch vyšších volatilit na trzích. V situaci, kdy akcie padají, chceme mít u konzervativních portfolií kousek v tom burzovním zlatu. Pomáhá nám to tlumit ten pokles, ale na fyzické zlato, anebo dlouhodobou držbu bych nesázel jako na investici, jen jako na nějakou pojistku nebo zlatý poklad, ale ne úplně na něco, co bych chtěl vyhodnocovat z pohledu budoucí renty.

Dan: Asi je vždy výhodná ta kombinace. Já bych na to navázal akciemi, respektive otázkou, jak americké domácnosti používají svoje úspory. Na tom grafu můžete vidět, kolik procent úspor americké domácnosti přesouvají do akcí a jakkoliv je to graf hornatý, tak je vidět, že v dnešní době je důvěra amerických domácností poměrně vysoká. Má historické maximum a dosahuje 45 %. To znamená 45 % úspor amerických domácností plyne do akcí, což je poměrně velké číslo.

Dan: Pokud se podíváme na porovnání, jak je to tady u nás v České republice, tak ze statistiky z roku 2018 je vidět, že Česká republika drží 51 % v depozitách a v penězích.

Jiří: Ale pozor, ne Česká republika ale české domácnosti.

Dan: A to je velmi zásadní rozdíl, protože pokud jsou to peníze, které držíte na dlouhou dobu a snažíte se porazit inflaci, tak to není cesta správným směrem. Toto je možná jenom indikátor toho, že bychom se měli zamyslet nad tím, jak s penězi pracujeme, na jaký horizont je máme určeny, protože jen část chcete držet krátkodobě na hotovosti, ale ten zbytek nechcete, protože nechcete aby vám je pohltila inflace.

Jiří: My doufáme, že se nám podaří trošičku v Čechách tu situaci zlepšit a že třeba budeme lepší než poláci, kteří jsou na druhém místě za námi.
Krátká novinka, co jsem chtěl zmínit, že na našem blogu jsou  k dispozici ke stažení knížky týkající se tématu dědictví. Jmenují se  „Jak na dědictví“ a „Praktický průvodce pro přípravu dědického plánu“.  Obě jsou v sekci e-shop a první je úplně zdarma, druhá za 249 Kč. Pokud vás téma dědictví zajímá a týká se vás, pak jsou tyto materiály připravené právě pro vás.
To je z naší strany dnes vše. My vám přejeme s Danem hezké prázdniny, pokud se chystáte někam na dovolenou, ať už po Čechách nebo do zahraničí, tak ať dobře dopadne, ať vás nezastaví žádná karanténa a budeme se těšit do dalších aktualit za měsíc zase na viděnou.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů červenec 2024 

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Aktuality z finančních trhů červen 2024

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.