Delší záznam Aktualit z finančních trhů si můžete poslechnout ve formě podcastu zde:
Textový přepis videa
Jiří: Dobrý den, já Vás vítám u dalších aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc září.
Moje jméno je Jiří Cimpel a dnes tady budu v netradiční sestavě – jenom já sám.
Tak co se v září dělo zajímavého …
Poslední dva měsíce se v aktualitách bavíme o tom, že finanční trhy dorovnaly ve většině případů ty ztráty, které byly od začátku roku, respektive se bavíme o akciových investicích. Můžeme vidět, že světové akcie jsou od začátku roku už +4,27, americké dokonce +8,56. Bohužel, těm evropským se tolik nedaří a pořád za tím trhem zaostávají a ta hodnota zůstává zatím v záporu. U těch evropských akcií se nejedná až tak o problém čistě koronavirový. To jejich zaostávání je problém dlouhodobější a uvidíme, jestli v dalších letech se třeba role těch regionů neotočí a jestli neuvidíme, že třeba podhodnocené evropské akcie nedoženou Ameriku. Těžko říci, my to nevíme a proto se nesnažíme věštit z křišťálové koule a odhadovat, co se bude dít dál, ale raději v portfoliích využíváme ty globální akciové indexy, tzn. většinou ten index MSCI World, což je vlastně ta modrá čára, která ukazuje, že od začátku roku jsou +4,27 %
Když se podíváme na ty akciové trhy v delším časovém období a podíváme se, jak se daří akciím za poslední téměř 2 roky (tzn. od začátku roku 2018), můžeme vidět, že všechny akciové indexy – Amerika, Evropa i ten mix – ten globální index – jsou v plusu. Amerika dokonce přes 40 %, Evropa trochu zaostává, ale pořád je to +5 %, už to není mínus.
Je dobré říci, že právě ten delší časový horizont je horizont, na který byste se měli jako dlouhodobí, strategičtí investoři dívat, ne sledovat trhy, co se děje v jednotlivých měsících, týdnech nebo dnech, ale skutečně vyhodnocovat vývoj portfolia na bázi let.
Když se podíváme na další aktiva, můžeme vidět, že od toho roku 2018 se dařilo v podstatě všem třídám aktiv, některým více, některým méně. Nejhůře na tom jsou aktiva v podobě nemovitostních investic, investic do nemovitostních akcií, kde vidíme, že ještě nedohnaly tu koronavirovou ztrátu. Může to být dobrá příležitost právě třeba pro mimořádné dokupy. Když dneska doplňujeme mimořádnými vklady portfolio, tak se samozřejmě nakoupí o to víc těchto nemovitostních akcií, které jsou stále jako jedno z mála aktiv v poklesu.
Jinak zde můžeme vidět, že + 20 % dělaly i globální inflační dluhopisy a takovým výhercem koronaviru je zlato, které narostlo za ty poslední 2 roky o 50 %. Nějaká menší část zlata v portfoliu zase může být vhodnou pojistkou pro podobné situace, kdy vidíme, že v okamžiku karantény a té největší paniky aktiva klesaly a proti tomu zlato výrazně skokově navýšilo a těch dluhopisů se to zásadně nedotklo.
Takže z tohoto hlediska bych pro většinu dlouhodobých investorů doporučoval nějaký mix aktiv v portfoliu, nesázet na jednu kartu, ale namíchat si ty jednotlivé třídy tak, aby to odpovídalo tomu mému investičnímu profilu a očekávání.
A nakonec pár zajímavostí. Tady je statistika, která nám ukazuje, jak roste kešový zůstatek na účtech Evropské centrální banky, který si u ní ukládají další banky a můžeme vidět, že ten zůstatek jenom za posledních 6 měsíců o bilion EUR vyskočil, což je obrovské číslo a je to dané tím, že Evropská centrální banka půjčuje bankám za záporný úrok. Takže dnes Vám centrální banka platí 1 % ročně za to, že jste si od ní půjčili peníze a důvodem je vlastně snaha stimulovat ekonomiku, dostat peníze mezi lidi, takže část těch peněz banky půjčují a část drží pořád na účtech ECB na nějakých minimálních úrocích. Z toho můžeme usuzovat, že s množstvím hotovosti v oběhu budou sílit inflační tlaky, takže pracujme se scénářem, že inflace do budoucna bude – ona tady dneska už je ( v Čechách máme už inflaci kolem 3 %) – a že to riziko je nezanedbatelné a měli bychom s tím jako investoři počítat a ty investice tomu přizpůsobovat. Takže hotovost do budoucna asi nebude nejsilnějším nástrojem, který bych chtěl dlouhodobě držet.
Poslední obrázek je z dílny J.P.Morgan, který ukazuje, jak se dařilo jednotlivým třídám aktiv od roku 2005 až do současnosti. Můžeme vidět, že tím výhercem byly globální Large capy tzn. ty velké firmy, hned pod nimi na roční bázi kolem 8 % za toto období byly právě ty nemovitostní akcie, následované Small capy. Takovým prohrávajícím aktivem za těch posledních 15 let byly komodity, které jako jediné přinesly inominálně záporný roční výnos přes 2 % a byly zároveň jedním z nejvíc volatilních aktiv. Uprostřed toho můžete vidět šedivou položku, která je Asset Alocation, což je vlastně mix vyváženého portfolia, kde můžeme vidět, že takové portfolio dlouhodobě dokáže dělat výnos přes 6 % ročně a za relativně nízkou cenu volatility. Vidíme, že kolísavost toho portfolia je kolem 10 % ročně, což je pro většinu investorů akceptovatelné. Takže opět – nemusíte sázet na jednu kartu, nemusíte vybírat jedno aktivum, je rozumné namíchat si ty třídy aktiv dohromady, aby ta kolísavost investice nebyla víc stresující, než musí být. Za cenu jednoho, dvou procent výnosu to pravděpodobně většině investorů nebude stát za to.
A to je z mé strany dnes všechno, já se budu těšit zase příště na viděnou, na slyšenou, přeji hezký a pohodový měsíc a u příštích aktualit zase na viděnou.