Aktuality z finančních trhů 10/2023

autor: | 5. října 2023

Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P | říjen 2023 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P | říjen 2023.

Textový přepis

Jiří: Vítáme vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů. Tentokrát budeme hodnotit měsíc září. Stalo se toho hodně, asi nejzajímavější událost proběhla teď ke konci měsíce a to zasedání FEDu, které s trhy zase trochu zacvičilo. Moje jméno je Jiří Cimpel a spolu se mnou je tady jako vždy analytik a společník ve firmě Dan Majstorović. Ahoj, Dane.

Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den.

Pojďme se na to podívat od začátku letošního roku. Přestože zasedání FEDu zamávalo s trhem směrem dolů, v přepočtu do koruny není výsledek až tak špatný. Na americkém akciovém indexu jsme +16 %, na světovém jsme na +13,5 % a na evropském +9,3 %. Hodně nám pomohl pohyb koruny vůči dolaru. Koruna začala trochu oslabovat a pokles, který byl na akciových indexech způsobený rozhodnutím FEDu, byl kompenzovaný právě pohybem měny a oslabením.

Jiří: Když se budeme dívat na trhy v delším pohledu, můžeme vidět, že světové akciové indexy (americký, evropský a mix) pokračují od začátku letošního roku v růstu. Myslím si, že pro většinu investorů, kteří investovali letos v lednu, je pohled na letošní výsledky velmi pozitivní. Tohle je krásný příklad toho, že když byste nechali letos začátkem roku peníze na spořicím účtu, k dnešnímu dni by váš výnos byl někde na úrovni 4 až 5 %, ještě za sebou nemáme celý rok. Versus 16 %, které přinesly finanční trhy, konkrétně akciové indexy. Ne vždy se vyplatí, i když jsou úrokové sazby na spořicích účtech 6 %, utíkat z trhů a dávat to na jistotu do hotovosti. Zpětně můžete opravdu splakat nad výdělkem, který ten letošní rok přinesl pěkný.

Dan: Zajímavé je podívat se, jak se daří i ostatním aktivům, nejenom akciím nebo peněžnímu trhu. Vidíme, že zlato díky tomu, že akcie trochu rostly, začalo stagnovat, čeká na další vývoj. To, čemu se méně daří díky vysokým úrokovým sazbám, je nemovitostní trh. Úvěry mají drahé financování, což trošku komplikuje život, ale je jenom otázka času, než se to zotaví. Zotavení pravděpodobně přijde s poklesem úrokových sazeb, stejně jako u dluhopisů (modrá linie), které vlastně dnes také čekají na pokles úrokových sazeb, aby vzrostla jejich cena a dostaly se do nějakých normálních úrovní, jaké jsme viděli před propady a před zvyšováním úrokových sazeb.

Jiří: Tady je možná dobré dát krátký komentář k REITům, o kterých se dnes mluví jako o aktivu, které by mohlo mít do budoucna potíže. Často to souvisí s tím, že způsob, jakým dnes pracujeme, se mění, často se opouští kanceláře, pracuje se z home-office. Pak samozřejmě REITy, které spravují vlastní nebo pronajímají komerční prostory z pohledu kanceláří, to mohou mít v dalších měsících a letech složité. Jenomže je důležité si uvědomit, že do toho nemovitostního spektra patří kanceláře jenom jedním z menších dílků, ten zásadní díl leží v dalších službách. REITy dnes vlastní obchodní centra, retailové parky, velké logistické celky, investují třeba do nemocničních areálů a dalších věcí. Takže to skutečně nestojí jenom na kancelářích a ten vývoj není tak černý, jak se může na první pohled zdát.

Při pohledu na akciové indexy vidíme docela zajímavý pohled. V září jsme viděli z pohledu korunového investora posílení, jenže to posílení bylo dané primárně korunou. Indexy naopak klesaly po rozhodnutí FEDu, které směřovalo k tomu, že úrokové sazby v letošním roce ještě porostou a posun dolů nebude tak rychlý. Tím se nám jako korunovým investorům otevírá zajímavé okno, kdy můžeme dnes nastupovat do kurzů se zajímavým poklesem. Vidíme tady na fair value, že čára je v modrém, to znamená trh je z pohledu Morningstaru podhodnocený a při nástupu konkrétně tady v tomto případě do akcií využíváme nějaký diskont a je tam potenciál toho, že vyděláme. A udělat to můžeme za zajímavých podmínek právě díky tomu korunovému rozdílu. Takže i když dnes už jste v pozicích jako korunoví investoři, můžete klidně dokupovat, aniž byste měli mít pocit, že jste na tom, co jste už do teď měli, prodělali.

Dan: Podíváme se ještě na jeden graf, který ukazuje, proč S&P 500, na kterém to bylo vidět nejvýrazněji, po zasedání FEDu tak zásadně poklesl. Krom toho, že očekávají další navýšení úrokových sazeb, tak oni změnili i očekávání, výhled do budoucna. Předchozí výhled jsou ty červené tečkované čáry a ty ukazují, že by úrokové sazby měly v následujících letech klesat mnohem rychleji. Kdežto po zasedání, které proběhlo teď v září, se to posunulo směrem nahoru. To znamená, oni budou úrokové sazby posouvat postupně dolů, ale mnohem pomaleji, než se očekávalo. To je to, co trh reflektoval a bylo to pro něj neočekávané. To je důvod, proč poklesl, protože to nečekal. FED k tomu přistoupil, protože jsme mohli vidět, že poslední hodnoty inflace byly 3,7 %, což oproti předchozím 3,2 % znamená, že inflační růst zrychlil. To je to, proti čemu teď centrální banky bojují, snaží se ho za každou cenu zpomalit a on jim zrychlil. Takže i za cenu toho, že vidíme velmi nepatrný útlum na trhu práce, trochu zhoršení, tak inflace je pro americkou centrální banku i pro ostatní centrální banky tak podstatná, že upravily své výhledy a jsou spíš opatrnější v měnové politice.

Jiří: To je, myslím si, zajímavá zpráva, říká nám dvě věci. Že úrokové sazby budou vyšší pravděpodobně delší dobu, než jsme si původně mysleli, a bude to určitě platit nejenom pro Ameriku, ale i pro Českou republiku. Zároveň důvod, proč sazby budou vyšší, je ten, že inflace bude zřejmě vyšší delší dobu, než jsme očekávali. Inflační cíl České národní banky je na úrovni 2 % k polovině příštího roku. To je z mého pohledu spíš takovou vizí a snem než předpokládanou realitou. Z tohoto hlediska chci jenom znovu apelovat, abyste přemýšleli, jestli mají vaše dlouhodobé peníze ležet i dnes na spořicích účtech, kde přes veškerý atraktivní krátkodobý nominální výnos dlouhodobě bohužel ztrácí a s jistotou přináší výnos nižší, než je inflace.

To je dnes od nás s Danem všechno, děkujeme za pozornost.

Pokud vás zajímá víc informací a nějaké konkrétní příklady, nezapomeňte si pustit i náš podcast, kde rozvedeme tato témata víc do hloubky v našich Investičních výhledech. My se s Danem těšíme zase u dalšího dílu příští měsíc na viděnou.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/daniel-majstorovic/" target="_self">Ing. Daniel Majstorović</a>

Ing. Daniel Majstorović

Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Jak investovat s Warrenem Buffettem

Jak se stát akcionářem společnosti Warrena Buffetta a pár zajímavostí z letošního setkání akcionářů Berkshire Hathaway se dozvíte v tomto článku.

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.