Aktuality z finančních trhů 11/2020

autor: | 18. listopadu 2020

Textový přepis videa

Dobrý den, já Vás vítám u dalších aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc říjen. Mé jméno je Jiří Cimpel a dnes tu se mnou bude analytik naší firmy Dan Majstorović.

Dan: Ahoj Jirko, dobrý den.

Jiří: Máme za sebou další zajímavý měsíc, ten měsíc byl primárně volební a určitě tím hlavním tématem pro finanční trhy byly volby prezidenta ve Spojených státech a tím druhým tématem samozřejmě byla probíhající  vlna Covidu a opatřeních s ní spojených. Zajímavé je určitě to, že vítězství Joa Bidena proběhlo celkem v klidu bez větších ataků ze strany současného prezidenta nebo jeho příznivců, doufejme, že to tak vydrží i nadále. Zároveň je dobré zhodnotit, že vítězství Joa Bidena nebylo pro finanční trhy negativní zprávou a trhy a investoři reagovali pozitivně. Jak vidíme na grafu, akcie posilovaly a to nejen  ty americké ale i evropské, kde to jejich posílení bylo velmi významné – v tom letošním roce bylo jedním z nejvyšších –  a vidíme, že i na evropských akciích jsme téměř na těch lednových maximech. Jinak můžeme vidět že globální akcie jsou na letošní úrovni kolem 7-7,5% pro korunového investora v zisku a paradoxně i přesto, jak byl letošní rok novátorský i pro finanční trhy a přinesl mnoho negativního z pohledu ekonomiky – zažíváme období, kdy se reálně nacházíme skutečně v recesi, vidíme několik kvartálů po sobě, že poklesy v ziskovosti a v produkci jsou nejen v lokální ale i v globální úrovni nižší než v minulosti byly – přesto jsou investoři velmi pozitivní, optimističtí, a vidíme vlastně rok, kdy pokud udrží trhy tyto hodnoty do konce roku, tak vlastně se pro akciové investory nestalo nic extrémního. Dokonce i ta volatilita, ta kolísavost té investice nebyla pro korunového investora nijak přehnaná. Vidíme, že ten pokles byl v řádu 10%, korigoval ho pozitivní vliv posilování dolaru v těch největších poklesech, který tlumil ty výkyvy. A tak ani ten investor, který sledoval ty trhy v průběhu času, nemusel být extrémně v panice. Ten optimální investor, který je dlouhodobý a „zapomněl“ na to, že tam ty investice má a podívá se na ně až v tomto okamžiku, může vyhodnotit, že tento rok nebyl v ničem extra speciální.

Když se podíváme v trochu delším časovém horizontu a budeme vyhodnocovat výsledky akcií za období posledních 3 let (od začátku roku 2018), tak i přesto, že jsme v těchto letech zažili 2 roky velmi dynamické, protože rok 2018 byl pro většinu aktiv záporný – vidíme to na té první vlně, ze které se trhy  vzpamatovávaly v tom následujícím roce 2019 – a pak v roce 2020 přišel Covid a opatření s ním spojená, která znamenala poklesy na aktivech, tak i přes oba dva tyto negativní roky (vlastně 2 ze 3 byly velmi specifické a ne úplně pozitivní pro aktiva) tak vlastně končíme na 32% zhodnocení na globálních akciích, což je přesně to, co od těch akciových trhů chceme a očekáváme.

Dan: Já bych možná jen doplnil, že sledujeme jednotlivé třídy aktiv, jak se chovají komodity v podobě zlata, jak se chovají protiinflační dluhopisy, jak se chovají nemovitostní akcie a jak se chovají akciové trhy, tak krásně vidíme, že zrovna v tom posledním povolebním období vidíme růst akcií a naproti tomu vidíme pokles ať už zlata, tak i těch protiinflačních dluhopisů. Je to poměrně standardní stav, takhle by to mělo fungovat. Pokud i Vy máte takhle sestavené své portfolio , pak je úplně v pořádku, že vidíte jak některé ty pozice klesají  a některé rostou, protože tím vyrovnáváte ty výkyvy.

Dan: Pak nás zaujal článek od Visual capitalist – respektive taková statistika, kde se ptali lidí, co by udělali s 10.000,-USD,  pokud by je museli zainvestovat naráz na jednu věc. Zajímavé je to, že od průřezu ať už od mileniálů až po ty 55+ věku se shodují na tom, že by je použili na splacení dluhů. Což je relativně logické z pohledu emočního, z pohledu toho, že nechci mít závazky, na druhou stranu pokud mám mít dneska hypotéku s úrokovou sazbou kolem 2% (někdy i pod 2%) a stejný objem peněz mít zainvestováno dejme tomu za 5-6%, pak z logiky věci se mi nevyplatí použít volné peníze na splacení dluhu, protože stejné peníze mi mohou vydělávat víc než mě stojí ten dluh a vlastně tím nenesu ani zásadně vysoké riziko, protože kdyby se něco pokazilo, tak můžu ty peníze použít na splacení toho dluhu.

Dan:  A teď možná nechám, Jirko, posledních pár slov pro Tebe…

Jiří: My jsme se na ten závěr letošního roku rozhodli, že pro Vás připravíme takovou vánoční akci. V posledních týdnech jsme zaznamenali větší a větší vlnu zájmu o naše materiály v podobě balíčků „Investuj sám“, kde najdete příručku, jak investovat sami do pasivních fondů, naučíme Vás, jak si sestavit svoje portfolio, jak si založit účet na platformě, vytvořit si vlastní investiční plán… a druhý ten materiál byl balíček zaměřený na penze, kde popisujeme, jak si sami můžete zkontrolovat svůj výpis z důchodového účtu a zkontrolovat si, že Vám tam nic nechybí, případně ho optimalizovat. Ty balíčky dnes stojí 500,-Kč a my jsme se rozhodli, že Vám nadělíme takový 1.vánoční dárek a zlevníme pro Vás ty balíčky pro to následující období na polovinu, tzn. že ode dneška je můžete na našich webových stránkách v sekci e-shop stahovat a nakupovat za 250,-Kč. Tak doufám, že to bude pro Vás pozitivní zpráva a že kdo z Vás ještě nabídku nevyužil, že využijete a na ty dlouhé zimní večery to pro Vás bude příjemné rozptýlení.
Z naší strany je to dneska vše, přejeme Vám ať si ten začátek adventního času užijete, ať na Vás nedopadají žádné splíny a podzimní deprese a budeme se těšit u dalších aktualit zase na viděnou.

Dan:  Na viděnou

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů červen 2024

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.