Aktuality z finančních trhů 2/2022

autor: | 1. února 2022

Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš podcast Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy 2/2022 – co když se z korekce stane „medvěd“. nebo na youtube: Investiční výhledy 2022- pouhá korekce trhu nebo na nás číhá „medvěd“?

Textový přepis

Jiří: Vítám vás u dalších aktualit na finančních trzích. Jsou to novoroční aktuality a začínáme lednem 2022. Tématem dnešních aktualit budou samozřejmě poklesy na finančních trzích a pokusíme se s Danem ukázat i to, co můžeme čekat dál. Moje jméno je Jiří Cimpel a spolu se mnou tady dnes bude společník a analytik naší firmy Dan Majstorović. Ahoj Dane.

Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den.

Pojďme se na to podívat od začátku letošního roku. Co jste asi všichni zaznamenali, byl pokles o přibližně 10 % jak na amerických akciích, tak na světovém indexu. Když se na to ale podíváme z delšího časového úseku od začátku loňského roku, Jirko, jak to vidíš?

Jiří: Je dobré říci, že samozřejmě jako investoři máme hrozně krátkou paměť, takže se díváme pár týdnů zpátky do minulosti. Ale když si to trošičku protáhneme, máme najednou z poklesu 10 % na horizontu dvanácti nebo třinácti měsíců vlastně situaci, kdy jsme třeba +12 % nebo +16 % na amerických akciích.

Pokud byste jako dlouhodobí investoři sledovali své portfolio málo často a dívali jste se na něj třeba s roční frekvencí, tak pokud by ta roční frekvence byla zrovna teď, řekli byste si: „Jo, fajn, můj výnos je 12 % na akciích. Já jsem vlastně spokojenej, zavírám aplikaci a otevřu ji zase příští rok koncem ledna a podívám se, jak jsem dopad.“

Tohle je jeden tip, jak poklesy zvládnout, radši se prostě věnujte jiným aktivitám. Oprašte nějaké koníčky, otevřete sbírky motýlů nebo známek, dejte si dohromady kolo na sezónu a netravte svou mysl tím, že budete každých pět minut otvírat aplikaci a sledovat, o kolik vám to zrovna pokleslo?

Dan: Ideálně se na to podívejte ještě v delším časovém úseku. Když se podíváte na delší časový horizont, který můžete vidět na grafu od roku 2018, vidíte, že ta korekce, ten pokles o 10 % není nic nenormálního. Když se podíváme na covidovou korekci, tam byl propad podstatně vyšší v březnu roku 2020. A i předcovidový propad v roce 2018 byl relativně významný, pokud na to budu koukat v ten daný okamžik. Ale jak vidíme, dnes je to pro nás vlastně zanedbatelný pokles, na který možná tak vzpomeneme, víme, o co šlo, ale není to něco, z čeho bychom si trhali vlasy.

Jiří: Zároveň je dobré říct, že každý pokles je příležitostí a měli byste na něm hledat spíš pozitiva, než negativa. Ještě před pár týdny investoři plakali, že jsou akcie na historických maximech a že neví, jestli mají nakupovat a podobně. Tak teď je ta doba, kdy můžete nakupovat ve výprodejových slevách a nakupujete za ceny, které byly loni v dubnu. Jako investoři se můžete trošku vrátit zpátky do minulosti a nakoupit něco, co jste ještě před pár týdny koupit nemohli.

My třeba jsme spustili nákupní kampaně a doporučení našim klientům pro nákupy už v minulém týdnu právě při překonání hranice -10 %. Takže první vlny nákupů už probíhají, ale pozor samozřejmě, nemusí to být konec poklesů. To znamená, pokud začnete nakupovat, nechte si přece jenom ještě nějakou „cash“ na to, kdyby pokles pokračoval, protože samozřejmě může přijít ještě větší sleva, ale k tomu se dostaneme za chviličku.

Tady bych jenom krátce zmínil, jak se vlastně chovala i další aktiva kromě akcií. Můžete vidět, že kromě zlata klesalo od začátku roku všechno. Zlato je v takové nějaké vyčkávací pozici. My využíváme burzovně obchodované zlato jako pojistku proti poklesům. Řekněme, že jeho role v portfoliích nastane v případě, kdy investoři skutečně vyhodnotí, že pokles není krátkodobý, že bude ještě pokračovat. Potom můžeme čekat na zlatě posílení a třeba právě korigování poklesu ze strany akcií.

Dane, co se stane, když to bude pokračovat?

Dan: Když to bude pokračovat a protneme magickou hranici poklesu o 20 %, měli bychom se začít bavit o medvědím trhu. Medvědí trh může být sice bolestivý, ale vlastně to není nic nepřirozeného. Je to něco, co na dlouhodobém investičním horizontu běžně přichází. Musíme s tím počítat, za každým býkem stojí medvěd.

Co je důležité si uvědomit a co můžete vidět, že červené oblasti grafu jsou medvědi a ty mnohem větší modré oblasti jsou býčí trhy. Tedy většinu času strávíte na býčím trhu. Je potřeba si to jenom uvědomit, nezpanikařit a projít medvědím trhem jako běžnou součástí vašeho investičního života.

Jiří: Když bychom se podívali na základní sedmero medvědích trhů, tak Dan již správně říkal, že začíná poklesem o 20 %. Jakmile ta hranice protne 20 %, už se trh hodnotí jako medvědí. Je dobré si uvědomit, že v případě medvědího trhu akcie v průměru klesaly o 36 %, ale v tom býčím trhu, který vždy po medvědovi následuje, rostly v průměru o 114 %. To znamená, že růst je vždy silnější než pokles.

Je také dobré vědět, že medvědí trh není nic neobvyklého, od roku 1928 jsme jich zažili už 26. Býčích bylo 27, ale to tak je, že po každém býkovi přichází medvěd a po každém medvědovi přichází býk, takže to vždy bude podobné číslo. Historicky medvědí trhy trvaly v průměru 10 měsíců a ty býčí naopak trvaly necelé 3 roky. Tedy většinu času vašeho investorského života strávíte na trzích býčích v té růstové fázi a výrazně menší část v poklesech.

Dlouhodobý průměr ukazuje, že medvědí trh přichází v průměru každé necelé 4 roky. Ale pokud bychom se podívali od druhé světové války dál, ten interval se prodlužuje a bylo to už kolem pěti let. Poslední dekáda naznačuje, že ta frekvence by mohla být do budoucna zase o kousek větší, že bychom mohli ještě delší dobu setrvávat na býčích trzích a kratší dobu na těch medvědích, což je samozřejmě pozitivní.

Na dlouhodobém horizontu, pokud investujete a je vám dneska třicet, budete mít portfolio do osmdesáti, devadesáti, budete na trhu 50 let, uvědomte si, že těch medvědů zažijete v průměru 10–14. Tím pádem se z medvědího trhu nestává něco, čeho byste se měli obávat. Je to možná takový adrenalinový zážitek. Máte šanci si ulovit zvíře, ulovit toho medvěda, kterého si pak můžete pověsit na zeď, pokud nad ním vyhrajete. Tou pomyslnou výhrou nad medvědem a vaší trofejí bude to, že nezpanikaříte, nebudete likvidovat pozice, nebudete prodávat, nebudete realizovat ztráty. Můžete si toho medvěda jenom vysedět, počkat až přejde a v ideálním případě se na jeho hřbetě můžete svézt. Pokud máte hotovost, tak v medvědovi je samozřejmě ideální nakupovat.

My tím s Danem nechceme říct, že čekáme, že přijde medvědí trh, ale obecně chceme říct, že byste vždycky měli čekat spíš ty horší scénáře. My třeba při práci s portfolii našich klientů vždy počítáme s tím, že taková situace nastane. Vždy plánujeme investiční plán tak, aby fungoval, aby si klient splnil svoje cíle, i kdyby zrovna zítra začal medvědí trh, měli jsme tady rok poklesů a nemohli jsme vybírat.  S tím vždy kalkulujte, vždy mějte ještě hotovostní rezervu, ze které můžete čerpat třeba na financování renty nebo dalších cílů, které máte. A pokud je váš horizont dlouhodobý, tak skutečně, ať už ta korekce nebo medvěd, jsou pro vás primárně příležitostí.

To je dnes z naší strany všechno. Děkujeme za pozornost, přejeme pevné investorské nervy a budeme se těšit zase u dalších aktualit za měsíc na viděnou nebo na slyšenou.

Dan: Na viděnou.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.