Aktuality z finančních trhů 3/2023

autor: | 1. března 2023

Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš podcast Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy 3/2023 | Investiční portfolia v posledních 10 letech a výhled na rok 2023 nebo na youtube: Investiční výhledy 3/2023 | Investiční portfolia v posledních 10 letech a výhled na rok 2023.

Textový přepis

Jiří: Vítám vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc únor. Doufám, že budeme posly dobrých zpráv, protože od začátku roku se nám trhy zatím posouvají tím správným směrem, který chce vidět asi každý investor, a to směrem vzhůru. Moje jméno je Jiří Cimpel a spolu se mnou tady bude analytik a společník Dan Majstorović. Ahoj, Dane.  

Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den.  

Jiří: Jak už jsem naznačoval na začátku, trhy od začátku roku pokračují v růstu. I v měsíci únoru jsme viděli růst vlastně na všech třídách, jak na amerických akciích, tak evropských i na globálním mixu. Co je oproti loňskému roku takové specifické, je to, že se nám prohodilo pořadí a Evropa svou výkonností v tom letošním roce dvojnásobně překonává Ameriku. Možná bych na tomto příkladě uvedl jenom to, že diverzifikace, mix aktiv a sázka ne na jednu kartu, ale pokud možno na celý svět, se v tomto případě může vyplatit. Jak, Dane, vypadal takovýto obrázek v delším časovém horizontu? Je už Evropa před Amerikou? 

Dan: Bylo by hrozně zajímavé, kdyby to nastalo, ale ještě tomu tak není. Evropa v dlouhém horizontu stále zaostává poměrně výrazně za Amerikou. Ale co jsi moc hezky popsal, je nespoléhat jenom na jeden region — na Ameriku nebo Evropu. Neznamená, že co vidíme v letošním roce, se nemůže do budoucna stát i v nějakém delším časovém úseku. Potom samozřejmě chcete být i v Evropě, nejenom v Americe. Proto používáme většinou globální indexy, kde jsou oba tyto regiony, a dnes samozřejmě světový index participuje i na růstu Evropy. 

Jiří: Takže když se tě budu ptát, jak to bude na tomto grafu s dlouhým horizontem třeba za 2 roky, tak mi odpověď asi nedáš?  

Dan: To nedám. Nebudu ani zkoušet věštit.  

Jiří: Tady je, myslím si, docela dobře vidět, že buď se přikloním k zelené Americe, nebo k červené Evropě. Nebo si to dramaticky zjednoduším a budu mít jistotu, že budu vždy někde mezi nimi. Koupím tu modrou čáru uprostřed, což je právě globální index MSCI World, který zahrnuje 1700 největších firem z developed market trhu, to znamená z rozvinutého světa.  

Když se podíváme na jednotlivé třídy aktiv, v minulém měsíci jsme viděli, že od začátku roku došlo k dalšímu navýšení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky, což mělo pochopitelně negativní vliv na ceny dluhopisů, které klesly v minulém měsíci. Na druhou stranu jsme viděli růst nemovitostních akcií a stejně jsme viděli růst na klasických akciích. Zlato se nám teď tak trochu vlní navrchu. Uvidíme, jakým směrem bude pokračovat dál. 

Dan: Tady je podobný pohled od J.P. Morgan na trochu širší škálu aktiv. Mě zaujal, když jsem točil webinář pro našeho investičního zprostředkovatele pro ostatní poradce na téma emerging markets, rozvojové trhy. Tato tabulka krásně ukazuje, jak se daří akciím na rozvojových a rozvíjejících se trzích. Je to taková ta fialová položka se zkratkou EM – emerging market. Když se podíváte, většinu času od roku 2008 do roku 2022 se nachází v dolní polovině tabulky. Zároveň, když se podíváte na poslední dva sloupce. V předposledním sloupci se nachází třetí od konce, to znamená jejich výnos byl třetí nejnižší, lehce nad hotovostí, ale kolísavost, což je ten poslední sloupec, je třetí nejvyšší. To není úplně to, co byste chtěli.  

Důvod, proč to tady zmiňuji, je, abyste se zamysleli, do jakých typů akciových indexů vstupujete. Je dobré diverzifikovat nejenom v rámci regionu, ale zvážit i to, že mohu kupovat v rámci regionu i rozvinuté trhy, které samozřejmě budou bezpečnější, budou méně kolísavé a mohou mi přinést ve finále větší výnos. Za mě je to zpráva, kterou mi J.P. Morgan říká, jak si snížit nějakou rizikovost v portfoliu na dlouhém horizontu? 

Jiří: Mně na tom obrázku přijde ještě zajímavé i v předposledním sloupci, že můžeme vidět anualizovaný výnos, to znamená výnos přepočtený na rok za posledních mnoho let, kde můžeme vidět, že na vrcholu jsou Large Cap, to znamená velké akcie, velké firmy. Pod nimi jsou Small Cap, malé společnosti. Pod nimi jsou nemovitosti nebo nemovitostní akcie REITs. Pak následuje výnosově mix, to znamená nějaká alokace, kde jsou namíchaná všechna aktiva. V závěsu za tím jsou dluhopisy High Yield a pak klasické státní dluhopisy. To jsou vlastně i základní kategorie aktiv, které třeba my v našich portfoliích využíváme, se kterými nejčastěji pracujeme.  

Jako poslední obrázek jsme dnes vybrali výhled na HDP nebo na růst HDP v letošním roce z dílny Visual Capitalist, který ukazuje docela zajímavý pohled mezinárodního měnového fondu, kde, ač se mluví pořád o přicházející recesi, v ekonomických výhledech zatím reálně nikde úplně vidět není. Třeba na půdě Evropy se dokonce v posledních analýzách začíná mluvit o tom, že Evropa se možná recesi úplně vyhne a na půdě americké se možná nějaké mírné recese dočkáme ke konci letošního roku. Trošku nám to s Danem hatí naše plány, protože jsme, myslím v minulém nebo předminulém díle našich Aktualit, predikovali, že s recesí by mohlo přijít zvolnění rétoriky ze strany centrálních bank a spolu s tím i otočka na akciovém trhu. Teď budeme zvědavě vyčkávat, jestli bude nějaký jiný impuls, který by trh poslal rychleji nahoru, nebo jestli už to, co teď vidíme, je nějaký postupný návrat v cenách. Každopádně podle Mezinárodního měnového fondu to na globální recesi nevypadá. Z pohledu ekonomiky by mohly být další měsíce celkem pozitivní.  

To je dnes z naší strany všechno. Děkujeme vám za pozornost. My s Danem samozřejmě rozebereme jednotlivé obrázky ještě trochu více do detailu v našem podcastu, takže pokud budete chtít delší a hlubší detail, nezapomeňte naladit náš Investiční podcast: Cesta rentiéra. Díky za pozornost a těšíme se zase u dalších Aktualit brzy na viděnou. 

Dan: Na viděnou. 

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/daniel-majstorovic/" target="_self">Ing. Daniel Majstorović</a>

Ing. Daniel Majstorović

Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů červenec 2024 

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Aktuality z finančních trhů červen 2024

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Přečtěte si také …

Investice

Dvě největší investiční chyby

Většina investorů odkládá stranou peníze s cílem stát se jednoho dne rentiérem - to znamená být finančně nezávislý na příjmu ze zaměstnání nebo...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.