Aktuality z finančních trhů 7/2023

autor: | 3. července 2023

Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P | červenec 2023 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P | červenec 2023.

Textový přepis

Jiří: Vítám vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů tentokrát za měsíc červen. Podíváme se, jak se dařilo finančním trhům v tom předprázdninovém období. Podíváme se i na zajímavé analýzy a aktuality, které se objevily v průběhu minulého měsíce. Mé jméno je Jiří Cimpel a dnes tady budu výjimečně sám.  

Když se podíváme, jak se dařilo indexům od začátku letošního roku, vidíme, že od ledna vlastně všechny akciové indexy rostou. Jak Evropa, tak Amerika i mix globálních akcií přidávají zhodnocení minimálně na úrovni 6 %. Samozřejmě je důležité upozornit, že tohle je zajímavé pro investory, kteří investovali letos v lednu. Pro ty z vás, kteří už máte zainvestováno delší dobu, tenhle růst samozřejmě ještě neznamená čistý výnos, ale znamená postupný návrat k původním hodnotám.  

Trhy se teď nesou trochu na optimistické vlně, kterou budou mít prázdniny tendenci trošku zchladit. Zrovna prázdninové období bývá obdobím, kdy jdou trhy většinou spíš trochu do strany. Budeme s napětím čekat, co přijde na podzim.  

Tento obrázek ukazuje, jak se globální akcie pomaličku vrací ke svým maximům, které měly na začátku loňského roku. Vidíme, že globální index akcií MSCI World v korunovém vyjádření je aktuálně někde na úrovni pod −10 %. Pokud jste byli zainvestovaní už před poklesem, ještě pořád nejste na maximech, které portfolio mělo, ale pomaličku se k němu blížíte. Ta největší část poklesu byla na úrovni kolem −27 % na akciích a vidíme, že už je z více než poloviny srovnaná. Letošní rok nám hodnoty pomaličku navrací a uvidíme, jestli bude pozitivní trend pokračovat i v dalších měsících. 

Pokud se podíváme na trh v trochu delším časovém horizontu od roku 2018, můžeme vidět, že vlna, která v loňském roce proběhla, byla prostě pouze vlnou a dlouhodobí investoři jsou na svých portfoliích dlouhodobě v zisku. Je důležité si uvědomit, že to, co jsme viděli v loňském roce, nebyla vlastně zatím žádná finanční krize, ale byl to korekční pohyb, který bývá celkem běžnou záležitostí na trzích a je potřeba s ním počítat.  

Pokud se podíváme na srovnání aktiv, můžeme vidět, že pořád na dlouhodobém horizontu vítězí akcie. Na úrovni s nimi zůstává zlato, které přineslo od roku 2018 velmi atraktivní nárůst.  

Vidíme, že nemovitosti a dluhopisy dostaly primárně v posledním roce a půl zabrat velmi citelně. Důvod jsou v tomto případě hlavně úrokové sazby, které vystřelily nahoru z historického pohledu nebývalým tempem. Růst úrokových sazeb je samozřejmě jak pro dluhopisy, tak pro nemovitosti vždy negativní zprávou, protože v obou případech zdražuje úvěrování, zdražuje vstup kapitálu a to není pro daná aktiva příliš pozitivní. Na druhou stranu, pokud se dnes nacházíme poblíž maxim úrokových sazeb, můžeme očekávat, že právě nemovitosti a dluhopisy budou při otočení trendu, to znamená při začátku snižování úrokových sazeb, přinášet pozitivní výnos, respektive nadvýnos. Minulou ztrátu tak budou kompenzovat.  

Pro ty z vás, kteří již zainvestovaní jste, je potřeba vyčkat. Lze čekat, že v horizontu následujícího roku až dvou se situace v tomto směru významně zlepší. Pokud nejste zainvestovaní a vstupujete s novým kapitálem do investic, mají i tyhle třídy aktiv svoje místo v portfoliích a je dobré je nepřehlížet a nezapomínat na ně.  

Už jsem zmínil, že růst úrokových sazeb měl negativní vliv na ceny dluhopisů nebo nemovitostí. Na tomhle obrázku je velmi dobře vidět, jak se v posledním roce proměnila situace na nemovitostním trhu. Konkrétně zde se podíváme do USA, kde můžeme vidět, že cena za pořízení nového bydlení extrémně vystřelila právě v důsledku nárůstu úrokových sazeb. To znamená, že pokud si chcete koupit nové bydlení a berete si na to úvěr, jste na tom dnes mnohem hůř a bude vás stát nové bydlení mnohem víc peněz než v případě, že si to bydlení pronajmete.  

Myslím si, že podobný scénář jsme viděli i v České republice, kde i když ceny nájmů mírně narostly, rozdíl nárůstu úrokových sazeb a tím pádem i nárůst splátek hypoték byl mnohem extrémnější. Pokud si dnes vezmete hypotéku na nové bydlení a budete financovat většinu pořízení té nemovitosti hypotékou, bude splátka hypotéky řádově dvojnásobná než před pár lety. To samozřejmě nedokáže žádný růst nájmů v tuto chvíli vykompenzovat. Nájmy nerostly takovým tempem. Proto i u nás se pomalu dostáváme do úrovně, která je celkem běžná, kdy pronajmout si nemovitost je levnější než nemovitost pořídit.  

Poslední obrázek a analýza, kterou jsme z posledního měsíce vybrali, se zabývala pohledem na portfolio složené z 60 % z akcií a 40 % z dluhopisů, což se považuje za takovou střední balancovanou cestu pro velkou část investorů. My používáme Nobelovo portfolio, které je velmi blízké této strategii a doplňuje ke složce dluhopisové akcie nemovitostní, takže je mírně dynamičtější. Pro představu se ale můžeme podívat na srovnání tohoto klasického portfolia 60 na 40.  

Můžeme vidět, že pokles, který toto portfolio v roce 2002 zažilo, byl druhý nejvyšší a byl o malý kousek nižší, než zažilo v roce 2008. Já jsem postřehl v novinových článcích na začátku roku spoustu komentářů typu, jestli právě portfolio 60 na 40 není mrtvé. Byly způsobené hlavně tím, že skutečně v loňském roce klesaly jak akcie, tak dluhopisy, což je právě fenomén, kterému se snaží tohle portfolio předcházet. Snaží se, aby když akcie klesají, měly ceny dluhopisů tendenci spíš růst, protože většinou centrální banky v tu chvíli stimulují ekonomiku a snižují úrokové sazby.  

Loni se stalo, že klesaly akcie i dluhopisy a to samozřejmě pro investory v tomto typu portfolií nebyla dobrá zpráva, protože nebylo nic, co by pokles dokázalo brzdit. Přesto pokles skončil loni na −17 %, což nebylo takové drama. Vidíme, že trend nárůstu, v tuhle chvíli tažený akciemi, už nastoupil. V dalších obdobích, řekněme v dalším roce, čekáme, že se začne projevovat i nárůst na dluhopisech.  

Z mého pohledu tedy portfolio 60 na 40 nezemřelo. Prošlo si klasickou poklesovou fází, která k investicím patří. Pokud se podíváme na srovnání dlouhodobého výnosu, portfolio 60 na 40 nese dlouhodobě výnos kolem 8,3 % ročně. Pro srovnání, ve stejném období S&P 500 neslo v tomto období 9,4 % ročně. Myslím si, že pořád zůstává tohle portfolio ve hře a bude mít svoje místo na slunci. Minimálně my určitě budeme dál držet alokaci strategie Nobelova portfolia.  

To je z mojí letní části Aktualit všechno, my se budeme těšit u dalších aktualit už i s Danem Majstorovićem na viděnou. Já vám přeji, abyste si užili léto, užili si prázdniny a abyste je prožili ve zdraví a spokojenosti se svými nejbližšími. Díky a brzy zase na viděnou. 

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/jiri-cimpel/" target="_self">Jiří Cimpel, EFP</a>

Jiří Cimpel, EFP

Jsem přesvědčený, že čemu rozumíte, toho se nebojíte. Proto se již řadu let věnuji publikační činnosti a pravidelně vzdělávám českou veřejnost v oblasti investic. S investicemi svými i našich klientů jsem prošel většinu období, které finanční trhy přináší a sdílím s Vámi zkušenosti, které jsem za tuto dobu získal. Vycházím i z teoretických znalostí, které jsem získal v uplynulých letech, kdy jsem dosáhl na prestižní evropské certifikáty a tituly EFA a EFP.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.