Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P | srpen 2023 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P | srpen 2023.
Textový přepis
Jiří: Vítáme vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc červenec. Moje jméno je Jiří Cimpel a spolu se mnou je tady náš analytik a společník ve firmě Dan Majstorović. Ahoj, Dane.
Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den.
Jiří: Pojďme se podívat, co se událo na finančních trzích v posledním měsíci, protože toho bylo celkem dost minimálně z pohledu růstu finančních trhů.
Letní měsíce bývají většinou takovou okurkovou sezónou, ale letos toto očekávání určitě nenaplňují. Naopak trhy nabraly vysoké tempo a na grafu vidíte, že skutečně v minulém měsíci přidaly významná procenta nárůstu. Mohou za to hodně pozitivní kvartální výsledky i předvídatelná politika centrálních bank, o které se budeme bavit za chviličku.
Každopádně od začátku roku jsme na globálních akciích na úrovni +14 %, což už je velmi zajímavé tempo růstu speciálně pro všechny, kteří ještě před pár měsíci tvrdili, že trhy budou klesat nebo stagnovat. Nechci říci, že je vyhráno a že už nemůže přijít žádná korekce. Ale určitě pro ty z vás, kteří na trhu od začátku roku nejste a třeba čekáte v cashi, toto může být zbytečná ztráta, kterou jste mohli realizovat, je to zisk, který jste nevydělali.
Na druhou stranu, Dane, jak to vypadá od posledního maxima? Jsou už trhy na maximech?
Dan: To je zajímavý pohled. Když se na to podíváme v dolarovém vyjádření, nebudeme započítávat kurzové rozdíly oproti koruně, tak od ledna roku 2022, kdy bylo poslední maximum, už jsme jenom −5,9 %. Řekl bych, že se velmi propisuje optimistická nálada na trhu i strach lidí, aby nepřišli o nějakou příležitost. Proto se do toho trhu pouští, ačkoliv třeba nemusíme mít nutně vyhráno, ale je to jeden z hnacích motorů růstu, který jsme mohli za poslední měsíc vidět.
Jiří: Když se podíváme na trhy v trochu delším časovém horizontu, můžeme vidět, že se akcie skutečně pomalu blíží na úrovně svých maxim. Zde vidíme indexy v korunovém vyjádření po započtení měnových kurzů a vidíme, že na globálních akciích (modrá čára) jsme skutečně velmi blízko hranice maxima na začátku loňského roku. Snad se nám blýská na lepší časy. Nyní samozřejmě čekáme, jak bude ekonomika reagovat na vysoké úrokové sazby. To ještě může být něco, co zamíchá kartami. Každopádně ty největší poklesy související s korekcí loňského roku mají trhy v tuhle chvíli zřejmě za sebou.
Dan: Doufejme, že to nejhorší máme za sebou i z pohledu dalších tříd aktiv. Abychom nekoukali jen na akcie, z pohledu zlata můžeme vidět oproti akciím mírnou stagnaci. Neví, kterou cestou se vydat, právě díky akciovému růstu. Zároveň vidíme i nemovitostní sektor (červená čára), pro který byl ten poslední měsíc také pozitivní. Vyhlíží nějakou možnost zmírnění měnové politiky a možná vyhlíží i do budoucna pokles úrokových sazeb. Poslední kategorie je tam spíš u země, dluhopisy (modrá čára) vyčkávají období, kdy se ustálí měnová politika a úrokové sazby. Nějaký větší trend od nich očekáváme až v momentě, kdy klesnou nebo začnou klesat úrokové sazby. Tehdy se promítne růst jejich ceny.
Jiří: Myslím si, že na obrázku je dobře vidět i určitý potenciál, který mají některá aktiva do dalších let. Vidíme, že akcie se pohybují velmi blízko té úrovni maxim z počátku loňského roku, ale dluhopisy a nemovitosti jsou pořád poblíž nějakých svých minim, svého dna. Vidíme, že dluhopisy teď můžeme nakupovat za ceny, které byly na začátku roku 2018, takže se tady díváme v podstatě 5 let do minulosti. Nemovitosti jsou také poblíž téhle hranice. Obě tato aktiva budou reagovat pozitivně na okamžik, kdy úrokové sazby začnou klesat, nebo minimálně přestanou růst.
To je i téma dalšího slajdu, kde chceme ukázat, že americká centrální banka navyšovala úrokové sazby v úrovni, která byla trhem očekávaná, takže trh nereagoval negativně. Naopak to byla spíš pozitivní reakce a akcie měly tendenci posilovat. Česká centrální banka zůstává v sazbách na úrovni kolem 7 %.
Je důležité si uvědomit, že sazby se dostávají poblíž svých maxim, snižuje se tzv. diferenciál, tedy rozdíl mezi úrokovými sazbami ČNB a ostatních centrálních bank. Tím se snižuje potenciál kurzových pohybů, respektive se snižuje potenciál posilování české koruny. Vidíme to i v posledních týdnech, kdy má koruna tendenci vůči hlavním měnám – euru a dolaru – spíš oslabovat. I vzhledem k tomu, že se úrokový diferenciál pravděpodobně nebude zvětšovat a ČNB nebude navyšovat sazby, není příliš prostoru pro to, aby koruna v dalších měsících posilovala. To je samozřejmě pro nás jako investory, kteří jsme zainvestovaní, pozitivní, protože nějaké oslabování koruny nám přináší pozitivní růst do portfolia v přepočtu do české koruny.
Dan: Na závěr jsme si připravili zajímavý vývoj od roku 1802 do roku 2020, který zpracoval institut CFA. Krásně ukazuje reálné výnosy jednotlivých aktiv v Americe. Reálný výnos znamená očištěný o inflaci, snížený o inflaci, která historicky byla. Můžeme krásně vidět jednotlivé křivky, kde dominují americké akcie (bílá křivka), pod nimi jsou konzervativnější dluhopisy (fialová křivka), pokladniční poukázky nebo krátkodobé dluhopisy (zelená křivka) a níž už je zlato a potom dolar, což je vlastně hodnota 1 $ v tom čase. Tam můžeme krásně vidět, jak se inflace podepisuje na hodnotě 1 $. Je vidět, kdo je tahounem, kdo umí dlouhodobě bojovat s inflací a proč zastávají ve většině portfolií dominantní postavení akcie. Jsou to aktiva, která jsou produktivní, zvládají vytvářet novou hodnotu, nějakou přidanou hodnotu, vytvářet zisky, chtějí zvyšovat tržby a tak podobně. To je hnací motor, který potřebujeme mít, abychom si dlouhodobě zvládli poradit s inflací.
Jiří: Díky za tu tečku. Já doufám, že to dnes bylo pro vás užitečné a my se samozřejmě budeme s Danem těšit zase u dalších Aktualit na viděnou. Přejeme vám příjemně strávený zbytek prázdnin, zbytek srpnových dní. Doufejme, že budou také slunečné a ne jenom deštivé, jak zažíváme v posledních dnech. Díky za pozornost a na viděnou.
Dan: Na viděnou.