Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P červen 2024 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P červen 2024.
Textový přepis
Jiří: Vítám vás u červnových Aktualit z finančních trhů, kde se podíváme na to, jak se dařilo trhům v uplynulém měsíci květnu, a máme pro vás s Danem připraveno i pár zajímavostí ohledně toho, jak vychází anebo možná spíš nevychází předpovědi analytiků. Moje jméno je Jiří Cimpel a spolu se mnou je tady jako vždy analytik a společník Dan Majstorović. Ahoj, Dane.
Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den.
Pojďme se podívat, jak se trhům daří od začátku letošního roku. Vidíme, že celkem pozitivně, na Americe jsme necelých 13 % plus, obdobně je na tom i světový akciový index a dohánět je začíná i Evropa. Evropa to dohání zejména kvůli tomu, že Amerika zhoršila výhled na snižování úrokových sazeb, takže Evropa měla trochu šanci to v letošním roce dohnat. Zároveň ale můžeme vidět, že se růst od posledních maxim na amerických i světových indexech trochu zastavil a zatím se očekává, jak se to bude vyvíjet dál.
Jiří: Když se podíváme na dlouhodobější výhled, můžeme vidět, že akciové trhy skutečně dohnaly velkou část toho, co nenarostly nebo třeba poklesly v posledních dvou letech. V horizontu od roku 2018 jsme na globálních akciích na úrovni téměř 100% zhodnocení, je to 95,8 %, Amerika dokonce 126 %, Evropa bohužel zaostává na 52 %. V posledních měsících můžeme vidět nejen, že trhy si trošku vydechly po tom spurtu, který jsme viděli poslední rok, ale zároveň dochází i k měnovému vlivu. Koruna posiluje na úkor dolaru nebo eura a tím samozřejmě část výnosů pro korunové investory tlumí. My tyto indexy samozřejmě ukazujeme v české koruně. Za posilováním koruny můžeme vidět oddalování snížení úrokových sazeb ze strany centrálních bank v zahraničí. To samozřejmě české koruně v tomto směru výrazně pomohlo.
Dan: Pokud se podíváme i na ostatní typy aktiv, jako jsou zlato, nemovitosti a dluhopisy, udělalo v porovnání s akciemi asi nejzajímavější pohyb během letošního roku zlato. Není to vlastně nic překvapivého, když si uvědomíme, v jakém období se nacházíme. Bavíme se o období vysoké kolísavosti, máme tady stále geopolitické napětí, volební období v Americe a nejenom tam… Zároveň pořád přetrvává nejistota ohledně inflačního vývoje, a to všechno dohromady s očekáváním, kam se budou vyvíjet úrokové sazby, pomáhá růstu ceny zlata, respektive přelivu peněz do zlata jako bezpečného přístavu. To jsou zásadní faktory, které stály za růstem ceny zlata.
Zároveň vidíme určité ochlazení u nemovitostí právě díky tomu, že došlo k oddálení snižování úrokových sazeb v Americe. Akcie nemovitostních společností tím trpí, protože jsou hodně závislé na dluhovém financování. Čím déle budou úrokové sazby vysoko, tím víc budou trpět a nebudou realizovat zisky tak, jak potřebují. Tam se očekává, až dojde k tomu prvnímu snížení úrokových sazeb.
Jiří: Já bych k tomu zlatu doplnil, že před pár dny vyšel i každoroční Global Wealth Report za family offices, kde oni vždy vyhodnocují, jaké výzvy a jaká rizika vnímají nejbohatší rodiny světa a jejich správci na globálním trhu. A právě ta geopolitická rizika, která můžeme vnímat ať v rámci Evropy nebo Blízkého východu, jsou v tuto chvíli tím největším rizikem, které rodiny objektivně vnímají. To je právě to, co se odráží v ceně zlata.
Když se podíváme na slibované predikce, tak tady první obrázek, co jsme si připravili, je výhled na snižování úrokových sazeb ze strany FEDu. Vidíte tam dvě čáry, ta modrá je výhled, který platil ke konci loňského roku, a oranžová je výhled, který platí z pohledu analytiků k současné chvíli. Můžeme vidět, že podle analytiků jsme teď měli být už pod 5 %, už jsme za sebou měli mít nějaké to snižování. Realita je taková, že FED zatím setrvává v pozici, nesnižuje a místo odhadovaných šesti až sedmi snížení úrokových sazeb v letošním roce trh nově předpokládá, že by mělo dojít k jednomu až dvěma snížením. A pozor, pořád se bavíme o předpovědi. Teprve až na konci roku si budeme moci říct, jestli se ta oranžová čára alespoň přiblížila realitě, nebo jestli třeba bude i ona daleko od reality, stejně jako byla ta modrá. Tím samozřejmě chceme ukázat, že predikce je vždycky jenom predikce a neměli byste na jejím základě dělat žádné zásadní investiční rozhodnutí.
Dan: A predikcí budeme trochu i pokračovat. Na grafu, který vidíte, ukazuje bílá čára vývoj indexu S&P 500, jeho skutečné hodnoty, které proběhly od května loňského roku do května letošního roku. Zároveň protíná graf světle modrá linka, která ukazuje průsečík odhadů investičních stratégů renomovaných bank, ať už je to Goldman Sachs, JP Morgan apod. Tam vidíme, jak moc se jejich odhady přiblížily ke skutečnosti. Mnohdy to vypadá, že byly úplně jinde, a vypadá to, že byly jinde mnohem častěji, než by asi chtěli. Na druhou stranu, co si z toho můžeme vzít, je, že upravili očekávání pro letošní rok. Oni dnes neočekávají nějaký zásadní propad do konce roku, ale neočekávají už ani zásadní růst. Můžeme se na konci roku podívat, jestli se trefili, nebo ne. Zůstal tam jeden tzv. medvěd a to byl investiční stratég banky JP Morgan, který odhaduje 20% pokles do konce letošního roku. Uvidíme, co nás čeká, já sám jsem na to zvědavý. Jak vidíme, analytici se velmi často mýlí a tady nám ukazuje jedna statistika, jak moc.
Jiří: Myslím, že on byl zrovna jeden z těch, kterým poslední tři předpovědi nevyšly.
Dan: Je to tak, kdybychom dali 3 ze 3, tak 3 ze 3 nedal.
Jiří: Warren Buffet říká docela trefně, že předpovědi analytiků čte v novinách rád jako komiksové čtení, a u toho bych asi zůstal. To je z dnešních Aktualit asi všechno, vám děkujeme za pozornost a budeme se těšit u dalšího dílu, který už bude vlastně prázdninový, na viděnou