Finanční trhy v posledních dnech dosáhly svých minim a začaly se obracet směrem nahoru. Vydrží jim tenhle trend?
Trump přeskakuje z tvrdého vyjednávání do umírněného ústupného vyjednání. Co se bude dít dál?
Tématem posledních dní je určitě otázka, kterou si kladou finanční trhy a finančníci, jestli přijde nebo nepřijde recese. Právě tahle a další témata rozebíráme v květnových Aktualitách, kde se podíváme, jak se dařilo finančním trhům v uplynulém měsíci.
Aktualitami z finančních trhů vás jako vždy provedou Jiří Cimpel a analytik Dan Majstorović. Je na vás, zda si pustíte video, nebo si raději přečtete níže jeho textový přepis.
Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P květen 2025 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P květen 2025.
Textový přepis
Jiří: Dane, říkal jsem, že trhy zastavily v posledních dnech svůj setrvalý pokles. Je to tedy konečná? Uvidíme od teď už zase jenom růst?
Dan: Byl bych rád, kdybychom toto mohli říct, ale vlastně nevíme. Co jsme mohli vidět, je přeskakování Donalda Trumpa od tvrdého vyjednávání po ústupky a celé jeho působení si shrneme za chviličku. Co ale můžeme vidět, je to, co jsi řekl.
Začátek dubna nevypadal nejšťastněji, ať už směrem k celní politice, tak v oblasti vnitřní politiky, kde se Trump nejprve snažil konfrontovat předsedu Americké centrální banky, protože nesnižuje úrokové sazby, jak by si on představoval. Později se ale jednání uklidnila a v důsledku toho se i trhy trochu zastavily a nabraly na optimismu.
Jiří: Můžeme vidět, že na delším horizontu, speciálně u amerických akcií, je ten řez na konci citelný. V korunovém vyjádření můžeme dnes americké akcie nakupovat za ceny, které byly přibližně v březnu loňského roku. Je to zajímavá nákupní příležitost, kterou bychom měli jako investoři využít?
Dan: Z našeho pohledu určitě ano. Je dobré si uvědomit, že když dnes koukáme na korunové vyjádření, není ten pokles dán jenom akciovým indexem, ale i oslabeným dolarem. To znamená, že pokud dnes do trhu vstupuji, kupuji si levnější dolar za silnější korunu a využívám i tohoto efektu. Z mého pohledu to dává smysl. Pokud si odmyslíme ten dolarový efekt a podíváme se na index bez vlivu koruny, uvidíme, že akciový index S&P 500 je dnes zhruba jenom –5 % od posledního vrcholu. Když přičteme dolar, dostáváme se na téměř dvouciferný pokles, což nám dává příležitost nakoupit podstatně levněji.
Jiří: Navzdory poklesu jsou americké akcie od roku 2017 na hodnotě +142 %, globální na +112 % a evropské na skoro +70 %. Vidíme, že Evropa od počátku roku neklesla nijak dramaticky. Může to znamenat nějakou změnu trendu? Můžeme na základě tohoto dělat nějaká rozhodnutí, jestli se máme z amerických akcií odklonit třeba k evropským?
Dan: Z mého pohledu by to bylo trošku unáhlené rozhodnutí. Je potřeba si uvědomit, proč k těmto výkyvům dochází. Amerika je hlavně růstový segment, technologický segment a díky tomu došlo k výraznějšímu poklesu než v Evropě. Evropa se soustředí spíš na bankovní sektor a klasický průmysl, kterému toto zásadně neuškodilo.
Naopak zvýšené výdaje na zbrojení pomáhají evropskému sentimentu a asi i fundamentu. Z pohledu trhu a vyspělosti pořád koukáme na Ameriku, která je do velké míry soběstačná, je silná. Když se podíváme na aktuální výsledky tamních firem, neznamená to, že technologické firmy jsou na tom špatně. Ony vykazují dobrá čísla, jenom nejsou tak strašně dobrá, aby to nadchlo investory natolik, aby se to přetočilo do růstu.
Jiří: Když se podíváme na další aktiva než jenom akcie, můžeme vidět, že v korunovém vyjádření (při započítání pohybu koruna-dolar) jsme i na dluhopisech a nemovitostních akciích v poklesu. Jediné, co to zachraňuje, je zlato. Přesto i na zlatu došlo k dosažení dosavadního maxima, kdy vyrostlo až na 3 500 dolarů, a teď se vrátilo zpět na hodnotu pod tím maximem, na hodnotu 3 200.
Co to znamená z pohledu budoucnosti zlata? Je to tak, že jsme na maximech, uvidíme další růst? Měl bych teď jako investor nějak přeskupovat svoje portfolio? Protože i v našich portfoliích využíváme zlato jako jistící prvek.
Dan: Z pohledu odhadu vývoje ceny zlata si netroufám říct, že jsme dosáhli maxim a teď už to půjde jenom dolů, pořád existuje pravděpodobnost, že to může jít dál nahoru. Na druhou stranu z pohledu řízení portfolií jsme i my na našich portfoliích často zaznamenali dosažení kritické hranice, kdy spouštíme rebalancování. Zlatá pozice přesáhla mez, kterou máme určenou, a snažíme se to upravovat, prodáváme část zlata a nakupujeme vyklesané, většinou akciové pozice.
Držel bych se spíš nějakého systematického přístupu, kdy se nesnažíte spekulovat, jestli zlato dosáhlo vrcholu, nebo bude následovat další, ale spíš se podívejte do portfolia, jestli jste nepřesáhli kritickou mez a nemáte ho tam díky enormnímu růstu příliš. Možná máte možnost ho prodat a nakoupit si levnější nástroje, které máte k dispozici.
Jiří: Je to skvělá příležitost k rebalancování.
Na dlouhém pohledu můžeme vidět, že zlato je tím pomyslným vítězem i od roku 2017, kde svým zhodnocením překonalo dokonce i akcie. Další aktiva za ním zatím zaostávají a musíme říct, že ty konzervativnější lehce trpí. Uvidíme, co nám přinese období následující.
Sliboval jsem ale otázku směřující k recesi. Recese v minulosti byly častější než v posledních třeba 15 letech, je to, Dane, tak, že zmizí recese? Je to něco, s čím už nebudeme muset jako investoři počítat, protože je centrální banky svou monetární politikou vyhladí, nebo nás čeká další stupínek toho žebříčku?
Dan: To je hezká otázka. Recese nezmizí. Recese je přirozená součást finančního trhu.
Jak můžeme vidět v tomto grafu, ty modré sloupce, to jsou všechno recese. Jediné, co můžeme vidět, že v některých fázích se ten cyklus třeba prodloužil, v některých fázích, třeba za covidu, trvala recese jenom chviličku, v řádu pár měsíců. Ale je dobře si říct, že recese je něco přirozeného, obvykle trvá do jednoho roku, a to i když se podíváme na rok 2008, a bylo by naivní si myslet, že zmizí. Je to něco normálního.
Když potřebuji nádech, potřebuji i výdech. A recese je výdech toho trhu.
Jiří: A bude nebo nebude ta recese?
Dan: Tak to je, skoro bych řekl, „pade na pade“. I většina bankovních institucí se ve svých tradičních odhadech pohybuje někde mezi 40 a 50 % pravděpodobnosti, že nastane recese v následujících 12 měsících. A to je z mého pohledu všeříkající. Prostě nevíme. Může přijít a když přijde, tak se z ní není třeba hroutit. Je to něco přirozeného, vnímejme ji spíše jako příležitost, která posílá ceny aktiv dolu a my si můžeme nakoupit ve slevách, což je vždycky žádoucí.
Jiří: Na závěr, Dane, pojďme zkusit v krátkosti shrnout prvních 100 dní amerického prezidenta ve funkci.
Dan: Kdybych měl být úplně krátký, je to chaos. V našich médiích je často označovaný jako agent chaosu. V lednu nastavil cla Mexiko, Kanada, v únoru je odložil, v březnu vstoupily v platnost. V dubnu nastavil plošná cla 10 % na veškerý dovoz do Ameriky a zahájil větší obchodní války s Čínou. Později v dubnu začal mírně ulevovat, dal 90denní odklad plošných cel pod tlakem vývoje akciových trhů. Proběhly i útoky na šéfa FEDu, Americké centrální banky, ze kterých později také ustoupil.
Vidíme obrovskou rozkolísanost drsného vyjednávání s následnými ústupky, kdy se snaží nějakým způsobem srovnat s tím, co trh zrovna odpovídá. A to můžeme čekat i dál v jeho situaci, kdy něco nastolil a dynamicky se to bude vyvíjet. Těžko se to predikuje. Nemůžeme predikovat dne, natož měsíce.
Jiří: Jako vždy platí, že dlouhodobá strategie je důležitější než krátkodobá taktika, proto se držte svého dlouhodobého plánu.
To je dnes z naší strany všechno. Tato témata dále rozvedeme a přidáme ještě téma dluhopisů v Investičních výhledech. Pokud vás zajímá větší detail, pusťte si zde naše Investiční výhledy.