Aktuality z finančních trhů | leden 2024

autor: | 11. ledna 2024

Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P | leden 2024 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P | leden 2024.

Textový přepis

Jiří: Vítám Vás u dalšího dílu našich Aktualit z finančních trhů, tentokrát je to novoroční díl a hodnotit budeme závěr předchozího roku a podíváme se samozřejmě i na to, jak se dařilo trhům v průběhu celého roku. Moje jméno je Jiří Cimpel a se mnou je tady jako vždy analytik a společník Cimpel & partneři, Dan Majstorović. Ahoj, Dane.

Dan: Ahoj, Jirko. Dobrý den. 

Jiří: Když se podíváme na závěr roku, byl minimálně z pohledu amerických akcií extrémně pozitivní. Americké akcie zavíraly na úrovni 26 % od začátku roku předchozího. Jak Dan za chviličku ukáže, je to pozitivní zpráva i z pohledu dlouhodobého, protože ten rok se nesl hlavně v duchu návratu cen akcií na svá původní maxima, která měly na začátku roku 2022.  Evropě se ani nedařilo, ani dařilo, výsledek je podobný jako v předchozím měsíci, prosinec nijak neexceloval. Musíme opět říct, že ve druhé polovině roku se znovu rozevřely nůžky mezi vývojem na evropských a amerických trzích. Amerika nabrala dech a celkovým výnosem dramaticky předbíhá Evropu.

Dan: Z dlouhodobého pohledu můžeme vidět, že na americkém a světovém indexu jsme se dostali v podstatě na nová maxima. Koukáme na to v korunovém vyjádření. Ty poslední měsíce byly velmi silné, jak za chviličku uvidíme, víceméně v průřezu všech hlavních aktiv, ať už akcie, nemovitosti… I dluhopisy se malinko zotavily, ale ty ještě mají nějakou cestu před sebou. Za oživením stály hlavně dobré zprávy z pohledu toho, že inflace dál klesá a centrální banky to reflektují zmírněnou rétorikou toho, že by mohly začít směřovat úrokové sazby směrem dolů. Teoreticky by mohly směřovat o něco rychleji, než banky avizovaly v předešlých kvartálech a měsících. To se trochu změnilo v lednu, kdy vyšly docela dobré zprávy z pohledu trhu práce a to ta akciová očekávání trochu uklidnilo. I tak pořád koukáme na prostředí, kdy inflace klesá a jediné, co to pro nás možná znamená, je, že snižování úrokových sazeb nebude tak rychlé, jak z toho byl trh koncem loňského roku nadšený. Uvidíme, jak to bude vypadat dál.

Jiří: Tenhle graf rozhodně ukazuje, že všichni, kdo jste nakupovali v posledním roce, možná roce a půl, si budete moci už teď začít mnout ruce. V dalších letech si samozřejmě budete mnout ruce ještě víc, protože se Vám podařilo nakoupit v poklesech, které jsme v posledním roce a půl viděli.

Když se podíváme na vývoj dalších aktiv, můžeme vidět, že kromě zlata, které stagnovalo, byl prosincový vývoj pozitivní pro všechny třídy – pro dluhopisy, nemovitosti i akcie. Co je tady možná nejzajímavější, je červená čára, která hodnotí vývoj kurzu nemovitostních akcií, tzv. ritů, kde můžeme vidět, že v prosinci velmi pozitivně reagovaly strmým růstem, strmějším než na klasických akciích, právě na výhled potenciálního uvolňování monetární politiky a snižování úrokových sazeb. Jedna z prvních bank, která začala snižovat sazby, je Česká národní banka, kde již v prosinci reagovali na pozitivní výsledky trhu a hospodářského růstu, pozitivní výsledky z pohledu klesající inflace. Úrokovou sazbu snížili o čtvrt procentního bodu. My doufáme, že ta pro nás nejzásadnější, americká centrální banka, ji bude v nějaké dohledné době následovat.

Dan: Uvidíme, jak rychlí budou. Nicméně konec loňského a začátek letošního roku je vždy specifický tím, že vychází hromada analýz od renomovaných investičních správců, firem, bank, analytiků… a z nich vychází predikce. Tady je velmi zajímavý obrázek toho, kde si výběr významných asset manažerů myslí, že se bude nacházet S&P 500. Můžeme vidět, že názory jsou velmi rozdílné. Je dobré se o ty analýzy zajímat, procházet si je, číst si ty názory, ale je potřeba si říci, že je to pořád jenom analýza. Ta predikce jim prostě může, nebo nemusí vyjít. Samozřejmě ten, kdo se trefí, se bude plácat po rameni a ti, kteří se netrefili, si budou klepat na čelo. Ale ta statistika je neúprosná, velmi často se pletou. Ve finále můžeme možná vidět i jiný výsledek, než který je tady zobrazený. Studujme to, zajímejme se o to, ale berme to i s určitou rezervou.

Jiří: Já jsem si na závěr připravil krátký přehled 20 nejlepších indexů za rok 2023, kde je vidíte seřazené od nejlepších až po nejslabší z 20 nejlepších :-) Co mě na tomto seznamu zaujalo, je, že když se podíváte na dlouhodobý trend, tak úplně nejlepší z nich je index S&P 500. Tohle je docela pozitivní zpráva, protože pro atraktivní růst nemusíte za každou cenu hledat různé exotické nástroje. Často slyším investory, jak se snaží preferovat různé rozvojové trhy, emerging markets ekonomiky atd., protože tam vidí šanci na strmý růst, ale když se pak podíváte v dlouhodobém horizontu, můžete vidět, že tím dlouhodobým vítězem jsou vlastně silné, stabilní, dlouhodobé ekonomiky, které táhnou. Nechci tím teď říct, že máte držet jenom americké akcie, jenom S&P 500. Chci tím primárně ukázat, že pro dobrý výnos nemusíte hledat exotiku a můžete se klidně držet zaběhlých a jistých stabilních vod.

To je z naší strany dnes všechno, děkujeme za pozornost a přejeme do toho nového letošního roku investiční pohodu, klid a samozřejmě pozitivní růst trhu pro nás všechny. Budeme se těšit zase příští měsíc u dalších Aktualit z finančních trhů na viděnou nebo na slyšenou.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/daniel-majstorovic/" target="_self">Ing. Daniel Majstorović</a>

Ing. Daniel Majstorović

Již při studiu na vysoké škole jsem měl potřebu propojovat teorii s praxí, proto jsem začal podnikat ve financích souběžně při studiu. Po absolvování vysoké školy jsem se začal plně věnovat investicím a po několika letech mohu říci, že se stále učím a jsem za to rád. Nyní je mou snahou se o získané zkušenosti a znalosti s Vámi podělit. Při studiu jsem se učil psát pro akademiky, dnes se učím psát pro lidi.

další články autora

Další články z rubriky Aktuality z finančních trhů

Aktuality z finančních trhů červen 2024

V nejnovějším díle Aktualit z finančních trhů probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku.
⏱️Stačí vám pár minut a budete v obraze.
Ve formě videa 📽️ i článku 📖

Aktuality z finančních trhů | duben 2024

V Aktualitách na finančních trzích probíráme aktuální vývoj na finančních trzích od počátku roku 2024 i v dlouhodobém měřítku a další zajímavosti z dění na finančních trzích.

Přečtěte si také …

Investice

Kde jsou Vaše peníze v bezpečí?

Loď v přístavu je v bezpečí. To ale není to, proč jsou lodě stavěné...Admirál Grace Hopper S penězi je to úplně stejné. Mnoho lidí má pocit, že...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.