Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P listopad 2024 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P listopad 2024.
Textový přepis
Jiří: Vítám vás u listopadových Aktualit z finančních trhů. Dnes se podíváme, jak finanční trhy dosáhly v říjnu svých maxim a podíváme se, jak se pokles úrokových sazeb v České republice promítá na spořicích účtech. Moje jméno je Jiří Cimpel a se mnou je tady jako vždy Dan Majstorović.
Dan: Dobrý den. Pojďme se podívat, jak se trhům daří od začátku letošního roku. Jak jsi zmínil na začátku, vidíme rostoucí optimistický trend. V měsíci říjnu se začala reportovat výsledková sezóna dalšího kvartálu a výsledky 80 % z dosud reportujících firem jsou nad očekáváním. Vidíme to i v průběžném hodnocení akciových indexů, jak amerického, tak světového. Evropa je mírně pozitivní, situaci má prostě trochu složitější. Vidíme i rychlejší pokles úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky, než třeba té americké.
Jiří: Myslím si, že na tomto grafu můžeme trošku vidět, že se zase rozevírají nůžky mezi americkým a evropským trhem. Uvidíme, jak si s tím poradí evropské akcie do budoucna, ale v tomto směru třeba my sázíme v portfoliích více právě na Ameriku.
Když se podíváme na vývoj akciových indexů v dlouhodobém horizontu, ty rozevírající nůžky můžeme bohužel vidět i na vývoji od roku 2018 do současnosti, kdy ta spodní křivka patří právě evropským akciím, ta horní patří americkým akciím. Každopádně tohle je něco, co je samozřejmě snem každého investora, který chce vidět, že trhy rostou tempem, které tady vidíme. Musíme říct, že to není úplně standardní tempo, protože na globálních akciích jsme od roku 2018 do roku 2024 skutečně na 120% zhodnocení, což je nad běžným průměrem.
Dan: Když se podíváme i na ostatní aktiva, je důležité si uvědomit, že koukáme na volební období. Volby amerického prezidenta jsou spojené s nejistotou na trzích a to se krásně promítá do ceny zlata, která v tomto ohledu zase roste. Hlavním důvodem je právě ta nejistota, jak volební, tak geopolitická, to, co se děje v rámci probíhajících válečných konfliktů.
Na druhou stranu volby a výhled toho, kam by se finanční trhy mohly ubírat, se konečně poměrně pozitivně odráží i v nemovitostním sektoru. Vidíme, že se začíná propisovat pokles úrokových sazeb a nemovitosti, ač ne tak výrazně, postupně získávají na síle. Na další vývoj nejistě vyčkávají dluhopisy, protože tam nevíme, jak dopadnou prezidentské volby, které budou udávat směr, jakým se dluhopisy vydají v následujících měsících. Program Trumpa a jeho opatření, která slibuje, když ho zvolí, jsou poměrně proinflační. Na druhou stranu Kamala Harris to má trošku obráceně, takže uvidíme, jakým směrem se vydají dluhopisy v následujících měsících.
Jiří: Zde jenom krátký komentář. Tohle video natáčíme ve chvíli, kdy ještě nevíme, jak americké volby dopadnou, vy už to v době vydání tohoto videa víte. Hodně se tomuto tématu budeme věnovat hned v příštích Aktualitách.
Podívejme se, jak vypadají úrokové sazby v České republice. Po pár letech, kdy jsme viděli sazby vysoko a mohli jsme se těšit z toho, že i hotovostní bezrizikové investice nesly výnos na termínovaných vkladech klidně na úrovni 6 %, se vracíme zpět k normálu. Můžeme vidět, že v průběhu letošního roku klesla úroková sazba vyhlašovaná Českou národní bankou pod 4 % a tím se samozřejmě mění i to, co jsou ochotné dávat komerční banky. Vidíme, že z 6 % jsme byli v polovině letošního roku už na úrovni kolem 5 % a aktuálně se úrokové sazby na termínovaných vkladech nebo spořicích účtech dostávají pod hranici 4 %, což pořád není žádná katastrofa.
Pamatuji si, když jsem si kdysi kolem roku 2004-2005 zakládal tehdy ještě fungující ING konto, což byl jeden z prvních spořicích účtů v České republice, tak úroková sazba na něm byla 3,3 % a od té doby jenom klesala. Myslím, že končila někde pod 1 %, když produkt uzavírali.
Každopádně 4 % jsou pořád relativně vysoký úrok. Je to i úrok, který je pořád ještě reálně kladný, to znamená, že je nad inflací. Musíme ale říct, že už dnes, když dlouhodobé peníze, které nechcete použít v následujících měsících nebo v nejbližším roce, dvou, necháte ležet na spořicím účtu nebo termínovaném vkladu, uniká vám samozřejmě potenciální výnos, který by mohly přinést na nějakých standardních investicích. Jak jste viděli, finanční trhy dosahují dlouhodobě průměrných výnosů výrazně vyšších. Vracíme se tedy zpět k normálu a doufejme, že i v České republice uvidíme v blízké době nějaký přeliv peněz mezi hotovostními úložkami v podobě spořicích účtů, termínovaných vkladů nebo třeba repo-fondů zase zpět do dlouhodobějších dynamičtějších investic, které si dokáží s inflací poradit dlouhodobě.
Dan: Na závěr zde máme jeden trošku technický obrázek na dokreslení toho, proč teď dluhopisy vyčkávají a jsou nejisté. Zelená čára ukazuje vývoj úrokové sazby v Americe, modrá čára vývoj výnosu desetiletého amerického dluhopisu. Co nám to říká, je, že když úrokové sazby rostou, rostou i výnosy dluhopisů, protože se vydávají dluhopisy s větším úrokem. Naopak, když klesají úrokové sazby, obvykle výnosy klesají, protože se vydávají dluhopisy s nižším úrokovým kuponem. Co je trošku nestandardní a kde je vidět ta nejistota, je právě letošní rok a teď jeho závěr. FED snížil úrokové sazby o 50 bazických bodů, o 0,5 %, ale výnosy na to reagovaly růstem.
Proč je to pro nás důležité? Na začátku letošního roku jsme po dlouhé době zhruba sedmi let zaváděli do našich portfolií dlouhé americké státní dluhopisy a základním principem je, že když rostou výnosy, klesají ceny dlouhých dluhopisů a naopak. Naše teze stojí na tom, že v dlouhodobém horizontu, jak budou klesat úrokové sazby, budou klesat výnosy a budou růst ceny těchto dluhopisů. To jsme teď neviděli, ale mělo by se to v následujících jednom až dvou letech promítnout do pozitivního růstu cen dluhopisů.
Jiří: Pokud uvažujete nad nějakou úpravou svojí dluhopisové složky, vracíme se zpět do období, kdy delší dluhopisy mohou mít své relativně bezpečné místo ve vašem portfoliu. To je dnes z naší strany všechno, děkujeme vám za pozornost. Držíme si palce v amerických prezidentských volbách, ať pro finanční trhy dopadnou dobře, a budeme se těšit zase u příštích Aktualit na viděnou.