Pokud si chcete poslechnout rozšířenou verzi Aktualit z finančních trhů, kterou jsme točili pro náš Investiční podcast: Cesta rentiéra, můžete si ji poslechnout na SoundCloud: Investiční výhledy C&P prosinec 2024 nebo na youtube: Investiční výhledy C&P prosinec 2024.
Textový přepis
Jiří: Vítám vás u dalších Aktualit z finančních trhů, tentokrát za měsíc prosinec. Podíváme se samozřejmě, jak finanční trhy reagovaly na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, a ukážeme si, jak si vlastně stojí trhy od začátku letošního roku. Moje jméno je Jiří Cimpel a se mnou je tady jako vždy analytik a společník Cimpel & partneři, Dan Majstorović.
Dan: Pojďme se podívat, jak se trhům dařilo od začátku letošního roku. Vidíme poměrně pozitivní trend jak na světovém, tak americkém indexu. Zvolení Trumpa bylo pro americký index poměrně pozitivní vzhledem k jeho politickému programu, který říká, že dojde k uvolnění daňové zátěže u podnikatelů a podnikatelských subjektů.
Na druhou stranu vidíme trošku negativní dopad na evropském indexu, který se odklání od toho hlavního trendu, protože „America first“ v podání Donalda Trumpa znamená zavádění cel a to bude mít pravděpodobně poměrně negativní dopad na Evropu. Proto je ta reakce spíš negativní. Jirko, jak to vypadá v dlouhodobém horizontu?
Jiří: Můžeme vidět, že to škobrtání Evropy je bohužel trošku dlouhodobější proces. A je tím pádem velkou otázkou, jak velká míra vašich strategických investičních aktiv by měla ležet na evropské půdě, v evropských společnostech. Konkrétně se díváme na akcie jako takové. My v portfoliích dlouhodobě převažujeme Ameriku, převažujeme ji u dynamických portfolií, i u balancovaných portfolií nad míru globální diverzifikace. Je to něco, co se nám dlouhodobě vyplácí a v tuto chvíli nevidíme důvod, proč to měnit.
Dan: Z pohledu dalších aktiv můžeme vidět, že zotavení na nemovitostním trhu se podařilo. Vzhledem k výhledu, že by úrokové sazby mohly klesat pomaleji, možná uvidíme trochu pomalejší růst na nemovitostním trhu. I dluhopisový trh je pod vlivem inflačních tlaků. Očekává se, že inflace by nemusela klesat nebo by mohl být problém ji udržovat na nějaké rozumné hladině, a tak i snižování úrokových sazeb, které se původně očekávalo relativně rychlé, může být pomalejší. Nemovitostem to pomohlo, uvidíme, jak na to budou reagovat dál. Dluhopisy ještě vyčkávají na svoji chvíli, která přijde dřív nebo později, až se úrokové sazby sníží, ale zatím jsou ve vyčkávacím režimu.
Jiří: Každopádně mi přijde zajímavé, že tady můžeme vidět, jak dluhopisy nebo nemovitostní akcie byly od roku 2018 v takovém stagnačním módu a vůči akciovým investicím měly tendenci výkon spíš ubírat. Teď můžeme vidět, že od začátku letošního roku plní tu svoji roli. Dluhopisy udělaly výnos kolem 12 %, což samozřejmě pro dluhopisovou investici není něco, co od ní máme standardně očekávat.
Můžeme vidět, že i nemovitostní akcie udělaly růst, který byl, řekněme, podobný té křivce akciové. A to je ta role, kterou tato aktiva v portfoliu mohou plnit, kdy už krásně může fungovat kombinace akcie, dluhopisy a třeba právě nemovitostní akcie, kterou využíváme i v našich portfoliích inspirovaných Nobelovou nadací. My jsme slíbili, že se podíváme, co se dělo po zvolení Trumpa.
Co se dělo na trzích, jste viděli před chviličkou. Viděli jsme, že americké akcie citelně posílily, evropské akcie bohužel citelně oslabily. To byl globální pohled na S&P 500 versus evropský akciový index.
Když se podíváme na konkrétní aktiva, kterým zvolení pomohlo velmi citelně, byly to třeba akcie Tesla, které vyskočily o 40 % během krátkého okamžiku. Můžeme vidět i Bitcoin, který reagoval velmi rychle a z ceny 70 tisíc dolarů za Bitcoin se chvíli držel hranice na úrovni 100 tisíc, což byl dlouhodobý pomyslný milník, kam se snažil Bitcoin dostat. Chci na tom ukázat, že změna ceny těchto aktiv, ať to byly akcie Tesla nebo cena Bitcoinu, nestojí na změně fundamentu.
V té firmě nebo na Bitcoinu se nestalo nic systémového. Tesla nezvýšila o 40 % svoji ziskovost z měsíce na měsíc. Co se změnilo, byla nějaká investorská emoce spojená s budoucností těchto firem.
Tesla reagovala na to, že vyhrál Trump a tím pádem Musk, který ho podporoval, a čeká se, že se trošku sveze na vlně, má být členem vlády. Bitcoin zase velmi pozitivně reagoval svou cenou právě na to, že Trump není anti-kryptař, ale spíš bude tu legislativu vůči kryptu uvolňovat nebo mu ji mírně přizpůsobovat, aspoň tak o tom zatím mluví.
Tato očekávání tlačí cenu rychle nahoru. Na druhé straně se vám ale může stát, že v portfoliu můžete držet akcie, které mají fantastické fundamenty, aktuálně se obchodují hluboko pod svou vnitřní hodnotou, ale ten trh to třeba nikdy neocení. A i když ta akcie je podhodnocená, nikdy nedosáhne růstu, protože na to ten trh nemá třeba sentiment.
A čekat, že by měla projít likvidací, při které dojde k tomu, že se cena potom vrátí, je u veřejně obchodovaných společností dost nerealistické očekávání. Proto my v portfoliích nesázíme na konkrétní tituly, které mohou reagovat takto skokově nahoru – dolů, aniž by to mělo nějakou reálnou vnitřní hodnotu. Raději kupujeme indexy, které v sobě zahrnují jak vítěze těchto jednotlivých událostí, tak samozřejmě i ty, co třeba ty události prohrávají, ale statisticky platí to, že vítězové vyhrávají víc, než ti, co prohrávají. Tím trh vlastně průběžně roste a vy máte jistotu, že neskončíte se stájí plnou koní, kteří zrovna bohužel prohrávají.
Dan: Když jsme u toho očekávání, tak si pojďme ukázat, jak se očekávání promítlo do ceny dlouhých amerických dluhopisů. Očekávali jsme, že při snižování úrokových sazeb bude docházet k růstu ceny těchto dluhopisů, a tady vidíme, že po volbách amerického prezidenta se negativní sentiment promítl do záporu. Abychom nekoukali jenom na růsty v rámci akcií, tak tady vidíme i nástroj, který nezměnil svůj fundament, dluhopis bude fungovat stejně, ta hodnota se postupně vrátí, jak budou klesat úrokové sazby, ale v reakci na aktuální situaci, aniž by došlo k nějakému zpomalení v rámci snižování úrokových sazeb, změnil se jen výhled na rychlost snižování úrokových sazeb, šla tato složka do poklesu.
Snahou je mít diverzifikované portfolio, nebát se používat dluhopisy. Že jsou třeba dnes v poklesu, neznamená, že nebudou kompenzovat růst v budoucích měsících či letech, kdy se to očekávání a fundament zase změní.
Funkcí portfolia a diverzifikace je, že se nechovají všechny nástroje stejně, každý se chová odlišně. A je v pořádku, že nevidíte jenom zelená čísla u všech nástrojů. Je třeba to akceptovat a pochopit, proč to tam mám a nebát se toho.
Jiří: To je z naší strany dnes všechno. Pokud by vás zajímal trochu větší detail, můžete si pustit Investiční výhledy, kde s Danem tato témata každý měsíc rozebíráme víc do hloubky.
My vám už samozřejmě přejeme s Danem hlavně klidný prosinec, hezké Vánoce. Jako vždy bychom vám chtěli popřát, abyste nezapomněli, že Vánoce nejsou obdobím, kdy máme zavalit naše nejbližší co největším počtem dárků, ale je to období, kdy spolu můžeme strávit čas, sdílet nějakou společnou blízkost a vytvářet si společné zážitky. Věřím, že přesně takové pro vás vánoční svátky budou a my se budeme těšit u Aktualit zase na začátku příštího roku na viděnou nebo na slyšenou.