Proč vydědění potomka nemusí být vždy správná cesta

autor: | 10. října 2024

Ve své praxi se setkávám i s rodinami, kde nejsou vždy všechny vztahy úplně ideální a týká se to i vztahu rodičů s vlastními dětmi. Mám klienty, kteří se s některým ze svých dětí ve zlém rozešli, případně ani nikdy žádný hlubší vztah nenavázali. Když potom společně řešíme otázku předání majetku na další generaci, klienti přirozeně nechtějí, aby tyto děti jednoho dne něco zdědily. Často tak uvažují o vydědění. Mým cílem není nějak moralizovat nebo tyto vztahy jakkoliv hodnotit, rád bych vám ale ukázal, proč právě cesta vydědění nemusí být správná, jakkoliv jednoduchá se na první pohled může zdát.

Vaše vlastní děti jsou ze zákona tzv. nepominutelnými dědici a vy je tak nemůžete z dědictví jednoduše vynechat např. závětí. Vždy budou mít nárok alespoň na zákonem stanovený minimální podíl. Zákon sice umožňuje omezit nebo zcela vyloučit jejich dědické právo, lidově řečeno je zkrátka vydědit, ale má to svá pevná pravidla. Zákon přesně specifikuje, za jakých podmínek máte právo své dítě vydědit.

Důvody k vydědění

  • Neposkytnutí potřebné pomoci v nouzi
  • Neprojevování opravdového zájmu
  • Odsouzení pro trestný čin
  • Trvalé vedení nezřízeného života
  • Zadluženost nebo marnotratnost

V praxi nezřídka dochází k tomu, že dítě po smrti svého rodiče napadne samotné vydědění u soudu, a nutno říci, že velmi často úspěšně. Zatímco vy se můžete domnívat, že k vydědění máte jasné a nezpochybnitelné důvody, soud může být zcela opačného názoru, protože celou situaci posuzuje objektivně a na základě dobrých mravů.

Ačkoliv můžete mít pocit, že váš potomek vám „neposkytl potřebnou pomoc v nouzi“, soud se bude dívat na to, jestli jste byli schopni si pomoc zajistit jinak nebo s pomocí někoho jiného a jestli měl váš potomek reálně možnost vám pomoc poskytnout.

Velmi abstraktní a také často uváděný je důvod „neprojevení opravdového zájmu“. Soud bude ale v takovém případě posuzovat, jestli jste vy sami aktivně projevovali zájem udržovat vzájemné vztahy a jestli se vás nezájem dětí nějak citově dotýkal, nebo vám to nevadilo. Pokud sami o kontakt se svým potomkem nestojíte a nijak se o něj nesnažíte, případně jste nebyli v kontaktu ani v jeho dětství, tento důvod k vydědění u soudu neobstojí.

Naopak jen vzácně se jako důvod vydědění objevuje  „odsouzení pro trestný čin“. Nejde totiž o jakýkoliv trestný čin, ale vztahuje se to pouze na případy trestných činů spáchaných za okolností svědčících o potomkovo zvrhlé povaze.

Pokud byste svého potomka chtěli vydědit pro „trvalé vedení nezřízeného života“, ani to nemusí být zcela jednoznačné a nezpochybnitelné. Za nezřízený život je sice možné považovat závislost na alkoholu, omamných nebo psychotropních látkách, gamblerství, soustavné zadlužování, neplacení výživného, páchání trestní činnosti…, podstatné ale je, jestli váš potomek vede takový život dlouhodobě a kontinuálně. Soud bude brát navíc v potaz i to, zda u vašeho potomka existuje možnost návratu k normálnímu životu a jak jste jeho chování sami ovlivnili např. při jeho výchově v dětství.

Možnost vydědit svého potomka pro „zadluženost nebo marnotratnost“ má za cíl ochránit majetek, u něhož máte obavy, že by se nezachoval po další generaci, tedy pro vaše vnoučata. V takovém případě máte možnost svého potomka vydědit a přenechat majetek rovnou další generaci. I takovéto vydědění může být ale napadeno u soudu a ten pak posuzuje reálnost vaší obavy, že dědic kvůli dluhům nebo marnotratnosti přijde o zděděný majetek a jeho potomci z něj nebudou mít nic. Při posuzování marnotratnosti jsou klíčové majetkové poměry dědice.

Jak vidíte, aby bylo vydědění platné a nebylo později soudem zrušeno, musí k němu existovat skutečně konkrétní a objektivní důvody. Určitě tedy nestačí, že vy máte pocit, že byste své dítě chtěli vydědit. Vztahy v rodině jsou složité a přirozeně plné emocí, a proto je důležité si takové rozhodnutí dobře promyslet a zvážit všechny aspekty. Jedním z nich může být i to, že případné napadení oprávněnosti vydědění u soudu samozřejmě výrazně protáhne celé dědické řízení a vaše nejbližší to vystaví mnoha nepříjemným situacím.

Pokud si nejste jistí, že by vydědění bylo ve vašem případě skutečně jednoznačné a nenapadnutelné, máte i jiné možnosti jak řešit předání svého majetku dalším generacím. Svůj majetek můžete rozdělit již za svého života a to zcela podle svého vlastního uvážení, další možností jsou třeba svěřenské fondy.

Pokud jsou vztahy v rodině napjaté, je nejdůležitější, abyste budoucí dědictví vyřešili vy a nenechali to až na dědicích. Vydědění bývá až krajní možností a často to pak v praxi může znamenat, že se vydědění potomci začnou domáhat svého práva soudně.  Zbylí dědicové pak pod hrozbou nekonečných soudních tahanic raději rovnou dají vyděděnému část majetku. Pokud tedy situace ve vaší rodině není z právního hlediska skutečně jednoznačná, hledejte raději jiné řešení, které nevystaví dědice dalším komplikacím.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jako právník se specializuji na problematiku dědictví. Jelikož nic netrvá věčně a ani nikdo z nás tu nebude napořád, pomáhám nejen našim klientům s mezigeneračním předáním majetku. Jsem také spoluautorem knihy Jak na dědictví, kde jsme s Jiřím Cimpelem shrnuli vše podstatné, co by každý měl vědět o dědictví, a doplnili to příklady z praxe.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/michal-misek/" target="_self">Mgr. Michal Míšek</a>

Mgr. Michal Míšek

Jako právník se specializuji na problematiku dědictví. Jelikož nic netrvá věčně a ani nikdo z nás tu nebude napořád, pomáhám nejen našim klientům s mezigeneračním předáním majetku. Jsem také spoluautorem knihy Jak na dědictví, kde jsme s Jiřím Cimpelem shrnuli vše podstatné, co by každý měl vědět o dědictví, a doplnili to příklady z praxe.

další články autora

Další články z rubriky Dědictví

Rodinný holding jako rodinná banka II

Rodinný holding vám usnadní správu majetku i jeho předání dalším generacím a navíc s jeho pomocí významně optimalizujete své daňové výdaje.

3 klíčové body pro úspěšné předání majetku

Letní měsíce jsou ideálním obdobím k práci na tématech, pro která vám nezbývá v běžném roce příliš času. Pro naše klienty z řad podnikatelských rodin bývají těmito tématy právě otázky spojené s prací na jejich soukromých investičních plánech nebo rodinných strukturách. Proto jsem pro vás na začátek prázdnin připravil článek, ve kterém se s vámi chci podělit o to, jak přemýšlet nad zapojením dalších generací do správy rodinného majetku a na čem takovou správu stavět.

Budu rád, když mi napíšete, jak se na to díváte u vás v rodině.

předání majetku

Přečtěte si také …

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.