Kdy a komu se vyplatí využít DIP (dlouhodobý investiční produkt)

autor: | 25. března 2024

Financování důchodového systému a jeho udržitelnost i pro další desetiletí je u nás v ČR stále živé a snad nikdy nekončící téma. Stát stále hledá cesty, jak motivovat občany k aktivnímu a vyššímu spoření si na stáří, aby se míra jejich závislosti na státních důchodech v budoucnu snižovala. Od ledna letošního roku tedy přibyla nová možnost státem podporovaného spoření na důchod, tzv. dlouhodobý investiční produkt, jehož zkratka DIP se především díky médiím velmi rychle dostala do povědomí většiny lidí.

Zpracovali jsme tedy analýzu, kde srovnáváme nový DIP s dalšími možnostmi státem podporovaného spoření na důchod. Cílem je porovnat penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření a nově vzniklý dlouhodobý investiční produkt (DIP). Zaměřujeme se jak na možnosti daňových odpočtů a státních příspěvků, tak na výši potenciálního výnosu, možnosti čerpání naspořených peněz i výše poplatků.

Srovnání DIP s penzijním připojištěním a doplňkovým penzijním spořením

Dlouhodobý investiční produkt DIP

Dlouhodobý investiční produkt přinesl na trh celkem zajímavou možnost, jak efektivněji spořit na důchod. V porovnání s dalšími důchodovými produkty je zajímavá jeho poměrně velká flexibilita a svoboda v rozhodování o nakládání s investovanými prostředky.

Za pozitivní určitě považujeme fakt, že po splnění podmínek můžete všechny své prostředky vybrat klidně i jednorázově bez sankcí. Za zvážení jistě stojí i možnost příspěvků od zaměstnavatele, a to i v případě, kdy jste majitelem firmy, zvlášť pokud máte firem více. Na rozdíl od penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření můžete u DIP portfolio řídit, rebalancovat, pozice nakupovat, prodávat. Pokud se to děje uvnitř účtu, který je pod DIP, nepřijdete o daňové úlevy. Také daňový odpočet je u DIP efektivnější, protože lze uplatnit celou investovanou částku.

Nic však není černo-bílé a tak i dlouhodobý investiční produkt by mohl být dobrý sluha, ale i zlý pán. Největší riziko vidíme v rozšíření poskytovatelů DIP, zařazení nekvalitních finančních produktů a jejich prodeji běžným lidem, jako „úžasného státem podporovaného produktu“. Většina lidí má se státem podporovanými produkty spojenu i určitou jistotu a regulaci rizika, že například nemohou přijít o investované peníze. To ale u DIP neplatí.

Podrobnější analýzu jednotlivých produktů s jejich plusy a mínusy si můžete stáhnout na našem e-shopu.

Vždy samozřejmě záleží na vás, vaší konkrétní situaci a osobních preferencích. Nelze dát jedno doporučení a říct, že je to nejlepší řešení pro všechny. Přesto v analýze ukazujeme i pár možností, jak uvedené poznatky můžete využít prakticky.

Neváhejte a nechte si ZDARMA poslat naši analýzu Státem podporované spoření na důchod, kde najdete všechny informace přehledně na jendom místě.

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.
více o autorovi
Jako právník se specializuji na problematiku dědictví. Jelikož nic netrvá věčně a ani nikdo z nás tu nebude napořád, pomáhám nejen našim klientům s mezigeneračním předáním majetku. Jsem také spoluautorem knihy Jak na dědictví, kde jsme s Jiřím Cimpelem shrnuli vše podstatné, co by každý měl vědět o dědictví, a doplnili to příklady z praxe.

další články autora

<a href="https://cimpel.cz/author/michal-misek/" target="_self">Mgr. Michal Míšek</a>

Mgr. Michal Míšek

Jako právník se specializuji na problematiku dědictví. Jelikož nic netrvá věčně a ani nikdo z nás tu nebude napořád, pomáhám nejen našim klientům s mezigeneračním předáním majetku. Jsem také spoluautorem knihy Jak na dědictví, kde jsme s Jiřím Cimpelem shrnuli vše podstatné, co by každý měl vědět o dědictví, a doplnili to příklady z praxe.

další články autora

Další články z rubriky Důchody

Jak se vyrovnat s odchodem do důchodu v 50 letech

Pro ty, kteří svou kariéru stavěli na práci, může být opuštění pracovního života ztrátou části vlastní identity. V článku sdílím tipy, jak tuto změnu zvládnout, včetně toho, jak si najít nové smysluplné aktivity a udržet si fyzické i duševní zdraví.

Odměna za práci v důchodu

Věděli jste, že pokud při pobírání starobního důchodu stále pracujete, máte nárok na státní bonusy? Je to tak. Zákon totiž jasně uvádí, že pokud...

Přečtěte si také …

Investice

Co je ETF fond

ETF fondy jsou dnes velké téma v investičním světě, a proto bych Vám rád ukázal, co to ETF fond vlastně je a jak a proč byste s nimi měli ve svém...

Investiční tipy

Chcete dostávat pravidelné Investiční tipy? Nechte nám tu svůj e-mail.

Investiční tipy

Chcete od nás každý týden dostávat investiční tipy? Vyplňte, prosím, své jméno a e-mail. První investiční tip Vám odešlu během několika málo okamžiků.

Děkujeme za zájem o naše investiční tipy.